rozwiń zwiń

Dziwne książki – Jasper Fforde

AMisz AMisz
29.11.2016

Są takie książki, które da się opisać jednym zdaniem: to książka o grupie przyjaciół, która wyrusza w podróż, aby zniszczyć pierścień, albo to książka o wojnie między zwaśnionymi rodami i są tam smoki i wszyscy giną. A są takie książki, które są po prostu... dziwne. I na pytanie „o czym to jest” nijak nie da się prosto odpowiedzieć, a im dłużej odpowiadamy tym bardziej wszystko się gmatwa.

Dziwne książki – Jasper Fforde

Bardzo nie lubię jak mi ktoś przerywa czytanie. Chyba, że robi to w przyjemny sposób lub ma ku temu poważne powody. W każdym innym przypadku na pytanie: „co czytasz?” odpowiadam „Książkę”. Jeśli rozmówca jest inteligenty to się domyśla, że ma mi dalej nie przeszkadzać. Niestety najczęściej pada drugie pytanie: „ale jaką?”. I wtedy odpowiedzi są różne: „papierową”, „z literkami”, „ciekawą”, „z okładką” etc. Jeśli rozmówca nadal się nie domyśla, że celowo jestem nieuprzejma i pada pytanie „ale o czym ta książka jest?!” - wtedy czasami mam problem.

Jasper Fforde pisze dziwne książki. Bez wątpienia. I dlatego wcale nie dziwi mnie fakt, że są tak słabo przyjmowane przez polskich czytelników. Seria o literackiej detektyw Thursday Next doczekała się w Polsce przekładu tylko dwóch tomów Porwanie Jane E. (The Eyre Affair) oraz Skok w dobrą książkę (Lost in a Good Book). Potem wydawnictwo Znak, ze względu na słabą sprzedaż, zdecydowało się nie tłumaczyć kolejnych tomów. Próbowałam się skontaktować z tłumaczką, aby od niej dowiedzieć się czy może powodem zarzucenia projektu były jednak problemy z przekładem – książki Fforde'a są najeżone nelogizmami, zabawami słownymi, homonimami – pięknym przykładem jest tytuł trzeciego tomu The Well of Lost Plots – już sam w sobie jest zapowiedzią wspaniałej językowej przygody. Niestety tłumaczka mi nie odpowiedziała. Potem próbowałam zainteresować twórczością Fforde'a Piotra W. Cholewę – bo myślę, że taki genialny tłumacz byłby w stanie sobie z książkami o Thursday Next poradzić – póki co również bez powodzenia, ale ciągle mam nadzieję. W tak zwanym międzyczasie Wydawnictwo Sine Qua Non zdecydowało się przybliżyć polskim czytelnikom Kroniki Jennifer Strange. Ostatniego Smokobójcę i Pieśń Kwarkostwora polecam gorąco młodzieży, która lubi opowieści o magii, smokach, latających dywanach i o tym, jak czarodzieje parają się wymianą hydrauliki w domach, bo magia może służyć tylko do tak przyziemnych rzeczy. Przy okazji promocji tej serii miałam przyjemność poznać Jaspera Fforde'a osobiście i poprowadzić z nim spotkanie na poznańskim Pyrkonie!

