Jan Nowicki (aktor)

W latach 1958–1960 studiował na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 1964 ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. 7 pa... W latach 1958–1960 studiował na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 1964 ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. 7 października 1964 zadebiutował w Zaproszeniu do zamku Jeana Anouilha na deskach Starego Teatru w Krakowie, którego aktorem jest do dziś. Na ekranie debiutował w 1963, wystąpił w kilkudziesięciu filmach. Związany z kręgiem twórców kabaretu Piwnica pod Baranami.
Jest wykładowcą PWST w Krakowie, gdzie w latach 1973–1974 był prodziekanem wydziału aktorskiego. W 1998 podczas III Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.
Autor książki Między niebem a ziemią – zbiór felietonów-listów publikowanych w latach 1998–2000 na łamach "Przekroju". Adresatem listów był nieżyjący już twórca Piwnicy pod Baranami Piotr Skrzynecki.
Od 2006 członek Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.
1 czerwca 2007 był narratorem w premierowym wykonaniu kantaty Zakochani w Krakowie. Przedstawienie miało miejsce na Rynku Głównym w Krakowie i skomponowane zostało z okazji obchodów 750-lecia lokacji miasta.
Od 6 czerwca 2011 roku bierze udział w kampanii reklamowej sieci T-Mobile, występując w pierwszych spotach tej sieci tuż po jej wejściu na polski rynek[1]. Jedna z reklamówek jest w całości poświęcona jego życiorysowi.

Synem Jana Nowickiego i Barbary Sobotty jest aktor Łukasz Nowicki. Przez wiele lat Jan Nowicki związany był z Mártą Mészáros. Od 16 maja 2009 jego żoną jest Małgorzata Potocka, z którą spotykał się 30 lat wcześniej we Włoszech. Ślub odbył się w Krzewencie, koło rodzinnej miejscowości aktora, Kowalu położonego niedaleko Włocławka na Kujawach. Interesuje się piłką nożną, jest kibicem Wisły Kraków.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Nowicki

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Białe walce
Białe walce
Jan Nowicki (aktor)

5,56 (25 ocen i 13 opinii)
Białe walce
"Jest to historia piątki emerytów, którzy jadą do Ciechocinka pociągiem Tanich Linii Kolejowych. Spędzają tam szalony miesiąc. Później już nie wracają do domu, tylko idą w stronę horyzontu&quo...
czytelników: 61 | opinie: 13 | ocena: 5,56 (25 głosów)
Dwaj Panowie
Dwaj Panowie
Jan Nowicki (aktor)

8 (10 ocen i 3 opinii)
Dwaj Panowie
Jan Nowicki w rozmowie z Piotrem Skrzyneckim i samym sobą pomiędzy dwoma światami. Kiedy w 1997 roku zmarł Piotr Skrzynecki –animator i konferansjer Piwnicy pod Baranami, artystyczny Kraków próbował s...
czytelników: 71 | opinie: 3 | ocena: 8 (10 głosów)
Mężczyzna i one
Mężczyzna i one
Jan Nowicki (aktor)

6,11 (130 ocen i 25 opinii)
Mężczyzna i one
Wybitny polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog postanowił w swojej najnowszej książce podzielić się z czytelnikami swoimi refleksami, pomysłami i wiedzą o tym, na czym zna się jak mało...
czytelników: 307 | opinie: 25 | ocena: 6,11 (130 głosów)
Między Niebem a Ziemią
Między Niebem a Ziemią
Jan Nowicki (aktor)

8 (19 ocen i 0 opinii)
Między Niebem a Ziemią
Ta niezwykła korespondencja Jana Nowickiego i Piotra Skrzyneckiego, od wiosny 1998 wysyłana przez tego pierwszego pod adresem Niebo, a otrzymywana przez niego pod adresem Ziemia, toczy się od mi...
czytelników: 43 | opinie: 0 | ocena: 8 (19 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

4
207
235
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (207)

Cytaty tego autora (2)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd