Jacek Grzelakowski

Jacek Grzelakowski ur. w 1956 w Łodzi. Z wykształcenia etnograf. Pracował na stanowisku adiunkta w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, w PP Pracownie Konserwacji Zabytków. W ostatnich lat... Jacek Grzelakowski ur. w 1956 w Łodzi. Z wykształcenia etnograf. Pracował na stanowisku adiunkta w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, w PP Pracownie Konserwacji Zabytków. W ostatnich latach kierował galerią w ramach działalności Fundacji Kultury Niezależnej.

Zainteresowania: religie Bliskiego Wschodu, religioznawstwo i historia religii, antropologia filozoficzna, parapsychologia.
Autor powieści historycznej ,,Bilgamesz władca Unug’’, opartej na schemacie znanego ,,Eposu o Gilgameszu’’ w wersji asyryjskiej. W powieści Jacka Grzelakowskiego struktura utworu została wprawdzie zachowana zgodnie z oryginałem, lecz treść jej uległa w pełni odmitologizowaniu i podana próbie skonstruowaniu fikcji literackiej ukazującej dzieje tytułowego bohatera, opartej na tle codziennego życia mieszkańców starożytnego Międzyrzecza, jednakże z wykorzystaniem danych etnograficznych, archeologicznych i historycznych.

Na tle burzliwych losów Bilgamesza /Gilgamesza/, piątego sumeryjskiego władcy dynastii Uruk I, żyjącego około 4,5 tysiąca lat temu, autor porusza wiele kwestii min. etnogenezy ludu zwanego przez siebie samych jako unsaggi ,,czarnogłowych” /określanego dzisiaj mianem Sumerów/, kształtowania się wczesnych form religijno-społecznych oraz związanych z tym postaw etyczno-moralnych zbiorowości ludzkich tworzących wczesne formy życia zurbanizowanego, osiedleńczej ekspansji terytorialnej ówczesnych ludów, nowej lokalizacji legendarnego Dilmun... itd.

Refleksje nad stałością natury ludzkiej i zarazem jej ewolucyjnych zmian, relatywizmem dobra i zła, praw rządzących postępowaniem jednostki wobec otaczającego świata uwarunkowanych moralnością i wychowaniem oraz konieczną adaptacji do nowych form współżycia społecznego, posłużyły do skonstruowania charakterystyki głównych bohaterów powieści jak i ich analizy.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Bilgamesz władca Unug
Bilgamesz władca Unug
Jacek Grzelakowski

0 (0 ocen i 0 opinii)
Bilgamesz władca Unug
W książce„Bilgamesz władca Unug” Autor oparł się na wersji asyryjskiej (najlepiej zachowanej), uwzględnił zachowane fragmenty innych przekazów, a w tym dla niego najważniejszych, sumeryjskich...
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Dzieci Soma Seba
Dzieci Soma Seba
Jacek Grzelakowski

10 (1 ocen i 1 opinii)
Dzieci Soma Seba
Konrad jest studentem prawa. Korzysta z uroków życia, w dużej mierze dzięki zamożnym rodzicom. Jego konsumpcyjna postawa wydaje się być zupełnie naturalną i jest dla niego niejako wyznacznikiem w rea...
czytelników: 9 | opinie: 1 | ocena: 10 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze (1)

2
2
10
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (2)

Cytaty tego autora (5)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd