Safona (gr. Σαπφώ, łac. Sappho) to najwybitniejsza poetka liryczna starożytnej Grecji. Imię tej największej, lirycznej poetki greckiej brzmiało - według strof jej poezji Psafo, starożytni podają równ... Safona (gr. Σαπφώ, łac. Sappho) to najwybitniejsza poetka liryczna starożytnej Grecji.

Imię tej największej, lirycznej poetki greckiej brzmiało - według strof jej poezji Psafo, starożytni podają również inne formy: Sapfo, Saffo czy też Safo. Urodziła się na wyspie Lesbos (Lesvos), prawdopodobnie w największym jej mieście - Mitylenie. Datę urodzin poetki określa się pomiędzy latami 664 p.n.e. a 650 p.n.e. Zachowały się brązowe monety z Mityleny przedstawiające Safonę grającą na lirze a także monety z miasta Eresos wybite z okazji wizyty poetki w tym mieście (choć to być może właśnie Eresos było rodzinnym miastem Safony).

Urodziła się w zamożnej i znaczącej rodzinie arystokratycznej. Ojciec - Skamandronymos (zwanym też Skamonem lub Kamonem) osierocił ją wcześnie pozostawiając wraz z trzema braćmi pod opieką matki - Kleuis (Kleis). Najstarszy z braci - Larichos pełnił zaszczytną funkcję podczaszego w Prytanejonie - budynku ogniska państwowego, rodzaju dzisiejszego ratusza. Charakos był bogatym kupcem i osiedlił się w Naukratis, strategicznie położonej koloni greckiej w delcie Nilu. Najmniej wiadomo o trzecim bracie poetki Eurogyjosie.

Z czasem Safona staje się przewodniczką - nauczycielką koła (z gr. thassos) ku czci muz i bogini Afrodyty. Miejscem spotkań grupy młodych, niezamężnych dziewcząt z arystokratycznych rodów staje się dom Safony. Safona kształciła dziewczęta w muzyce, grze na instrumentach (lirze zwanej barbitonem), poezji i tańcu. Poetka obdarzała swe podopieczne serdeczną przyjaźnią i gorącym uczuciem. Ku nim skierowane są najpiękniejsze liryki miłosne, homoerotyczne, przepojone radością wspólnego pobytu. Zachowały się także pieśni weselne - epitalamia - dedykowane młodym oblubieńcom. Od miejsca zamieszkania Safony, czyli wyspy Lesbos pochodzi określenie lesbijka.

Zachowała się waza z Attyki (datowana na ok. 480 p.n.e.) przedstawiającą Safonę i poetę Alkajosa. Alkajos darzący Safonę platonicznym uczuciem pisze o niej: "fiołkowłosa, czysta, uśmiechnięta Safo".

Spuścizna poetki to ponad 6000 wierszy zawartych w dziewięciu księgach. Do dziś zachowało się zaledwie kilkanaście z czego wiele odkryto w ostatnim stuleciu dzięki odkryciom papirusów z Oksyrynchos. Właśnie papirusy - będące przedmiotem handlu (jak dziś książka) rozsławiły imię poetki we współczesnym jej świecie. Ukazana w poezji Safony niezwykła siła kobiecych uczuć, pełna wdzięku i delikatności, wrażliwości i subtelności zaskakuje ogromną intensywnością i bogactwem wyrazu. Żadna kobieta wcześniej (a i potem) nie odważyła się pisać tak szczerze i z tak ogromnym talentem lirycznym.

W Syrakuzach wystawiono jej pomnik, przedstawiano ją na malowidłach, wazach, monetach i rzeźbach. Pisali o niej z zachwytem: Platon, Herodot, Arystofanes, Pindar oraz inni. Właśnie obok Pindara i Anakreonta zaliczana była do "trójcy" najwybitniejszych poetów starożytności. W tym czasie Grecja staje się miejscem burzliwych przemian społecznych związanych z dążeniem "ludu" do współrządzenia. Na Lesbos powołany został urząd Ajsymety - rozjemcy, którym został Pittakos (650 - 570 p.n.e.). W zamęcie spowodowanym początkiem rządów Pittakosa rodzina Safo w obawie o życie opuściła rodzinną wyspę i udała się na Sycylię. Później Safona wróciła na Lesbos, gdzie dożyła późnej starości. Z tego okresu pochodzą pieśni historyczne i epitafia. Safona zmarła i została pochowana w Eolidzie pomiędzy 604 a 590 p.n.e.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Epitalamia antyczne czyli Antyczne pieśni weselne
Epitalamia antyczne czyli Antyczne pieśni weselne
Safona, Teokryt, Katullus, Publiusz Papiniusz Stacjusz, Sydoniusz Apolinary, Klaudian, Drakoncjusz

10 (1 ocen i 0 opinii)
Epitalamia antyczne czyli Antyczne pieśni weselne
Tom niniejszy zabiera teksty wybranych greckich i łacińskich epitalamiów, czyli pieśni weselnych, w wersji oryginalnej oraz w polskim przekładzie oraz opracowaniu Mieczysława Brożka (UJ). Tekst uzupeł...
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 10 (1 głos)
Erotyki
Erotyki
Safona

0 (0 ocen i 0 opinii)
Erotyki
Autor:
Przełożył i wstępem opatrzył Nikos Chadzinikolau.
czytelników: 11 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Pieśni
Pieśni
Safona, Alkajos

8,8 (5 ocen i 0 opinii)
Pieśni
Autorzy:
Zbiór dzieł dwóch najbardziej znanych poetów z epoki starożytnej Grecji - Alkajosa i Safony.
czytelników: 19 | opinie: 0 | ocena: 8,8 (5 głosów)
Pieśni
Pieśni
Safona

7,43 (7 ocen i 0 opinii)
czytelników: 14 | opinie: 0 | ocena: 7,43 (7 głosów)
Pieśni
Pieśni
Safona

7,12 (84 ocen i 2 opinii)
Pieśni
Autor:
Pieśni autorstwa najwybitniejszej poetki antycznej, ukazujące miłość Safo do swoich uczennic. Większość wierszy we fragmentach, niektóre tylko zostały odnalezione i spisane w całości.
czytelników: 200 | opinie: 2 | ocena: 7,12 (84 głosy) | inne wydania: 2
Poezje wybrane
Poezje wybrane
Safona

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Pure Pagan:  Seven Centuries of Greek Poems and Fragments
Pure Pagan: Seven Centuries of Greek Poems and Fragments
Sofokles, Homer, Archiloch, Burton Raffel, Safona, Arystofanes, Alkajos, Meleager z Gadary, Symonides z Keos

0 (0 ocen i 0 opinii)
Pure Pagan: Seven Centuries of Greek Poems and Fragments
For centuries, the poetry of Homer, Aristophanes, Sophocles, Sappho, and Archilochus has served as one of our primary means of connecting with the wholly vanished world of ancient Greece. But the...
czytelników: 4 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

7
159
98
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (18)

Czytelnicy (159)

Cytaty tego autora (3)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd