Stephen Crane

Pisarz amerykański, tworzył powieści, nowele, poezję i reportaże wojenne. Był pionierem naturalizmu w literaturze amerykańskiej. Jego druga powieść, The Red Badge Of Courage (1895) przyniosła mu międ... Pisarz amerykański, tworzył powieści, nowele, poezję i reportaże wojenne. Był pionierem naturalizmu w literaturze amerykańskiej.

Jego druga powieść, The Red Badge Of Courage (1895) przyniosła mu międzynarodową sławę. The Red Badge Of Courage opisuje wojnę secesyjną z punktu widzenia zwykłego żołnierza. Książka ta została nazwana pierwszą nowoczesną powieścią wojenną.

Crane urodził się w Newark w stanie New Jersey jako czternaste dziecko pastora. Zaczął pisać opowieści w wieku ośmiu lat, a jako szesnastolatek pisał artykuły do New York Tribune. Crane uczył się w Lafayette College i Syracuse University. Po śmierci matki w 1890 (jego ojciec zmarł wcześniej) przeniósł się do Nowego Jorku i wiódł tam cygański żywot będąc pisarzem, i od czasu do czasu pisząc artykuły do gazet. Gdy utrzymywał się ze swojego pisania mieszkał w slumsach w Bowery, aż do czasu odkrycia jego pierwszej powieści. Maggie: A Girl Of The Streets (1893) – była kamieniem milowym w propagowaniu naturalizmu w literaturze. Crane wydał ją samemu, za pieniądze pożyczone od brata.

Zbiór jego wierszy, The Black Rider, został wydany w 1895. Po ich wydaniu szukał doświadczenia jako korespondent wojenny. Podróżował do Grecji, Teksasu, Meksyku oraz na Kubę, opisując wojenne zdarzenia. Jego krótka opowieść "The Open Boat", została oparta na prawdziwych wydarzeniach, gdy jego statek zatonął podczas podróży na Kubę w 1896. Crane z małą grupką pasażerów przez wiele dni dryfował na łódce zanim został uratowany. To wydarzenie zupełnie zniszczyło jego zdrowie.

W 1898 Crane przeniósł się do Anglii, i osiadł w Sussex gdzie jego przyjaciółmi zostali Joseph Conrad, H.G. Wells i Henry James. Podczas tych niespokojnych lat Crane subtelnie wykorzystywał realizm do pokazania chorób społecznych, jak w George's Mother (1896), gdzie pokazywał życie w Bowery. W 1899 ukazał się Active Service, który był oparty na wojnie grecko-tureckiej.

W 1899 Crane wrócił na Kubę by opisać wojnę hiszpańsko-amerykańską, w związku ze zdrowiem był zmuszony powrócić jednak do Anglii. Crane zmarł 5 czerwca 1900 roku w Badenweiler w Niemczech na gruźlicę, która zaczęła się po tym, jak zaraził się malarią na Kubie.

Pośmiertnie wydane publikacje zawierają skecze i historie z jego życia (Wound In The Rain – 1900) oraz dzieciństwo w małym miasteczku (Whilomville Stories – 1900). Twórczość Crane’a zapoczątkowała realizm w amerykańskiej literaturze, choć jego innowacyjna technika i styl oparty na symbolach bardziej pasują do romantyzmu, niż do naturalizmu.

źródło opisu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stephen_Crane

źródło zdjęcia: http://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_Crane

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Błękitny hotel
Błękitny hotel
Stephen Crane

5,64 (14 ocen i 1 opinii)
Błękitny hotel
Autor:
Seria: Koliber
Trzy opowiadania Stephena Crane'a, amerykańskiego pisarza-naturalisty: 1. "Szalupa" ("The Open Boat") 2. Do Yellow Sky przyjeżdża panna młoda ("The Bride Comes to Yellow Sky") 3. Błękitny hotel ("The...
czytelników: 58 | opinie: 1 | ocena: 5,64 (14 głosów)
Maggie: a Girl of the Streets
Maggie: a Girl of the Streets
Stephen Crane