No dobrze, tyle tytułem wstępu – ale o czym są książki Fforde'a? Seria o Thursday Next dzieje się w alternatywnej rzeczywistości, w Wielkiej Brytanii mniej więcej w połowie lat 80. W tym świecie wojna krymska trwa od ponad 100 lat, Walia jest niezależnym socjalistycznym państwem, a kwestie autorstwa dzieł Szekspira wywołują wojny gangów. Bohaterka Thursday Next (weteranka wojny krymskiej) jest literacką detektyw, której zadaniem jest np. wykrywanie nielegalnych kopii nowych dzieł Szekspira, które rzekomo zostały odnalezione po wielu latach etc. Dodatkowo jej ojciec jest zbuntowanym Strażnikiem Czasu i w zasadzie przebywa jednocześnie w kilku wymiarach i kilku czasach, ukrywając się przed byłymi szefami, jej stryj Mycroft i ciotka Poly są szalonymi naukowcami, jej ulubionym zwierzęciem jest dodo o imieniu Pickwick (w świecie Fforde'a klonowanie jest bardzo rozwinięte), a najbliższą osobą babcia, która pewnego dnia zdradza jej tajemnicę, że można wskoczyć w książkę, bo tamten literacki świat żyje... No i tutaj zaczynają się schody. Bo dalej już tego wytłumaczyć się nie da – mogę tylko powiedzieć, że w pierwszej części ze swojej powieści znika Jane Eyre, ciotka Poly zostaje uwięziona w poemacie Wordswortha, a Edward Fairfax Rochester ratuje życie Thursday Next... Z każdym kolejnym tomem wszystko się jeszcze bardziej gmatwa.

Książki Fforde'a polecam wszystkim literackim nerdom, którzy marzą o tym, żeby wskoczyć do świata swoich ulubionych bohaterów i nie boją się eksperymentów. Jeśli dodatkowo w świetnym stopniu władają językiem angielskim, to już nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaczęli największą literacką przygodę w swoim życiu. Seria o Thursday Next składa się z siedmiu części: The Eyre AffairLost in a Good Book;The Well of Lost PlotsSomething RottenFirst Among Sequels; One of Our Thursdays is Missing; The Woman Who Died a Lot.

Jasper Fforde ma na swoim koncie jeszcze równie dziwną serię Nursery Crime – w pierwszej części np. Humpty Dumpty ginie spadając z murku... Nowa seria Shades of Grey przedstawia dystopijną Wielką Brytanię, w której ludzi dzieli się na klasy ze względy na zdolność do postrzegania konkretnych kolorów.

Jakie inne "dziwne" książki byście polecili?


komentarze [7]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ireth 30.11.2016 12:19
Czytelnik

Jeśli chodzi o "wskakiwanie" do książek to polecam Strażniczka książek - choć nie jest to dziwna książka, za to bardzo przyjemna :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ad00 30.11.2016 10:49
Czytelniczka

Wojny gangów o kwestie autorstwa Szekspira brzmią na tyle dobrze, że będzie to teraz pozycja numer jeden na mojej liście "do przeczytania" :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
książkoholiczka 29.11.2016 21:59
Czytelniczka

Piana dni a to taka książka, w której bohaterce w płucu rośnie nenufar i jej dom się zmniejsza a myszki skrobią lampki żeby nie były odymione - tak bym opowiedziała fabułę.
Zamieć a tu książka o szczepionce na zombie i koniach wielkości kuropatew i wagonów i o kobiecie, która ma męża wielkości krasnala...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Piana dni  Zamieć
Ytr0001 29.11.2016 20:05
Czytelnik

Z "dziwnych" książek znam jeszcze:
Kraina wódki - wpisuje się w temat idealnie. Zaczyna się jak połączenie powieści kryminalnej z epistolarną, a potem... Potem opisanie tego co się dzieje jest niesamowicie trudne. ;) Dla mnie majstersztyk.

Ze względu na wyżej wymienioną Jestem egzaltowaną lentilką

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Kraina wódki  Nagi lunch
Róża_Bzowa 29.11.2016 17:12
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Koniecznie najinteligentniejszą z dziwnych i najdziwniej inteligentną hmm... powieść fantastyczną? dystopię? powiastkę filozoficzną? kryminał? Trzeci policjant
oraz
Z powrotem czyli Fatalne skutki niewłaściwych lektur
(koniecznie w tym wydaniu z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Trzeci policjant  Z powrotem czyli Fatalne skutki niewłaściwych lektur
Tomek 29.11.2016 17:03
Czytelnik

Jasper Fforde jest niepowtarzalny. Jedyne książki, które mogą się z nim równać to Ballada O Lee Cottonie i Jestem egzaltowaną lentilką

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Ballada O Lee Cottonie  Jestem egzaltowaną lentilką
AMisz 29.11.2016 16:11
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post