rozwińzwiń

Magiczna wizja świata

Okładka książki Magiczna wizja świata Anna Grzywa
Okładka książki Magiczna wizja świata
Anna Grzywa Wydawnictwo: ENETEIA Wydawnictwo Szkolenia nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
ENETEIA Wydawnictwo Szkolenia
Data wydania:
2010-07-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-07-01
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-61538-22-6
Tagi:
magia przesądy rytuały
Średnia ocen

2,3 2,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
2,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
17
7

Na półkach:

Książka Anny Grzywy ma daleko idące uchybienia, niedopuszczalne dla recenzowanej książki naukowej. Na wstępie należy wymienić powierzchowność informacji i ich interpretacji z dziedzin kulturoznawstwa i antropologii.
Przede wszystkim w dzisiejszych czasach publikacja naukowa nie powinna określać ludów opierających swój światopogląd na myśleniu magicznym mianem ludów prymitywnych, a takie określenia się w książce pojawiają. Określenie "prymitywny" wartościuje i wskazuje jasno, że tamci są gorsi, niż my, racjonalni przedstawiciele kultury zachodniej.
Podobnie wątpliwe moralnie jest prowadzenie kulturowej linii diachronii od myślenia magicznego do spiskowych teorii dziejów związanych z paleoastronautyką, czyli teorią, według której to kosmici są założycielami ludzkiej cywilizacji. Nie chcę myśleć jak wyglądałaby publikacja Anny Grzywy o tejże paleoastronautyce. Z jaką umiejętnością i zrozumieniem można opisywać podobne problemy pokazał Wiktor Stoczkowski, autor książki o paleoastronautyce. Anna Grzywa mogłaby się wiele od niego nauczyć.

Konserwatywny punkt widzenia psychologa, psychoterapeuty, okazuje się w tej kwestii nie do zaakceptowania, ponieważ czym innym jest zachwianie równowagi psychicznej poprzez dominację myślenia magicznego u jednostki żyjącej w paradygmatach kultury zachodniej, a czym innym jest samo myślenie magiczne.

Brak dystansu autorki do przedmiotu swoich badań jest karygodny. Anna Grzywa nazywa archetypiczne obrazy kulturowe na kartach tarota "obrazkami", rytualne instrumenty Inków określa mianem "hałaśliwych", a temat astrologii chińskiej opisuje poprzez skrótowy opis własnego znaku i niezgodności cech jej i znaku. Dodatkowo woltę w ponowoczesnym świecie, w którym paradygmat racjonalizmu nie jest już jedynym obowiązującym, uznaje za zepsucie "postępowych" środowisk, ponieważ kilkadziesiąt lat temu ludzie zajmowali się "pracą, żeby utrzymać siebie i rodzinę" a nie zajmowali się głupstwami.

Autorka powinna jasno przyznać, że jej książka ma charakter moralizatorski, ku przestrodze z tezą: myślenie magiczne psuje współczesną kulturę i zdrowie psychiczne jej przedstawicieli. Jednak nawet w takich wypadkach należy umieć być umiarkowanym, żeby nie wpaść w ton paszkwilu. Co ciekawe o wiele bardziej bezstronnie udało się pisać o cyberseksie księdzu Andrzejowi Zwolińskiemu, niż o magii Annie Grzywie. Niech to będzie najlepszym miernikiem płytkości i stronniczości książki. Szkoda, że tak ciekawy temat (świetnie poruszany w czysto psychologicznym aspekcie m.in. przez klasyka Jeana Piageta) został tutaj potraktowany w tak nierzetelny sposób i to przez osobę z tytułem profesorskim w publikacji recenzowanej. Takie rzeczy nie powinny mieć miejsca.

Książka Anny Grzywy ma daleko idące uchybienia, niedopuszczalne dla recenzowanej książki naukowej. Na wstępie należy wymienić powierzchowność informacji i ich interpretacji z dziedzin kulturoznawstwa i antropologii.
Przede wszystkim w dzisiejszych czasach publikacja naukowa nie powinna określać ludów opierających swój światopogląd na myśleniu magicznym mianem ludów...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Przeczytane
    6
  • Posiadam
    1
  • 2 Posiadam
    1
  • 2.2 NP
    1
  • De occulta philosophia
    1
  • Moja biblioteczka
    1
  • Psychoid
    1
  • Mito-religio-znawstwo
    1
  • 1. RZ - Okultyzm/magia/czarostwo
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Magiczna wizja świata


Podobne książki

Przeczytaj także