Piana dni

Wydawnictwo: W.A.B.
L'Écume des Jours
literatura piękna
Ag2S

Powieść Viana zaskakuje nie tylko absurdem i surrealizmem. Najdziwniejsze jest to, że – mimo całego purenonsensowego sztafażu, kpiarskiej energii, niezwykłej lekkości i anarchistycznej swobody – Piana dni jest właściwie melodramatem, stworzonym przez pisarza, którego trudno byłoby podejrzewać o podobne zamiary. Colin jest wynalazcą, twórcą „pianoktajlu” – połączenia instrumentu muzycznego i...

Colin jest wynalazcą, twórcą „pianoktajlu” – połączenia instrumentu muzycznego i maszyny do przygotowywania koktajli. Inny bohater powieści zajmuje się głównie trwonieniem pieniędzy na rękopisy i pamiątki po swoim idolu Jeanie-Solu Partrze (ewentualnie jego partnerce – księżnej de Bovouard). Z kolei służący Colina jest chlubą swojej rodziny, której wielu innych członków stoczyło się w godny pożałowania sposób – zostali absolwentami filozofii lub, o zgrozo, profesorami matematyki.
Historia miłości Colina i Chloe jest prosta, ale trafia w najczulszy punkt. Miłość, choć odarta z mitycznej podniosłości, okazuje się tutaj główną siłą napędzającą wszystkich bohaterów do działania. W dodatku kończy się źle – i przez to "Piana dni" porusza jeszcze bardziej.
I choć wydana po raz pierwszy w 1947 roku nie traci na świeżości, o czym najlepiej świadczy to, że doczekała się właśnie drugiej adaptacji filmowej – na początku lipca 2013 wchodzi do polskich kin "Dziewczyna z lilią" w reżyserii Michela Gondry’ego z Audrey Tautou i Romainem Durisem w rolach głównych.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1518&v=_

Joanna | 2013-12-20
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Wydana po raz pierwszy w 1947 roku, wielokrotnie wznawiana i dwukrotnie zekranizowana , ostatnio w 2013 roku - " Dziewczyna z lilią" to przepiękna, ponadczasowa historia tragicznej miłości głównych bohaterów - posiadającego fortunę właściciela banku Colina i Chloe poznanej na przyjęciu najbliższych przyjaciół. Miłość od pierwszego spojrzenia przeradza się w uczucie bycia razem i szybki , ale niepowtarzalny w splendor ślub. Niestety szczęście szybko przeradza się w tragedię, kiedy Chloe zapada na nieuleczalną chorobę. W jej płucu nieoczekiwanie zakwita i rośnie nenufar.
Powieść łącząca w sobie kilka gatunków literackich kojarzyła mi się przede wszystkim z " Alicją w krainie czarów" . Naprzemiennie łączy w sobie elementy baśniowej epiki, surrealizmu ( B.Aragaon), symbolizmu stylu T. Eliota oraz egzystencjalizmu - liczne odniesienia do prozy J.P. Sartre'a - na przykładzie stylu życia i fascynacji najbliższego przyjaciela Colina - Chicka ( zbieranie wszystkich książek, pamiątek po...

Gosia | 2014-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 maja 2014

Za mną już „Jesień w Pekinie” Borisa Viana. Teraz przeczytałam „Pianę dni”. To chyba najbardziej specyficzne książki jakie przeczytałam. Nie mogę jednoznacznie stwierdzić, że mi się podobała. Jest na pewno niezwykła. To surrealistyczna historia zakochanej pary w otoczeniu absurdu, groteski i ironii z różnych przejawów codziennego życia. Miłość gotowa do największych poświęceń, nawet za cenę utraty własnej wolności. Wątek miłości wybija się na pierwszy plan, ale autor porusza w książce także inne problemy: rola pieniądza w ludzkim życiu i priorytetów na co go wydajemy, wtłaczanie ludzi w pogoni za pieniądzem w tryby przemysłowej machiny, interesowność kościoła, homoseksualizm. Boris Vian to na pewno nietuzinkowy pisarz, a czytanie jego książek to z pewnością ciekawe doświadczenie. Mimo wszystko nie jest to jednak mój ulubiony rodzaj literatury.

romeo | 2018-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2018

Jak zachwyca, skoro nie zachwyca? - tym pytaniem z Gombrowicza można najtrafniej podsumować mój problem z tą książką, a być może także z całą twórczością Borisa Viana. Teoretycznie jest to coś w czym powinienem umieć się zanurzyć na sporą głębokość. Praktycznie zaś mam wrażenie ślizgu po powierzchni z przeczuciem, że pod tą powierzchnią istnieje jakaś rzeczywistość dla mnie niedostępna. Dlaczego właśnie tak?

Może jakiś wytrawny psychoanalityk pomógłby mi w odpowiedzi na to pytanie.

Tymczasem tak oto banalnie doświadczam dychotomii rozumu i serca, gdy ten pierwszy jest na tak,
drugi na nie. To jest po prostu literacki odjazd, na który z jakieś niewyjaśnionej przyczyny nie udało mi się załapać, choć wszystko wskazywałoby na to, że załapać się powinienem.

A jednak musi być minimum te 7 gwiazdek, bo dać mniej byłoby po prostu nieprzyzwoitością.

allison | 2014-02-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 25 lutego 2014

Przyznam, że początkowo nie mogłam przekonać się do tej książki, chyba ciężko było mi przestawić się z realizmu w literaturze na surrealizm, jednak dość szybko ujął mnie styl i klimat.
Co tu dużo gadać, za serducho chwyciła mnie też niesamowita historia miłosna, mimo iż kipiąca od absurdów, to jakże pełna poświęceń i szczerości.

Dużo tu groteski, czarnego humoru, hiperboli, ale jest też miejsca na poważną refleksję oraz pytanie: kim jesteśmy i dokąd zmierzamy?

Polecam nie tylko miłośnikom gatunku - powieść jest na tyle pojemna (mimo iż wcale nie obszerna), że każdy ma szansę znaleźć tu coś dla siebie, zwłaszcza, że w treści można doszukać się sporej ilości literackich aluzji.

Asiek | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Jest to książka bardzo specyficzna. Najdziwniejsza, jaką do tej pory czytałam, ale interesująca. Wzbudza ciekawość i chęć poznania zakończenia tej zaskakująco niezwyczajnej historii.

Bed | 2013-10-08
Przeczytana: 07 października 2013

Cała historia na początku nie wydawała mi się specjalnie atrakcyjna a nawet miałam wrażenie, że już czytałam to dzieło jako dziecko. Wtedy było ciut za wcześnie na opowieści o miłości, teraz ujęła mnie wizja świata stworzonego przez autora. Colin jest na szczęście bogaty i pragnie zakochać się z wzajemnością. Oczywiście to mu się udaje. Praca naprawdę jest nieznośna, ale okazuje się konieczna a odbieranie różnych wrażeń na całkiem innych poziomach i w inny sposób - jakie to by było piękne. Ten pomysł żeby się upić bluesem... Tym mnie Boris Vian ujął. Skąd takie idee w 1946 roku? Nie wiem, książka jakoś pasuje mi pod fantastykę, zacząwszy od stylizacji bohaterów, przez kuchnię a skończywszy na pracy. Z chęcią obejrzę film. Może spodobać się czytelnikom lubiącym absurd. Lekko, łatwo, przyjemnie, zaskakująco współcześnie.

książek: 1904
Ola | 2014-05-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Mam, 2014
Przeczytana: 28 maja 2014

"Piana dni" - z jednej strony baśniowa, surrealistyczna, piękna historia. Z drugiej niezwykły humor, ironia, obnażenie ludzkich przywar. I to wszystko w jednej niewielkiej książeczce, połączone razem, świetnie się czyta, do śmiechu i do łez. Przyznaję, że książka ta wywarła na mnie spore wrażenie i wzbudziła niemałe emocje. Film widziałam najpierw, ale powieść podobała mi znacznie bardziej. Jak dla mnie - mistrzostwo :)

Można zastanowić się, czy nie lepiej brzmi tytuł 'Piana złudzeń' niż 'Piana dni'. Jednak dla mnie najistotniejszym słowem jest właśnie 'piana', coś pięknego i jednocześnie ulotnego. Tak jak przeżycia bohaterów wykreowanych przez Borisa Viana.
Nie ukrywajmy, że fabuła przypomina zwyczajne, codzienne sytuacje i przeżycia, ale francuski pisarz ujął to w sposób oryginalny, na wskroś surrealistyczny. Najbardziej bałam się, że cała baśniowa fabuła będzie wydawała się śmieszna albo groteskowa. Niepotrzebnie, ponieważ Boris Vian stworzył świat, gdzie niecodzienne postaci (mysz) lub sytuacje (choroba jednej z bohaterek) pasują jak ulał, a czytelnik nie odczuwa jakieś przesady. Określiłabym ten styl jako subtelny surrealizm.
Nie brakuje tu też ironii - stosunek do religii, pracy w przemyśle, a nawet lekka krytyka szumu wokół twórczości Jeana-Paula Sartre'a. 'Piana dni' to ciekawa i warta uwagi książka. Choć niewielka rozmiarowo, to zawarta w niej treść od razu trafia do czytelnika. Jednak...

porządekalfabetyczny | 2013-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2013

Cudna. Nie wiem czy obejrzę film, bo ten który mam w głowie po przeczytaniu jest wystarczająco dobry.

kasandra_85 | 2013-10-06
Przeczytana: październik 2013