Advertisement
rozwiń zwiń

Wojciech Chmielarz, Marta Kisiel, Sylvia Plath i Paulo Coelho, czyli nowości tego tygodnia

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.06.2024

Czy wśród poniższych piętnastu tytułów znajdziecie swoją ulubioną książkę czerwca? Szanse są duże, bo do księgarń trafiają właśnie nowe powieści Wojciecha Chmielarza, Marty Kisiel, A.J. Finna czy Macieja Marcisza. Pod patronatem Lubimyczytać również fantastyka, powieści obyczajowe, a także opowiadania Sylvii Plath oraz nowe wydanie „Alchemika” Paulo Coelho.

Wojciech Chmielarz, Marta Kisiel, Sylvia Plath i Paulo Coelho, czyli nowości tego tygodnia

„Rawawik i przyjaciele” Aneta Kmieć - Wawrzyniak (wyd. Art&Cat)

Rawawik jest pełnym energii kociakiem. Lubi przygody, książki i podróże swoją wikińską łodzią, jednak najbardziej lubi spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Kociak ma czworo najlepszych przyjaciół. Każdy z nich jest zupełnie inny, ale razem tworzą zgraną ekipę.

Kiedy spędzają ze sobą czas, uśmiech nie znika z ich twarzy. Przynajmniej tak jest zazwyczaj. Pewnego dnia przyjaciele mają jednak gorszą chwilę, która początkowo sprawia, że ich dobry humor się ulatnia. Jednak na koniec to doświadczenie staje się dla nich cenną lekcją, mówiącą o tym, że nawet najlepsi przyjaciele nie muszą lubić tych samych rzeczy, żeby świetnie się razem bawić.

„Mała draka w fińskiej dzielnicy” Marta Kisiel (wyd. Mięta)

Uwaga na babcie! Czasem skrywają przed światem wiele tajemnic!

Sława Żmijan powraca do rodzinnego miasteczka, dźwigając samotny plecak i poczucie życiowej porażki. Na szczęście w Starym Deszcznie wszystko jest na swoim miejscu: fińskie domki, ukochane babcie – własne i przysposobione, przyjaciele z dzieciństwa, gadające chodniki…

Okej, no może tak nie do końca wszystko.

W samym środku lata w sielskim miasteczku niespodziewanie wyrasta mała draka nie z tego świata, a pytania mnożą się jedno za drugim. Dlaczego fińskie domki są fińskie? Rosół z lubczykiem czy bez? Co łączy dzień wagarowicza i międzynarodowy dzień geodety? Skąd szczuropodobne włochate ziemniaczki grasujące na ulicach Starego Deszczna? A przede wszystkim – jakie tajemnice skrywają przed światem wielce szanowne babcie z fińskiej dzielnicy?

Sława i spółka muszą jak najszybciej znaleźć odpowiedź, bo pewne sekrety mogą kogoś kosztować życie.

Znowu.

„Rozkład północy” Bora Chung tłumaczenie: Dominika Chybowska-Jang (wyd. Kwiaty Orientu)

W pewnym instytucie badawczym prowadzone są eksperymenty nad przedmiotami o nieznanej proweniencji i zagadkowych właściwościach. Nie bardzo, co prawda, wiadomo, jakie konkretnie badania prowadzi instytut, ale jego rozległe zbiory wymagają szczególnej opieki w godzinach nocnych. Ze względu na to dozorczynie i dozorcy zobowiązani są stosować specjalny protokół bezpieczeństwa. Pewnego wieczoru przez nieuwagę na korytarzach tajemniczej placówki dochodzi do serii niezwykłych zdarzeń.

„Rozkład północy” to zbiór siedmiu opowiadań z pogranicza science fiction, fantasy i horroru. Bora Chung w swoim sztandarowym stylu przeplata wątki paranormalne z osnową walki o sprawiedliwość dla robotników, mniejszości seksualnych oraz przedstawicieli grup defaworyzowanych.

„Chłopcy z ulicy Pawła” Ferenc Molnár tłumaczenie: Miłosz Waligórski (wyd. Marginesy)

Nowe tłumaczenie słynnych "Chłopców z placu Broni", ze wstępem Krzysztofa Vargi.

