Odkryto więcej kopii „Matematycznych zasad filozofii naturalnej” Isaaca Newtona

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.11.2020

Ponad dekadę zajęło naukowcom ustalenie przybliżonej liczby kopii pierwszego wydania „Philosophiae Naturalis Principia Mathematica” Isaaca Newtona. Przyczyniło się do tego odnalezienie wielu egzemplarzy w krajach byłych demoludów.

Odkryto więcej kopii „Matematycznych zasad filozofii naturalnej” Isaaca Newtona

Matematyczne zasady filozofii naturalnej„Matematyczne zasady filozofii naturalnej” to dzieło życia Issaca Newtona. W wydanej w 1687 roku w języku łacińskim księdze, brytyjski fizyk i uczony po raz pierwszy sformułował prawo powszechnego ciążenia, a także przedstawił szereg praw dotyczących ruchu stojących u podstaw mechaniki klasycznej. Tezy głoszone przez Newtona są podwalinami dzisiejszej fizyki, a sam uczony uważany jest za jedną z najważniejszych osób w historii nauki.

Nic zatem dziwnego, że dzieło Newtona jest ozdobą bibliotek uniwersyteckich, antykwariatów i prywatnych zbiorów. Ceny, które trzeba zapłacić za egzemplarze „Matematycznych zasad filozofii naturalnej” na licytacjach w największych światowych domach aukcyjnych potrafią sięgać milionów dolarów. Najdroższa kopia, zachowana w świetnym stanie, została sprzedana w grudniu 2016 roku  za 3 mln 720 tys. dolarów na aukcji w londyńskim Christie’s.

Oszacowanie liczby krążących po świecie kopii „Philosophiae Naturalis Principia Mathematica” stało się idée fixe dwójki naukowców z California Institute of Technology: profesora historii nauki Mordechaia Feingolda oraz jego ucznia Andreja Svorenčíka, pochodzącego ze Słowacji. Do czasu rozpoczęcia przez nich badań sądzono, za spisem przeprowadzonym przez Henry’ego Macombera w 1953 roku, że pierwsze wydanie dzieła zostało opublikowane w około 250 egzemplarzach. Przyczynkiem do ponownego liczenia, było przekonanie Feingolda, że tezy głoszone przez Newtona rozprzestrzeniały się po Europie szybciej, niż wskazywałaby na to liczba egzemplarzy podana przez Macombera. Feingold wraz ze Svorenčíkiem postanowili przeprowadzić iście detektywistyczną pracę, aby potwierdzić swoje przypuszczenia.

Ich badania zajęły ponad 10 lat. Andrej Svorenčík szybko zwrócił uwagę, że w spisie Henry’ego Macombera nie widnieją żadne kopie z Europy Wschodniej. W 1953 roku, gdy powstawał stworzony przez niego spis, dotarcie do danych z krajów ukrytych za żelazną kurtyną było utrudnione; w efekcie w jego pracy znajdują się białe plamy. Svorenčík i Feingold zaczęli więc podejrzewać, że w bibliotekach i prywatnych księgozbiorach krajów dawnych demoludów ukrywają się kolejne, nieujęte dotychczas egzemplarze.

Okazało się, że mieli rację. W wyniku podjętych działań naukowcy znaleźli ponad 200 dotychczas nieliczonych kopii „Matematycznych zasad filozofii naturalnej”. Liczba woluminów pierwszego, oryginalnego wydania „Philosophiae Naturalis Principia Mathematica” została oszacowana przez duet Svorenčík/Feingold na nie mniej niż 600-650 książek, co oznaczałoby, że powstało ich ponad dwa razy więcej, niż dotychczas sądzono. Dokładna liczba nie jest możliwa do podania, gdyż, jak zauważa Svorenčík w rozmowie z portalem arstechnica.com, informacje o kolejnych, dotychczas nieznanych egzemplarzach ciągle spływają.

Można podejrzewać, że wraz ze wzrostem liczby znanych kopii ceny egzemplarzy „Matematycznych zasad filozofii naturalnej” przestaną już bić rekordy, jednak zawarte w nich treści nie staną się ani trochę mniej wartościowe. 

[aj]


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Juliusz14  - awatar
Juliusz14 16.11.2020 13:09
Czytelnik

Kto pisał ten tekst? Ktoś tylko po podstawówce?
Powinno być nie "kopii", ale egzemplarzy, bo kopie to kalka z angielskiego. I nie "stojących u podstaw", lecz "leżących u podstaw". Wstyd.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jacob94  - awatar
Jacob94 14.11.2020 00:02
Czytelnik

Cóż za news, akurat teraz, gdy czytam cykl barokowy Neala Stephensona gdzie Newton i jego naukowe dokonania odmieniane są przez wszystkie przypadki ;-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis Gracki - awatar
Lis 12.11.2020 20:15
Bibliotekarz

Doskonale! A nasi celnicy udaremnili przemyt zabytkowych książek na przejściu granicznym w Medyce:



https://www.youtube.com/watch?v=WzVLMmo2uXI

https://przemysl.naszemiasto.pl/w-medyce-celnicy-udaremnili-przemyt-zabytkowych-ksiazek-i/ar/c1-7994075

Czy Wy macie jakieś zabytkowe książki w swojej kolekcji? Jaka jest najstarsza??

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysiek Żuchowicz 14.11.2020 13:17
Autor

Najstarszą - i jedną z najlepszych jakie w życiu przeczytałem - jest "Żeglarz na koniu" Irvinga (1961 rok). Niestety żyję na walizkach i nie mogę za bardzo kompletować większej ich ilości (byłyby to jednak młodsze roczniki).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 12.11.2020 13:23
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post