Isaac Newton

(sir Isaac Newton)

Angielski matematyk, fizyk, astronom, filozof, historyk i alchemik. W swoim słynnym dziele Philosophiae naturalis principia mathematica (1687 r.) przedstawił prawo powszechnego ciążenia, a także praw... Angielski matematyk, fizyk, astronom, filozof, historyk i alchemik.
W swoim słynnym dziele Philosophiae naturalis principia mathematica (1687 r.) przedstawił prawo powszechnego ciążenia, a także prawa ruchu leżące u podstaw mechaniki klasycznej. Niezależnie od Gottfrieda Leibniza przyczynił się do rozwoju rachunku różniczkowego i całkowego.
Jako pierwszy wykazał, że te same prawa rządzą ruchem ciał na Ziemi, jak i ruchem ciał niebieskich. Jego dociekania doprowadziły do rewolucji naukowej i przyjęcia teorii heliocentryzmu. Podał matematyczne uzasadnienie dla praw Keplera i rozszerzył je udowadniając, że orbity (w większości - komet) są nie tylko eliptyczne, ale mogą być też hiperboliczne i paraboliczne. Głosił, że światło ma naturę korpuskularną, czyli że składa się z cząstek, którym towarzyszą fale decydujące o ruchu rozchodzenia się światła. Był pierwszym, który zdał sobie sprawę, że widmo barw obserwowane podczas padania białego światła na pryzmat jest cechą padającego światła, a nie pryzmatu, jak głosił 400 lat wcześniej Roger Bacon.

źródło opisu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Isaac_Newton

źródło zdjęcia: http://www.ksiegi-parafialne.pl/wp-content/uploads/2015/12/newton-1920.jpg

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Matematyczne zasady filozofii naturalnej
Matematyczne zasady filozofii naturalnej
Isaac Newton

9,8 (5 ocen i 0 opinii)
Matematyczne zasady filozofii naturalnej
Autor:
Principia są gruntownym podsumowaniem XVII-wiecznej wiedzy na temat podstawowych praw mechaniki, rozbudowanym następnie o wyniki własnych przemyśleń, badań teoretycznych, eksperymentów i astron...
czytelników: 58 | opinie: 0 | ocena: 9,8 (5 głosów)
Matematyczne zasady filozofii przyrody
Matematyczne zasady filozofii przyrody
Isaac Newton

8,33 (3 ocen i 0 opinii)
Matematyczne zasady filozofii przyrody
Autor:
Newton dokonał ogromnego dzieła. Oczywiście, wykorzystywał to, co przed nim znaleźli Galileusz, Kepler, Hooke i Huygens, choć nie zawsze to przyznawał. Gdyby urodził się kilkadziesiąt lat wcześniej, t...
czytelników: 77 | opinie: 0 | ocena: 8,33 (3 głosy)
Pisma różne Filozofia natury – metafizyka – alchemia
Pisma różne Filozofia natury – metafizyka – alchemia
Isaac Newton

0 (0 ocen i 0 opinii)
Pisma różne Filozofia natury – metafizyka – alchemia
Autor:
Autorskie tłumaczenie wyboru dzieł Isaaca Newtona, przede wszystkim dzieła przetłumaczonego na język polski po raz pierwszy zaledwie 300 lat temu – Philosophiae Naturalis Principia Mathematica, ale te...
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

3
10
128
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (3)

Czytelnicy (10)

Powiązane treści
Ile może być wart Karol Darwin?

Gdy świat sztuki emocjonuje się kolejnymi niebotycznymi kwotami osiąganymi na aukcjach przez dzieła Pollocka, Picassa czy Matisse’a, świat książek nie pozostaje w tyle. Już 5 listopada dom aukcyjny Hindman rozpocznie licytację książkowych białych kruków. Wśród nich znajduje się m.in. pierwsze wydanie książki „O powstawaniu gatunków”.


więcej
Średniowieczne skarby w cyfrowej wersji

Uniwersytet w Cambridge oraz inne uznane biblioteki i uczelnie ogłosiły wspólny projekt, warty 1,6 miliona funtów. Dzieła Platona, Arystotelesa, Sofoklesa i Eurypidesa oraz innych twórców sprzed wieków zostaną zdigitalizowane i udostępnione publicznie.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd