Ballada O Lee Cottonie

Tłumaczenie: Maciej Potulny
Wydawnictwo: Niebieska Studnia
The Ballad of Lee Cotton

Lee Cotton przyszedł na świat w stanie Missisipi w 1950 roku. Był synem czarnoskórej Amerykanki i białego jak śnieg Islandczyka czarnym chłopcem o bladej skórze i włosach blond. Christopher Wilson, rodowity Brytyjczyk, kreśli niezwykle wiarygodny i malowniczy obraz Południa Stanów Zjednoczonych połowy XX wieku. Swojemu bohaterowi towarzyszy w fascynującej, trwającej ponad dwadzieścia lat podróży przez Amerykę, dokumentując jego niewiarygodne zmagania z tożsamością, kolorem skóry, płcią. Książk

Natalia Nowicka | 2015-01-18

Jeśli budzicie się pewnego dnia i zauważacie na swoim uroczo przewidywalnym życiu małe pęknięcia, przez które sączy się świadomość, że już nie jesteście tymi, którymi byliście wczoraj - gratulacje. Właśnie znaleźliście się w świecie Lee Cottona, chłopca który rodzi się jako "śnieżnobiałe" dziecko czarnej kobiety. Dorastania nie ułatwia mu fakt, że wychowuje się w rasistowskim Missisipi z lat 50. XX w., w społeczności naznaczonej stygmatem piętnowania wszystkiego, co odstaje od normy, a przecież białe dziecko czarnej kobiety to według mieszkańców małego miasta odchył jak cholera. Jakby tego było mało, Lee odziedziczył po ekscentrycznej babce pewne niezwykłe umiejętności, które utrudniają mu życie. W wyniku idiotycznego zbiegu okoliczności i następstw tragicznego wypadku musi pogodzić się z tym, że jego wczorajsze „ja” umarło, a to dzisiejsze ma nieco inny kształt i rozmiar (np. miseczki „C”). Fabuła wydaje się nieco absurdalna, ale jest to, obok dobrego języka i świetnego dowcipu...

Ilość stron: 415

To pierwsza książka tego autora jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce. Treść niestety nie zaciekawia na początku. Potem robi się trochę ciekawsza,na tyle żeby doczytać do końca. Głównym bohaterem jest Lee Cotton. Jego nazwisko jest dłuższe, ale to jest skrót. Opisane są jego losy jako dziecka później mężczyzny, potem już jako kobiety. Zawiera zaskakujący wątek zmiany płci Lee Cottona.

Książka powinna mieć mniej stron, bo ciężko się to czyta. Przynajmniej mi. Każdy może myśleć inaczej. Mimo to znalazłam kilka ciekawych cytatów:

„Umrzeć, to nie znaczy zasnąć na wieki. Śmierć bardziej przypomina przebudzenie z życia.” (str 118

„Lepiej nie gonić za szczęściem. Samo przyjdzie – kiedy nie będziesz go szukać” (str 198)

„Największy strach to strach przed życiem” (str 198)

pau_pro31 | 2014-12-07
Na półkach: 2013, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 lipca 2013

Do przeczytania zachęcił mnie cytat z książki:

"Całe życie prześladują mnie za niewłaściwy kolor skóry, płeć, umawianie się z nieodpowiednimi osobami albo za to, że mieszkam nie tam, gdzie trzeba. Nikt nie jest tym, kim się urodził - jesteśmy tym, kim chcemy być. Dlatego pozwól, że sama wybiorę sobie płeć. Będę robić, co mi się podoba. Będę kochać, kogo zapragnę. Będę mówić, co chcę i kiedy chcę."

Jest to cytat, który znajduje się na okładce książki, jako opis. A znajduje się niestety dopiero na 364 stronie lektury, która ma 415 stron. Treść sama w sobie jest napisana lekko i osobiście spotkałam się książkami, które były napisane gorzej i czytało mi się je o wiele ciężej. Niby posiada małe przesłanie, ale trzeba się mocno wczytać. Autor zastosował wiele wulgaryzmów, które w niektórych momentach pomagały. Czasem z kolei, były niepotrzebne.

Jeśli komuś się nudzi, jest to dobra lektura na zabicie czasu.

deChavannes | 2014-03-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: listopad 2013

Konia z rzędem temu, kto potrafiłby nakreślić biografię głównego bohatera bez pogubienia się w kolejności wydarzeń. A jest ich cała masa. Biały murzyński chłopiec, który staje się... No właśnie. Oj staje się i to bardzo!

Niesamowicie pokręcona fabuła, która jednych odstrasza, a innym nie pozwala się oderwać. Należę do tej drugiej grupy szczęśliwców. Ba, śmiem stwierdzić, że nie pozwala odetchnąć nawet po odłożeniu na półkę!

Roksana | 2014-03-18
Przeczytana: 18 marca 2014

Książka godna uwagi, ciekawe wątki zabawne teksty " Nie znam żadnej dziewicy - protestuję. Słowo honoru. Wystarczyło, że dotknąłem Angel, a już wiedziałem, że ktoś mnie uprzedził." Autor musiał mieć niezły ubaw przy pisaniu tej książki :)

tzm0 | 2012-03-03

Książka bardzo przyjemna. Czyta się szybko i łatwo. Dobra na spokojny wieczorek gdy chce się odetchnąć po całym dniu nauki. Serdecznie polecam końcówka bardzo ciekawa.

książkovaa | 2015-06-16

Przeczytałam to. Muszę przyznać, że ta książka jest dosyć taka no... dziwna. Nigdy nie czytałam tak ciekawej książki.
aksamitne-stronice.blogspot.com

olliviol | 2016-05-12

Wzbudza różne odczucia, jednak jest raczej moją ulubioną książką :)

bookszop | 2016-06-14
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Niesamowita, zaskakująca, pozytywna. Ballada o Lee Cottonie to jedna z moich ulubionych pozycji z amerykańskiej literatury. Świetna powieść o tym, jak życie potrafi być piękne mimo ciągłych zmian, które w nim zachodzą.

ekierka | 2012-08-07
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Wciągający początek. Zobaczę co będzie dalej...