W peszteńskiej części stolicy Węgier, u zbiegu ulic Pawła i Marii, znajduje się działka nazywana Placem. To idealne miejsce do zabawy: potrafi zastąpić amerykańską prerię, a skład drzewa na jego tyłach może być i lasem, i skalistymi górami, i twierdzą – wszystkim, co bawiącym się tu chłopcom podsunie wyobraźnia. Nic dziwnego, że Janosz Boka, pod wodzą którego zgrupowali się Czonakosz, Gereb, Czele, Weiss, Kende, Kolnai i Nemeczek, wydał rozkaz wzniesienia fortyfikacji mających uniemożliwić wrogie przejęcie Placu. A jest się czego obawiać: pewnego dnia Feri Acz, przywódca Czerwonych Koszul, zakrada się na Plac pod nieobecność chłopców i zabiera należący do ich grupy sztandar!

To jasny sygnał, że Czerwone Koszule zechcą wkrótce odebrać Plac, ale chłopcy nie zamierzają oddać go bez walki.

Czy Boka może liczyć na lojalność swoich żołnierzy? Dlaczego szeregowy Nemeczek, niesprawiedliwie traktowany przez swoich kompanów, udaje się do Botanika – miejsca zabaw Czerwonych Koszul? Który z chłopców zdradzi, a który okaże się bohaterem?

„Demony Babiej Góry” Irena Małysa (wyd. Mova)

„Demony Babiej Góry” to kolejny tom cyklu Baśka Zajda, jednej z najpopularniejszych polskich serii kryminalnych. Jego akcja rozgrywa się nad morzem, w Marucicach, w dwóch przestrzeniach czasowych.

Czy można uciec przed demonami kryjącymi się w przyrodzie i w ludzkiej skórze?

1969 rok. Wyjeżdżając z Zawoi do nadmorskich Marucic, Jadzia miała nadzieję zostawić za sobą potworną przeszłość. Sytuacja na miejscu okazała się jednak zupełnie inna, niż oczekiwała. W obliczu gromadzącej się wokół niej złej mocy zmuszona była sięgnąć po znane od pokoleń góralskie czary, aby obronić siebie i swojego syna przed wpływem sił nieczystych i nieprzychylną działalnością tajemniczej Kobylskiej.

2022 rok. Baśka nie może skontaktować się z właścicielką pensjonatu w Marucicach, do którego wybiera się na urlop. Na miejscu okazuje się, że gospodyni zaginęła. Podejrzewana między innymi o to, że spaliła ambony lokalnym myśliwym i ośmielała się zakłócać nienaruszany od dziesięcioleci stan rzeczy, kobieta nie cieszyła się zbytnią sympatią mieszkańców. Jedyną osobą, z którą utrzymywała regularny kontakt, była staruszka z niszczejącego, budzącego grozę poniemieckiego domostwa. Wkrótce w niewyjaśnionych okolicznościach znikają kolejni ludzie.

Jaki plan wobec Baśki Zajdy miał los, kierując ją właśnie do tego miejsca? Czy w drodze do prawdy uda jej się przedrzeć przez mgłę niedopowiedzeń, kłamstw i magicznych zaklęć?

„Dzień tryfidów” John Wyndham tłumaczenie: Wacława Komarnicka (wyd. Rebis)

Billowi Masenowi wydaje się, że ma pecha.

Cały świat zachwyca się spektakularnym deszczem meteorów, a on leży w londyńskim szpitalu z porażonym wzrokiem. Gdy jednak zaniepokojony zniknięciem personelu zdejmuje bandaże, okazuje się, że może się uważać za szczęśliwca – tylko on i garstka innych osób wciąż widzą.

Ślepcy skaczą z okien, zapijają się na śmierć. Ci, którzy nie popadli w czarną rozpacz, wyłapują widzących. Szerzy się zaraza. Masen ucieka na wieś, tam jednak na ludzi polują nowi drapieżcy…

„Nieuchronny zmierzch” Agnieszka Jeż (wyd. Kobiece)

Nieuchronny zmierzch” wieńczy trylogię o losach rodziny Polakowskich, jednych z wielu sybirackich zesłańców i zarazem nielicznych, którym udało się przeżyć.

