Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/1198/dzis-65-urodziny-paulo-coelho

Dziś 65. urodziny Paulo Coelho

5 wartościowy tekst

Mistyk, pisarz, którego książki zmieniają ludzkie życie, czy pseudo-filozof i grafoman? Paulo Coelho, jedna z najbardziej kontrowersyjnych osobistości w świecie literatury obchodzi dziś 65. urodziny.

Ponad 100 milionów sprzedanych książek (w Polsce 5 mln egzemplarzy), tłumaczenia na kilkadziesiąt języków, prawie 10 milionów fanów na Facebooku - Paulo Coelho z pewnością można określić mianem literackiego celebryty. Sławę przyniosły mu bestsellery takie jak wydany po raz pierwszy w 1988 roku Alchemik czy Weronika postanawia umrzeć oraz krążące po całym świecie aforyzmy pochodzące z jego książek. Sam mówi o sobie, że "nie pisze literatury, tylko przypowieści."

"Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat sprzyja potajemnie twojemu pragnieniu” albo "To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące” - przepowiada Coelho w "Alchemiku". Czytelnicy kochają go za trafne metafory i umiejętność tworzenia morałów, które zmieniają ich życie. Krytycy podważają jego zdolności literackie, oskarżając o pseudo uduchowienie, grafomanię, a nawet szkodliwość społeczną - twierdzą, że jego książki serwują czytelnikom banały i trywializują poważne życiowe problemy.

Paulo Coelho urodził się w Rio de Janeiro 24 sierpnia 1947 roku. Gdy skończył 17 lat, trafił do szpitala psychiatrycznego, ponieważ jego rodzice uznali młodzieńczy bunt za przejaw choroby psychicznej. Diagnoza lekarzy była jednak inna: Paulo nie jest chory, lecz odmawia uczestnictwa w rzeczywistości uciekając w świat fantazji.

Jako nastolatek był pod wpływem kontrkultury lat 60., nosił długie włosy, buntował się przeciwko polityce swojego państwa oraz eksperymentował z narkotykami. W 1973 wstąpił do Stowarzyszenia Alternatywnego - krytykującej kapitalizm grupy praktykującej czarną magię. W tym okresie zaczął też drukować antyrządowe ulotki, przez które został osadzony w więzieniu i torturowany. Podobno uniknął śmierci z rąk reżimu tylko dlatego, że podał się za chorego psychicznie. Po tym doświadczeniu Coelho zdecydował, że chce rozpocząć spokojne życie. W 1977 przeprowadził się do Londynu, kupił maszynę do pisania i zaczął pisać.

W 1986 roku wyruszył na pieszą pielgrzymkę do Santiago de Compostela, podczas której, jak twierdzi, doznał duchowego przebudzenia. Od tego momentu jego kariera pisarska potoczyła się błyskawicznie. W 1988 ukazał się "Alchemik", a po nim kolejne książki, które uczyniły z Coelho jednego z najlepiej sprzedających się autorów: "Weronika postanawia umrzeć", Pielgrzym, Walkirie, Być jak płynąca rzeka.

Powyższe zdjęcia z aforyzmami pochodzą z bloga autora: paulocoelhoblog.com

Coelho króluje w Internecie: fani przesyłają sobie pocztówki z aforyzmami pochodzącymi z jego książek, a krytycy drwią, tworząc prześmiewcze memy z autorem w roli głównej.Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 33  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 372
Katrina
26-08-2012 18:30
Przeczytałam kilka książek Paulo Coelho i prawie zawsze było to dziełem przypadku :-) A to koleżanka podrzuciła i nie wypadało odmówić, a to koleżanka koleżanki podała przez koleżankę, a innym razem dostałam w prezencie [co mnie niezmiernie zdziwiło, wielokrotnie wyrażałam swoją mało pochlebną opinię na temat książek tego autora :-)], a to znowu z braku laku wciśnięto mi w bibliotece.... Przeczytałam kilka książek Paulo Coelho i prawie zawsze było to dziełem przypadku :-) A to koleżanka podrzuciła i nie wypadało odmówić, a to koleżanka koleżanki podała przez koleżankę, a innym razem dostałam w prezencie [co mnie niezmiernie zdziwiło, wielokrotnie wyrażałam swoją mało pochlebną opinię na temat książek tego autora :-)], a to znowu z braku laku wciśnięto mi w bibliotece. Przeczytałam, ale fanką nie zostanę. Drażni mnie ten wszechobecny "mistycyzm" i "duchowość", bo odbieram je jako naciągane, sztuczne i nieszczere. Po prostu nie lubię twórczości tego pisarza. Mnie nie przekonuje.
pokaż więcej
książek: 340
Sandra
26-08-2012 20:24
"Mistyk, pisarz, którego książki zmieniają ludzkie życie, czy pseudo-filozof i grafoman?"

Zdecydowanie to drugie...
książek: 6054
meglau7
27-08-2012 20:33
Ani jedno, ani drugie. Przyznajmy szczerze większość ludzi nie poświęca zbyt wiele czasu nad zastanawianie się nad sensem życia. A "banalne sformułowania" to nic innego jak zdania miejące jedną głębię, jedno znaczenie zmuszające nie tyle co do przemyśleń, a do odnalezienia duchowości w swoim życiu. Za takie zdanie można by urządzić wojnę - a dlaczego? bo są proste i trafiają do każdego.
Dla...
Ani jedno, ani drugie. Przyznajmy szczerze większość ludzi nie poświęca zbyt wiele czasu nad zastanawianie się nad sensem życia. A "banalne sformułowania" to nic innego jak zdania miejące jedną głębię, jedno znaczenie zmuszające nie tyle co do przemyśleń, a do odnalezienia duchowości w swoim życiu. Za takie zdanie można by urządzić wojnę - a dlaczego? bo są proste i trafiają do każdego.
Dla mnie to pisarz dla dzieci. Gdyby tylko nie próbował nonsensownie wpychać swoje dzieła starszym... Tak naprawdę te definicje to prawdy, które przeżywamy i odrzucamy w pewnym momencie życia. A póki jesteśmy młodzi "duchowo" póty możemy zaczynać od Coelhego by zajść w stronę Prousta... Nie ważne czy się zgadzamy z tym, czy nie - on daje podstawy dla ludzi, którzy sami nie mogą ich odnależć.
pokaż więcej
książek: 20
Angie
27-08-2012 21:50
Jestem przy czytaniu 1 mojej książki pana Coelho i jestem zachwycona. Niektóre książki nie należą do arcydzieł, ale są dobre. Są naprawdę dobre. Pan Coelho jest jednym z lepszych pisarzy literatury pięknej. Podziwiam go za taki entuzjazm do życia. Serdeczne życzenia składa Angie.
Pozdrawiam użytkowników lubimyczytac.pl oraz pisarzy i czytelników.
Angie.
książek: 323
BIETKA
09-01-2017 14:49
Niesamowite: tak się złożyło, że dziś, w dniu jego Urodzin, na portalu LC wpisałam opinię nt książki- którą niedawno otrzymałam w podarunku, " Być jak płynąca rzeka".:-))

Wszystkiego najlepszego Panie Coelho- wielu dobrych, wymagających dla czytelników książek!
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Dziewiętnaście minut

Druga książki Jodi, po którą sięgam. Dziewiętnaście minut to bardzo długa i wielowymiarowa powieść, poruszająca chyba jeden z najważniejszych problemó...

zgłoś błąd zgłoś błąd