Najnowsze artykuły
- ArtykułyZmiana biegu typowego życiaKsiążka_koc_kot0
- ArtykułyNagroda Bookera 2024: Rekordowa liczba kobiet na krótkiej liścieKonrad Wrzesiński10
- ArtykułySą osoby, którym dopiero zbrodnia przynosi ukojenie – Janne Aagaard o „Morderstwach nad Bałtykiem”Anna Sierant1
- ArtykułyPoznańskie święto kryminału. Nadchodzi Festiwal GrandaLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Anna Grzywa
12
6,4/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,4/10średnia ocena książek autora
29 przeczytało książki autora
129 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Starość, umieranie i śmierć. Jak się z tym pogodzić?
Anna Grzywa
4,0 z 1 ocen
3 czytelników 0 opinii
2016
Manipulacja. Wszystko co powinieneś o niej wiedzieć
Anna Grzywa
6,0 z 1 ocen
11 czytelników 1 opinia
2013
Jak oswoić się z myślą o starości, umieraniu i śmierci
Anna Grzywa
7,0 z 1 ocen
11 czytelników 0 opinii
2012
Najnowsze opinie o książkach autora
Magiczna wizja świata Anna Grzywa
2,3
Książka Anny Grzywy ma daleko idące uchybienia, niedopuszczalne dla recenzowanej książki naukowej. Na wstępie należy wymienić powierzchowność informacji i ich interpretacji z dziedzin kulturoznawstwa i antropologii.
Przede wszystkim w dzisiejszych czasach publikacja naukowa nie powinna określać ludów opierających swój światopogląd na myśleniu magicznym mianem ludów prymitywnych, a takie określenia się w książce pojawiają. Określenie "prymitywny" wartościuje i wskazuje jasno, że tamci są gorsi, niż my, racjonalni przedstawiciele kultury zachodniej.
Podobnie wątpliwe moralnie jest prowadzenie kulturowej linii diachronii od myślenia magicznego do spiskowych teorii dziejów związanych z paleoastronautyką, czyli teorią, według której to kosmici są założycielami ludzkiej cywilizacji. Nie chcę myśleć jak wyglądałaby publikacja Anny Grzywy o tejże paleoastronautyce. Z jaką umiejętnością i zrozumieniem można opisywać podobne problemy pokazał Wiktor Stoczkowski, autor książki o paleoastronautyce. Anna Grzywa mogłaby się wiele od niego nauczyć.
Konserwatywny punkt widzenia psychologa, psychoterapeuty, okazuje się w tej kwestii nie do zaakceptowania, ponieważ czym innym jest zachwianie równowagi psychicznej poprzez dominację myślenia magicznego u jednostki żyjącej w paradygmatach kultury zachodniej, a czym innym jest samo myślenie magiczne.
Brak dystansu autorki do przedmiotu swoich badań jest karygodny. Anna Grzywa nazywa archetypiczne obrazy kulturowe na kartach tarota "obrazkami", rytualne instrumenty Inków określa mianem "hałaśliwych", a temat astrologii chińskiej opisuje poprzez skrótowy opis własnego znaku i niezgodności cech jej i znaku. Dodatkowo woltę w ponowoczesnym świecie, w którym paradygmat racjonalizmu nie jest już jedynym obowiązującym, uznaje za zepsucie "postępowych" środowisk, ponieważ kilkadziesiąt lat temu ludzie zajmowali się "pracą, żeby utrzymać siebie i rodzinę" a nie zajmowali się głupstwami.
Autorka powinna jasno przyznać, że jej książka ma charakter moralizatorski, ku przestrodze z tezą: myślenie magiczne psuje współczesną kulturę i zdrowie psychiczne jej przedstawicieli. Jednak nawet w takich wypadkach należy umieć być umiarkowanym, żeby nie wpaść w ton paszkwilu. Co ciekawe o wiele bardziej bezstronnie udało się pisać o cyberseksie księdzu Andrzejowi Zwolińskiemu, niż o magii Annie Grzywie. Niech to będzie najlepszym miernikiem płytkości i stronniczości książki. Szkoda, że tak ciekawy temat (świetnie poruszany w czysto psychologicznym aspekcie m.in. przez klasyka Jeana Piageta) został tutaj potraktowany w tak nierzetelny sposób i to przez osobę z tytułem profesorskim w publikacji recenzowanej. Takie rzeczy nie powinny mieć miejsca.
Oblicza psychozy Anna Grzywa
7,7
Kolejna książka samopomocowa z psychologii przeczytana.
Kupiłem tę książkę po sprawdzeniu wąskiego działu książek psychologicznych poświęconym psychozie nie wiedząc z czym będę miał doczynienia. Nie jestem psychologiem i bałem się, że treść będzie pisana pod psychologów, trudną i nie oczywistą terminologią, na szczęście książka nie okazała się aż tak skomplikowana i ostatecznie otworzyła mi oczy na wiele spraw.
Największe wrażenie na mnie zrobiła swoimi pierwszymi stronami, dając mi wrażenie sięgania do zupełnie nowych krain świadomości swojego własnego ja i innych osób.
Ostacznie uważam, że wiele rozdziałów w niej opisanych, nie było wartych przezemnie przeczytania, jednak całość jak najbardziej.
Książkę polecam, lecz nie każdemu. Ta książka to podręcznik dla psychologów, a nie dla zwykłych szarych ludzi, takich jak ja i wiem, że jestem zapewne jedyną osobą, bez wykształcenia psychologicznego, która sięgnęła po tą pozycję. Niemniej, polecę tą książkę innym osobom, które tak jak i ja, chciały by się trochę lepiej poznać, z psychologicznego punktu widzenia.