Zofia wciąż mieszka w Anglii. Po stratach, których doświadczyła, przy życiu trzyma ją wyłącznie nadzieja. Może kiedyś znowu pojedzie do Saren i postawi stopę w miejscu, w którym pozostawiła serce. Teraz jednak są to tereny radzieckie; Sowieci wciąż decydują o losach Polski. Zofia marzy o przestawieniu zwrotnicy historii. Prywatnego szczęścia powoli przestaje już wypatrywać – los jest jednak uparty i podsuwa jej nieoczywiste szanse.

W „Nieuchronnym zmierzchu” Krzysztof osiąga dorosłość i podczas odwiedzin u siostry myje naczynia w pubie, włóczy się po Liverpoolu i słucha koncertu nieznanego młodego muzyka Johna Lennona. Po raz pierwszy w życiu czuje, czym naprawdę mogłaby być wolność. Waha się, czy wybrać nęcącą Anglię, gdzie zawsze pozostanie obcy, czy ojczyznę, z którą łączą go szorstkie uczucia. W życiu osobistym przekonuje się, że miłość może się zjawić nieoczekiwanie zażądać postawienia wszystkiego na jedną kartę.

Ela próbuje żyć pogodnie i zgodnie, choć każda z par, które tworzy, jest niedobrana: od Zosi różni się światopoglądem, od Mariana pochodzeniem, od Krzyśka – ambicjami. Kocha ich wszystkich; z rodzeństwem wiąże ją wspólnota krwi i przeżyć, męża wybrała na dobre i na złe. Które więzi okażą się najsilniejsze?

Rok 1989 przyniesie Polsce wolność. Wiatr zmian dmuchnie także w życia Polakowskich – co zostawią za sobą, a z czym pójdą w przyszłość?

„Nieuchronny zmierzch” wciąga od pierwszych stron. To zwieńczenie serii, która zachwyca zarówno miłośników powieści historycznych, jak i emocjonujących opowieści rodzinnych. Losy rodzeństwa Polakowskich toczą się na tle przemian zachodzących w powojennej, komunistycznej Polsce aż po rok 2000.

„Alchemik” Paulo Coelho  tłumaczenie: Andrzej Kowalski, Basia Stępień (wyd. Drzewo Babel)

Książka dostępna w trzech wydaniach: broszurowa, oprawa twarda, oprawa twarda z barwionymi brzegami.

Nowe wydanie bestsellerowej powieści Paula Coelho wzbogacone ilustracjami

„I kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat sprzyja potajemnie twojemu
pragnieniu”.

Zachwycająca powieść Paula Coelho, która zainspirowała czytelników na całym świecie.

Historia, ujmująca siłą prostoty i głębokiej mądrości, opowiada o Santiago, andaluzyjskim
pasterzu. W poszukiwaniu skarbu ukrytego w piramidach podróżuje z rodzinnej Hiszpanii na
egipską pustynię. Kierunek poszukiwań wskazują mu ci, których spotyka na swojej drodze –
Cyganka, mężczyzna nazywający siebie królem i Alchemikiem.

Nikt nie wie, czym jest skarb, aniczy Santiago będzie w stanie pokonać wszelkie przeszkody. Ale to, co zaczyna się jakopodróż w poszukiwaniu dóbr materialnych, zamienia się w odkrycie skarbu, który drzemie wnim samym. Barwna, pobudzająca wyobraźnię i głęboko ludzka opowieść o Santiago
pokazuje, jak siła naszych marzeń może doprowadzić do przemiany. I że zawsze warto
słuchać głosu serca.

„Sądny dzień” Jaga Moder (wyd. Fabryka Słów)

Blanka do niedawna prowadziła całkiem normalne życie: dysfunkcyjna rodzina, studia, próby wchodzenia w dorosłość na własnych zasadach. Wszystko zmienia zaginięcie jej młodszego brata. Pchana desperacką potrzebą działania, dziewczyna zawiera bardzo ryzykowny pakt i wkracza do świata, którego istnienia nigdy nie podejrzewała.

Ramię w ramię z człowiekiem, od którego powinna uciekać jak najdalej, twarzą w twarz z ożywionymi legendami, pozna najgorsze bestie o wyglądzie aniołów i dobre dusze o potwornych obliczach. I choćby z całych sił chciała zapomnieć o tym, co widziała, jest już za późno. Nie ma odwrotu.

„Anna O” Matthew Blake tłumaczenie: Piotr Cieślak (wyd. HarperCollins Polska)

Anna Ogilvy nie otworzyła oczu od czterech lat.

Od czasu nocy na Farmie, kiedy znaleziono ją pogrążoną w głębokim śnie, w zakrwawionym ubraniu i z nożem kuchennym w dłoni, tuż obok ciał jej dwojga najserdeczniejszych przyjaciół. Popełniła zbrodnię stulecia, lecz nikt nie jest w stanie wybudzić jej z sennego koszmaru.

Dla doktora Benedicta Prince’a, psychologa sądowego pracującego w klinice snu przy londyńskiej Harley Street, przebudzenie Anny O to sprawa, która może zadecydować o jego karierze. Jako ekspert od snu wie wszystko o najciemniejszych zakamarkach umysłu i sekretach ukrytych w podświadomości.

Rozpoczynając leczenie Anny O – badając sny swojej pacjentki, przeczesując jej wspomnienia, odwiedzając miejsce, w którym doszło do tragicznego zdarzenia – doktor Prince dotyka znacznie głębszej i mroczniejszej tajemnicy.

Przebudzenie Anny O to nie koniec historii, to dopiero jej początek.

Wierzący w jej niewinność mówią o niej Anna O. Ci, którzy są przekonani o winie, nazywają ją Śpiącą Królewną. Ale ani jedni, ani drudzy nie mogą oderwać wzroku od jej historii…

„Znaki zodiaku” Maciej Marcisz (wyd. W.A.B.)

Nowa powieść autora „Taśm rodzinnych” i „Książki o przyjaźni”.

Toskania, słońce, grupa przyjaciół, piękna sceneria, dom na wzgórzu, dwa miesiące wolnego i wróżba, która głosi, że rozpadnie się absolutnie wszystko. „Znaki zodiaku” to zanurzona we współczesności opowieść o grach z tożsamością, klasowych napięciach i pragnieniu nowego życia. Z lekkością wakacyjnej powieści Maciej Marcisz zadaje pytania o miłość, przyjaźń i wielość naszych osobowości.

Maks jest pisarzem i wkrótce ma szansę otrzymać najważniejszą nagrodę literacką w kraju. Sławę przyniosła mu autobiograficzna trylogia, w której przedstawił swoje trudne dzieciństwo. Wychowanie na wsi wśród przegranych transformacji, biedę, znój, dyskryminację, ojca alkoholika i matkę półanalfabetkę. Jest tylko jeden problem - ktoś twierdzi, że ta ckliwa historia społecznego awansu została kompletnie zmyślona.

Jego przyjaciółka Ida właśnie się zaręczyła. Szkoda tylko, że praca w biurze tłumaczeniowym kompletnie ją wypala. Pewnego ranka zostawia w łóżku swojego partnera, wychodzi z domu i błąka się po mieście bez celu, aż zgłasza się do szpitala psychiatrycznego. Wychodzi z półrocznym zwolnieniem lekarskim.

Pogubieni przyjaciele wyjeżdżają do włoskiej rezydencji wspólnej znajomej, gdzie spędzają wakacje. Upalna pogoda, piękna sceneria, dom na wzgórzu, dwa miesiące wolnego - idealne warunki by odpocząć i wreszcie ułożyć sobie spójną wizję życia. Lub też kompletnie je zniszczyć.

„Koniec opowieści” A.J. Finn tłumaczenie: Jacek Żuławnik (wyd. W.A.B.)

Nowy trzymający w napięciu thriller autora bestsellerowej „Kobiety w oknie”!

Błyskotliwa literacka uczta dla wszystkich, którzy kochają sprytnie skonstruowane zagadki.
„Za trzy miesiące nie będzie mnie już wśród żywych. Proszę przyjechać i opowiedzieć moją historię”. Tak brzmi mrożące krew w żyłach zaproszenie od Sebastiana Trappa, pisarza samotnika, twórcy postaci detektywa Simona St. Johna, skierowane do Nicky Hunter, ekspertki w dziedzinie kryminałów, z którą Sebastian od kilku lat koresponduje. Nicky przyjmuje je, zamieszkuje w okazałej rezydencji w San Francisco i powoli zaczyna poznawać historię życia pisarza pod czujnym okiem jego enigmatycznej żony i niezwykle bezpośredniej córki.

Sebastian Trapp jest zagadką. I niewykluczone, że również mordercą… Przed dwudziestoma laty jego pierwsza żona i syn zaginęli, a sprawa do dziś nie została rozwiązana. Czy mistrz kryminału prowadzi zabójczą grę? A jeśli tak, to czy jest skazany na porażkę? Kiedy w stawie z karpiami koi zostaje znaleziony trup, dla wszystkich staje się jasne, że… przeszłość nie odeszła. Ona po prostu czeka.

Opowiadania wszystkie” Sylvia Plath tłumaczenie: Aga Zano (wyd. Marginesy)

Pierwszy na polskim rynku zbiór wszystkich opowiadań Sylvii Plath. Wśród nich odnalezione niedawno – i nietłumaczone dotąd na polski – opowiadanie "Mary Ventura i dziewiąte królestwo".

Od czasów, gdy była nastolatką, Sylvia Plath pisała opowiadania. Początkowo przychodziło jej to łatwo, ale potem, w miarę jak szlifował się jej warsztat, pojawiało się coraz więcej trudności. Jej ambicje rosły, stawała się dla siebie coraz bardziej wymagająca. Kiedy ukazało się pierwsze wydanie "Johnny’ego Paniki", Margaret Walters napisała w „Guardianie”: „Ta książka pozwala na nowo spojrzeć na jej rozwój jako pisarki, pokazuje, że nawet błędy i ślepe zaułki przyczyniły się do ukształtowania się oryginalnego i ożywczego talentu”.

Trzydzieści dwa opowiadania składające się na ten tom to wszystkie znane utwory poetki. Są zróżnicowane tematycznie, lecz pojawiają się w nich motywy znane już z wierszy: dzieciństwo, cielesność, wojna, obłęd, śmierć. Stanowią doskonałe uzupełnienie wizerunku Plath, proza bowiem zakotwiczona w konkretnych kontekstach pozwala lepiej zrozumieć przeplatające się w twórczości fascynacje i demony. Podkreślają nie tylko żywotność jej inteligencji i tęsknotę za wyobraźnią, lecz także dzięki nim można w pełni dostrzec talent i geniusz Sylvii Plath.

„Zbędni” Wojciech Chmielarz (wyd. Marginesy)

Pewnej nocy Jan pod wpływem alkoholu śmiertelnie potrąca dziewczynę. Na co dzień opiekuje się polem namiotowym i bezskutecznie walczy z nałogiem, a tamtego wieczoru po raz kolejny pijany wsiada do samochodu. Strach przed przyznaniem się do niezamierzonego morderstwa jest większy niż jego uczciwość. Zakopuje dziewczynę w lesie i dręczony wyrzutami sumienia przegląda prasę, rozpytuje i szuka. Kim była ta kobieta? I dlaczego nikt jej nie szuka?

Pochodzący z Belgii Jules, jedyny gość pola namiotowego, mieszka w kamperze i mimo okropnej pogody nie wyjeżdża z Polski. Po co tu jest i kim jest odwiedzająca go osoba?
W Kowarach aspirantka Maria Szulej szuka zaginionej dziewczynki. Ktoś porwał Karolinę, ale nie zgłoszono żądania okupu. Tymczasem rodzina wynajmuje detektywa, by ten szukał dowodów przeciw matce dziecka.

Coś dziwnego dzieje się także w nowym pensjonacie Aliny i Mirka. Jedna z pensjonariuszek pojawia się i znika. Posiłki stawia się pod jej drzwiami, a kobietę otacza aura tajemnicy. Czemu mieszka tu już od tylu tygodni? Pensjonatu nie opuszcza natomiast dorosły syn właścicieli. Boi się wszystkiego, a najbardziej karzącej go za najmniejsze przewinienie matki.

Oto świat jest pełen sekretów, mroku i występku. Czy ujawniona w końcu prawda zdoła wszystkich wyzwolić?

„Kiss cam” Emilia Jachimczyk (wyd. Jaguar)

JAK PRZYPADKOWY POCAŁUNEK

MOŻE ZMIENIĆ CAŁE ŻYCIE

Melody Ray, od dziecka zakochana w charakteryzacji filmowej, zawsze marzyła o pracy z największymi gwiazdami. Dzięki talentowi i determinacji trafiła na staż do jednej z największych wytwórni filmowych – Parabow Pictures.

I mogłoby się wydawać, że jej życie należy do poukładanych, jednak ciągłe imprezy i głupie pomysły temu przeczą. Chociażby ta nieszczęsna decyzja, żeby wziąć udział w konkursie na VIP-owskie miejsca na mecz Divesów…

Czy Melody mogła przewidzieć, że dzień później wyłapie ją kamera Kiss Cam, przez co na oczach całego stadionu pocałuje najprzystojniejszego chłopaka, jakiego kiedykolwiek widziała? Albo że tajemniczym brunetem okaże się słynny piosenkarz Christian Wood, za którym podąża stado paparazzi? I że to on właśnie będzie ją na kolanach błagał o udawany związek?

A to dopiero początek tej historii…

[zb]


komentarze [7]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
domekzkart  - awatar
domekzkart 09.06.2024 10:40
Czytelniczka

Tyle nowości, tak mało czasu na czytanie :D ale nowe wydanie Chłopców z placu broni mnie ciekawi, chociaż nie wiem czy dam radę to przeczytać, bo w dzieciństwie bardzo przeżywałam tę książkę

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Blablawii  - awatar
Blablawii 04.06.2024 10:54
Czytelnik

Czy cos strace czytajac Demony Babiej Góry, nie znajac poprzednich czesci ?
Demony Babiej Góry

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Icaara  - awatar
Icaara 03.06.2024 22:26
Czytelniczka

Demony Babiej Góry brzmią ciekawie z opisu.

Dzień tryfidów to stara, poczciwa fantastyka, a mimo to nadal jej nie czytałam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Demony Babiej Góry  Dzień tryfidów
Anna-Maria  - awatar
Anna-Maria 03.06.2024 20:20
Czytelniczka

Znalazłam dla siebie 3 typy: oczywiście Chmielarz, bo nigdy nie zawodzi-
Zbędni, następnie Marcisz, bo bardzo podobał mi się jego debiut, czyli "Taśmy rodzinne"-
Znaki zodiaku, no i Małysa, bo znam pierwszy tom serii o Baśce i chętnie przeczytam kolejne-
Demony Babiej Góry

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
 Zbędni  Znaki zodiaku  Demony Babiej Góry
Agafitness  - awatar
Agafitness 03.06.2024 11:23
Czytelniczka

Książkę Chmielarza przeczytam na pewno, bo jest to autor, którego twórczość bardzo sobie cenię. Po trylogię Agnieszki Jeż kiedyś również sięgnę, bo wszystko, co dotyczy Sybiraków jest dla mnie numerem jeden, aczkolwiek z tej tematyki chyba jednak wolę książki dokumentalne od fabularnych. W czerwcu będą miały premiery również:  Miłość pod czerwoną gwiazdą

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
 Miłość pod czerwoną gwiazdą  Eksponat  Efekt morza  Miraż
Krzysztof Gromadzki - awatar
Krzysztof Gromadzki 03.06.2024 10:12
Czytelnik

Najciekawsze są moim zdaniem  Opowiadania wszystkie Sylvii Plath. Ale moją dużą ciekawość wzbudziły też książki: Chłopcy z ulicy Pawła oraz  Dzień tryfidów Demony Babiej Góry

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Opowiadania wszystkie  Chłopcy z ulicy Pawła  Dzień tryfidów  Demony Babiej Góry
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 03.06.2024 10:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam