La Vita Nova
dante, Włochy, dolce stilo nuovo
poezja
arianna25

Klasyka włoskiego "Dolce stilo nuovo". Dante wielbi ukochaną, która jest żoną innego mężczyzny, wychwala jej urodę poezją i poprzez jej piękno zbliża się do Boga.

źródło opisu: własny

Joanna | 2016-01-05
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Choć nie jestem fanką malarstwa, zdarzyło mi się oglądać „Beata Beatrix” pędzla Rossetiego, jak również jego wyobrażenie spotkania Dantego i Beatrycze na przyjęciu weselnym, w szczególności zaś, „Dante i Beatrycze” Henry’ego Holidaya. Wpatrując się w owe obrazy przypomniałam sobie o niewielkiej książeczce, zalegającej na moim regale od dłuższego już czasu. Sięgnęłam zatem po, nie tak znane, jakby się można spodziewać, „Życie Nowe” florenckiego poety. I cóż tam znalazłam? Już w przedmowie, taki oto fragment:

„Tako się piękna zda i tak wspaniała
umiłowana ma, gdy wśród swej drogi
pozdrowi kogo, że język ubogi
milknie, powieka słoni wzrok nieśmiała.
(…)
A kto zobaczy oną jasną, złotą,
wraz w sercu słodycz uczuwa radości,
której nie pojąć, gdy się nie zaznało. (…)”

Wspaniałe tłumaczenie, prawda? Czytałam zatem dalej.

Obraz Dantego, jaki wyłania się z jego pamiętnika (chyba możemy nazwać tak tą książeczkę) pozostawił kilka rys na wizerunku poety, przynajmniej w moim odczuciu....

Yardash | 2013-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Gratka dla fanów Boskiej Komedii. W Życiu Nowym Dante prezentuje czytelnikom jak się rodziła i dojrzewała jego miłość do Beatrycze, wyjaśniając jednocześnie genezę swoich utworów poetyckich pisanych ku jej chwale. Warte przeczytania jako ciekawostka, tym bardziej że niektóre utwory są bardzo urocze :) Sama książeczka jest niewielka, ma ok. 70 stron, więc można ją połknąć na jedno posiedzenie. Jedynym minusem, jeśli chodzi o wydanie które ja czytałem, jest brak jakichkolwiek przypisów, a byłyby one pomocne w zrozumieniu pojawiających się gdzieniegdzie łacińskich sentencji, które nie zostały przetłumaczone.

Tiamat | 2011-10-03
Przeczytana: 04 października 2011

"Vita Nuova" jest właściwie pamiętnikiem młodego Dantego, wypełnionym jego wspomnieniami o ukochanej Beatrycze Portinari. Opisuje jak ją spotkał i jak układała się ich znajomość, w międzyczasie wplatając swoje sonety i inne twory na temat swojej historii. Bardzo interesująca lektura, jeśli ktoś jest ciekawski i chciałby dowiedzieć się więcej o autorze "Boskiej Komedii".

Hebdomas | 2016-05-31
Misae | 2016-01-09