5,33 (3 ocen i 0 opinii)
czytelników: 12 | opinie: 0 | ocena: 5,33 (3 głosy)
Od Walta Whitmana do Boba Dylana. Antologia poezji amerykańskiej
Od Walta Whitmana do Boba Dylana. Antologia poezji amerykańskiej
Edgar Allan Poe, John Updike, Stanisław Barańczak, Herman Melville, Stephen Crane, Emily Dickinson, Charles Simic, James Dickey, Sylvia Plath, Henry David Thoreau, Ogden Nash, Derek Walcott, Mark Strand, Robert Frost, Allen Ginsberg, Bob Dylan, Walt Whitman, Ralph Waldo Emerson, Robert Lowell, Thomas Stearns Eliot, Frank O’Hara, John Ashbery, Anne Sexton, Wystan Hugh Auden, Edgar Lee Masters, Edward Estlin Cummings, Adrienne Rich, Charles Reznikoff, Ezra Pound, Henry Wadsworth Longfellow, Archibald MacLeish, Philip Levine, William Carlos Williams, John Berryman, Edwin Arlington Robinson, Wallace Stevens, Robinson Jeffers, John Crowe Ransom, Langston Hughes, Theodore Roethke, Carl Sandburg, Howard Nemerov, Elizabeth Bishop, Donald Justice, Edna St. Vincent Millay, Anthony Hecht, James Merrill, Robert Pinsky, Hart Crane, Robert Creeley, Edward Taylor, Kenneth Koch, Anne Bradstreet, Philip Freneau, Phillis Wheatley, Francis Scott Key, William Cullen Bryant, Marianne Moore, Cole Porter, Jean Toomer, Robert Hayden, Randall Jarrell, William Stafford, Gwendolyn Brooks, Amy Clampitt, Richard Wilbur, Alan Dugan, X. J. Kennedy, James Wright, A.R. Ammons, Louis Simpson

7,5 (22 ocen i 3 opinii)
Od Walta Whitmana do Boba Dylana. Antologia poezji amerykańskiej
Antologia poezji amerykańskiej. Po raz pierwszy w Polsce tak obszerna autorska antologia poezji amerykańskiej w przekładzie i opracowaniu Stanisława Barańczaka. "Mam nadzieję, że w Od Walta Whitm...
czytelników: 90 | opinie: 3 | ocena: 7,5 (22 głosy)
Sto wierszy
Sto wierszy
Stephen Crane

4 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 4 (1 głos)
Szalupa i inne opowiadania
Szalupa i inne opowiadania
Stephen Crane

5 (3 ocen i 1 opinii)
czytelników: 16 | opinie: 1 | ocena: 5 (3 głosy)
Szkarłatne godło odwagi
Szkarłatne godło odwagi
Stephen Crane

6,07 (61 ocen i 8 opinii)
Szkarłatne godło odwagi
Autor:
Seria: Skandale i sensacje literackie
Stephen Crane, tworząc „Szkarłatne godło odwagi”, pracował jako niewiele zarabiający dziennikarz, dlatego nie mógł zapłacić za przepisanie całości utworu na maszynie. Nowojorski wydawca zdołał więc za...
czytelników: 172 | opinie: 8 | ocena: 6,07 (61 głosów) | inne wydania: 2
The Fantastic Pulps
The Fantastic Pulps
Peter Haining, Ray Bradbury, Jack London, H.P. Lovecraft, Dashiell Hammett, Robert Bloch, Stephen Crane, Max Brand, Edgar Rice Burroughs, Sinclair Lewis, MacKinlay Kantor, A. Merritt, Upton Sinclair, Edmond Hamilton, William Lumley, C.L. Moore, Henry Bedford-Jones, Ray Cummings, Hugo Gernsback, Seabury Quinn, George Allan England, Victor Rousseau, David H. Keller

0 (0 ocen i 0 opinii)
The Fantastic Pulps
Contents: Acknowledgements Peter Haining - Introduction 1. Stephen Crane – Manacled 2. Jack London – A Thousand Deaths 3. Upton Sinclair – Author's Adventure 4. Edgar Rice Burroughs – The Resurre...
czytelników: 4 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

7
148
201
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (2)

Czytelnicy (148)

Powiązane treści
Hemingway poleca, co czytać

W 1934 roku 22-letni Arnold Samuelson, marzący o tym, by zostać pisarzem, wpadł na pomysł, by odwiedzić swojego literackiego idola, Ernesta Hemingwaya, i poprosić go o wskazówki, jak pisać. Jak wymyślił, tak zrobił. Autostopem przejechał z rodzinnej Minnesoty do Key West, gdzie w tym czasie mieszkał pisarz. Został u niego rok.


więcej
Półki znanych ludzi

Chyba każdy czytelnik lubi podglądać innego czytelnika – odruchowo sprawdzamy tytuły książek, które czytają współpasażerowie w pociągu lub autobusie, ślizgamy się wzrokiem po półkach znajomych, których odwiedzamy.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd