Pieśni

Okładka książki Pieśni
Safona Wydawnictwo: IBIS Seria: Złota Seria Poezji poezja
80 str. 1 godz. 20 min.
Kategoria:
poezja
Seria:
Złota Seria Poezji
Wydawnictwo:
IBIS
Data wydania:
1993-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1961-01-01
Liczba stron:
80
Czas czytania
1 godz. 20 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Janina Brzostowska
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
107 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
128
128

Na półkach:

Wiersze Safony to bez wątpienia zdobycz kultury starogreckiej, ale i ogółem zdobycz swoich czasów. Na tle ówczesnej patriarchalnej obyczajowości jest Safona i jej twórczość zjawiskiem wyjątkowym. Oto przecież kobieta okazała się być artystką równie wielką co męscy poeci, a może i przewyższającą niektórych. Safona co prawda nie była jedyną poetką starożytnej Grecji, ale było ich zdecydowanie mniej niż mężczyzn, ponadto wiersze innych poetek albo się nie zachowały, albo zwyczajnie nie dorównały Safonie, która mogła poszczycić się sławą ogólnogrecką, a nie tylko lokalną. Pomimo wielu przeciwności losu, wiatru wiejącego w oczy, jej twórczość dotrwała do naszych czasów – w kawałkach, bo w kawałkach – ale na całe szczęście.

Siła oddziaływania twórczości Safony opiera się na dwóch filarach. Pierwszym z nich jest uniwersalność. Większość wierszy traktuje o miłości, a niektóre zahaczają przy tym o takie uczucia czy emocje jak tęsknota (częsty motyw), zazdrość, pożądanie, błogość, nadzieja, ubolewanie nad przemijaniem i inne. Safona jako wykształcona zawodowo kształciła dziewczęta z rodów arystokratycznych, szykując je do roli matki i żony. Z przynajmniej częścią wychowanek łączyły ją silne więzi emocjonalne, co istotnie przełożyło się na jej twórczość; wiele z jej wierszy opowiada o uczuciach i więziach przywiązania do poszczególnych pannic, tęsknotą za czasem wspólnie spędzonym i wspomnieniami tego czasu. Uczucia te pozostają uniwersalne bez względu na epokę.

I tu zaczyna się drugi filar – wiersze te przesycone są sensualnością, zmysłowością, są głęboko zanurzone w uczuciach autorki, stamtąd jak gdyby wypływają na wierzch. Safona niejednokrotnie ociera się o miłosne wątki homoseksualne (co też czyni ją wyjątkową na tle przedgreckiej literatury). Ona po prostu układała w słowa to, co czuła – stąd atmosfera tych wierszy przesycona jest emocjonalnością wewnętrznych stanów i przeżyć, dość odważnych i dogłębnych jak na swoje czasy. Jest to również wyjątkowym, osobliwym świadectwem historycznym obyczajowości, z którego sporo można wyłuskać nawet pomimo faktu, że biografia Safony pełna jest dziur i legend.

Zachodzi tu wprawdzie jeszcze jeden czynnik – język Safony, który jest prosty i bezpośredni, w żadnym razie nie jest skomplikowany, a jednak ta prostota współgra z treścią i pomaga ją urzeczywistnić, uczynić namacalną, odczuwalną dla odbiorcy. To wszystko przyczyniło się do ogromnej popularności Safony i jej przejścia do historii, czego nie zdołał zdusić nawet papież Grzegorz VII (a próbował). Oczywiście współcześnie wiersze Safony mają wielu konkurentów i konkurentek, tworzących z nawet lepszym skutkiem, ale tym bardziej warto pamiętać o tej pionierce – o wpływie, który wywarła ona na poezję i ogółem na kulturę starogrecką.

Wiersze Safony to bez wątpienia zdobycz kultury starogreckiej, ale i ogółem zdobycz swoich czasów. Na tle ówczesnej patriarchalnej obyczajowości jest Safona i jej twórczość zjawiskiem wyjątkowym. Oto przecież kobieta okazała się być artystką równie wielką co męscy poeci, a może i przewyższającą niektórych. Safona co prawda nie była jedyną poetką starożytnej Grecji, ale było...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    184
  • Chcę przeczytać
    90
  • Posiadam
    31
  • Poezja
    16
  • Ulubione
    10
  • Starożytność
    4
  • LGBTQ
    3
  • 2024
    3
  • Liryka i dramat
    2
  • Poezje
    2

Cytaty

Więcej
Safona Pieśni Zobacz więcej
Safona Pieśni Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także