Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach:

Recenzja zamieszczona na: http://www.recenzjomat.pl/2013/12/stephen-king-czarna-bezgwiezdna-noc.html

Czarna Bezgwiezdna Noc, zbiór opowiadań opublikowany w 2010 roku, którego autorem jest słynący głównie z genialnych powieści grozy, Stephen King. Jest to trzeci tego typu zbiór tego autora. Poprzednimi są Cztery Pory Roku (recenzja) oraz 4 po Północy. Książka znalazła się na liście najlepszych książek 2010 roku, opublikowanej przez Amazon (25 miejsce ze 100).

Na zbiór składają się cztery opowiadania: 1922, Wielki Kierowca, Dobry Interes oraz Dobrane Małżeństwo. Żadne z nich nie jest do końca horrorem, chociaż oczywiście możemy się w nich doszukać charakterystycznych elementów gatunku.
Pierwsze z opowiadań, 1922 jest spowiedzią, przyznaniem się do morderstwa żony, Wilfreda Jamesa. Bodźcem do popełnienia zbrodni jest silna niechęć do zamiarów żony, która planuje sprzedać ziemię i przeprowadzić się do miasta, na co nie chce zgodzić się Wilfred. Mężczyźnie udaje się nawet tak zmanipulować syna, aby ten uczestniczył w morderstwie własnej matki. Ostatecznie kobietę morduje Wilfred, podcinając jej gardło rzeźnickim nożem, chłopiec natomiast pomaga mu w "pozbyciu się" zwłok. Decydują się na wrzucenie ich do okolicznej studni (próbując zamaskować swój występek decydują się nawet na upozorowanie wypadku, w wyniku którego ich stara krowa wpada do studni. To wydarzenie jest początkiem kłopotów bohaterów, widmo morderstwa będzie prześladować Wilfreda i odbijać się na jego psychice do końca życia.
Opowiadanie być może nie jest najlepszym, jakie dane mi było przeczytać, jednak nie jest też złe. Boli trochę jego przewidywalność. Większość czytelników znających twórczość Stephena Kinga mogłoby z łatwością przewidzieć jego zakończenie.

Drugim opowiadaniem ze zbioru Czarna Bezgwiezdna Noc jest Wielki Kierowca, którego główną bohaterką jest Tess, pisarka, która po spotkaniu z czytelnikami w bibliotece, wraca do domu skrótem, który poleciła jej bibliotekarka. Niestety na kompletnym odludziu przebija opony najeżdżając na naszpikowaną gwoździami deskę. Chwilę później pojawia się tytułowy Wielki Kierowca, który oferuje jej swoją pomoc. Gdy tylko się ściemnia, mężczyzna brutalnie ją gwałci a następnie dusi. Przekonany, że kobieta już nie żyje, odjeżdża. Po jakimś jednak czasie Tess budzi się i odnajduje ciała innych ofiar gwałciciela. Początkowo zamierza zgłosić sprawę, jednak po namyśle stwierdza, że wywoła to skandal a ludzie uznają, że sama się o to prosiła. Dlatego też postanawia użyć swoich detektywistycznych zdolności aby zemścić się na swoim oprawcy.


Dobry Interes ukazuje Dave'a Streetera, mężczyznę umierającego na raka płuc, który napotyka na pewnego człowieka - George'a Elvida, który oferuje mu przedłużenie życia o 15 lat, jeśli ten będzie mu oddawać 15% swojej wypłaty oraz przeniesie swoje nieszczęście na kogoś innego. Po namyśle Streeter wybiera Toma, swojego przyjaciela z dzieciństwa, którego potajemnie od lat nienawidzi (głównie z zazdrości). Jak się wkrótce okazuje, Elvid (anagram od angielskiego słowa devil oznaczającego diabła) dotrzymuje umowy. Streeter zdrowieje a jego życie staje się pasmem sukcesów, czego nie możemy jednak powiedzieć o życiu jego przyjaciela, Toma.
Stephen King w opowiadaniu ostro i bezpośrednio przedstawił, do czego jest zdolny człowiek, kierując się egoistycznymi pobudkami. Pokazał również do czego prowadzą lata ukrywania urazy i prawdziwych uczuć oraz zazdrości. Dla własnego dobra i wygody jesteśmy w stanie poświęcić szczęście a nawet życie innych. Często nawet i to nam jednak nie wystarcza.

Ostatnim opowiadaniem ze zbioru jest Dobre Małżeństwo, w którym poznamy doświadczone już, zdawać by się mogło, małżeństwo Darcy i Boba. Pewnego dnia, gdy Bob jest na wyjeździe, Darcy poszukując baterii w garażu odkrywa magazyny pornograficzne z sadomasochicznymi fotografiami. Pod wpływem odkrycia, kobieta "obszukuje" dokładniej garaż i znajduje małe pudełko, w którym znajdują się dokumenty ofiar seryjnego mordercy. Wstrząśnięta znaleziskiem Darcy w rozmowie telefonicznej z mężem nie jest w stanie ukryć przerażenia. Ten domyśla się, co żona odkryła i postanawia wrócić do domu. Jak potoczy się spotkanie małżonków? Warto przekonać się samemu czytając to krótkie opowiadanie. King daje czytelnikom jasno do zrozumienia, że czasem tylko wydaje nam się, że dobrze znamy osoby, z którymi spędzamy dużą część życia, a w rzeczywistości mogą mieć kilka różnych twarzy lub być kimś zupełnie innym, niż nam się wydaje.

W Polsce Czarna Bezgwiezdna Noc ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros i dostępna jest zarówno w wersji "standardowej", jak i kieszonkowej, za naprawdę symboliczną cenę około 15 złotych i pomimo, że pierwsze dwa opowiadania ze zbioru są moim zdaniem dość przeciętne i przewidywalne to pozostałe dwa są na tyle dobre, że Czarna Bezgwiezdna Noc jest pozycją obowiązkową dla fanów twórczości Stephena Kinga.

"To było Mroczniejsze Życie, gdzie każda prawda jest napisana na wspak"

Recenzja zamieszczona na: http://www.recenzjomat.pl/2013/12/stephen-king-czarna-bezgwiezdna-noc.html

Czarna Bezgwiezdna Noc, zbiór opowiadań opublikowany w 2010 roku, którego autorem jest słynący głównie z genialnych powieści grozy, Stephen King. Jest to trzeci tego typu zbiór tego autora. Poprzednimi są Cztery Pory Roku (recenzja) oraz 4 po Północy. Książka znalazła się...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Recenzja zamieszczona również na: http://www.recenzjomat.pl/2013/12/marcin-mortka-dom-pod-peknietym-niebem.html

Dom Pod Pękniętym Niebem jest książką skierowaną dla młodzieży, której autorem jest Marcin Mortka - postać znana w kręgach miłośników fantasy i RPG, z zawodu nauczyciel, lektor języka angielskiego i norweskiego. Zadebiutował powieścią Ostatnia Saga w 2003 roku, a od 2012 roku pisze książki również dla młodszych czytelników.

Dom Pod Pękniętym Niebem jest tytułem wydanym w 2013 roku nakładem wydawnictwa Zielona Sowa a jej odbiorcami ma być młodzież powyżej 16 roku życia (zapewne ze względu na pojawiające się sporadycznie wątki uczuciowe, raz czy dwa wspomniano też o seksie i masturbacji). O ile okładka może być nieco myląca, sprawiająca wrażenie, że będziemy mieć do czynienia ze swego rodzaju romansem dla młodzieży, o tyle krótkie streszczenie fabuły z tylu książki nie pozostawia złudzeń, że jest to survival horror, którego akcja toczy się we współczesnych Stanach Zjednoczonych.

Bohaterami powieści jest grupka siedemnastoletnich przyjaciół, którzy decydują się wybrać się na piknik w górach. W wyprawie towarzyszy im i pełni rolę przewodnika tajemniczy Indianin - Parker. Wszystkie postacie są wyraźnie zarysowane, każda z nich jest inna. Dane nam będzie poznać między innymi Heather - szkolną prymuskę, zabiegającego o jej względy, szkolnego playboya, Ethana, o którego względy z kolei zabiega przyjaciółka Heather - Susan. Na pikniku są też z nimi Wendy, Max i Marcus oraz zamknięty w sobie Nolan.

Pewnego wieczoru przyjaciół niepokoją wstrząsy i zdające się śledzić ich z oddali cienie. Wkrótce zostają zaatakowani przez dziwne stwory, które ranią ich przewodnika. Największym jednak zmartwieniem dla Sally nie jest niebezpieczeństwo, w którym właśnie się znaleźli ale brak zasięgu i niemożliwość skorzystania z twittera (warto zauważyć, że książka naszpikowana jest nazwami marek, nowych technologii i dzieł popkultury a taki język może spodobać się młodzieży, ponieważ pogłębia wrażenie współczesności książki).

Przyjaciele decydują się niezwłocznie udać się do schroniska, z którego mają być odebrani przez rodziców. W tym momencie rozpoczyna się ich przygoda i walka o przetrwanie. Będą musieli stawić czoła nie tylko dziwnym stworom, które do niedawna jeszcze byli ludźmi, ale także swoim emocjom i charakterom. Jak się szybko okaże, ich wrogami nie będą tylko mutanty ale również gang motocyklowy a po dotarciu do miasta przekonają się, że świat, który znali do tej pory już tak właściwie nie istnieje. Bohaterowie przekonują się również, że są obdarzeni nadprzyrodzonymi umiejętnościami, każdy z nich otrzymał taki dar, o którym marzył.

Jak bohaterowie Domu Pod Pękniętym Niebem poradzą sobie z nowym światem, czy zdołają przetrwać, czy przetrwa ich przyjaźń, czy też przeciwnie, każdy pójdzie w swoją stronę, jak wykorzystają swoje umiejętności? Warto przekonać się o tym samemu, książka jest dość krótka ale za to pełna akcji, nie ma w niej miejsca na nudę. Mogę jednak wyjawić, że zakończenie było dla mnie zupełnym zakończeniem, podczas lektury ani przez chwilę nie przyszedł mi do głowy taki scenariusz. Polecam lekturę.

Recenzja zamieszczona również na: http://www.recenzjomat.pl/2013/12/marcin-mortka-dom-pod-peknietym-niebem.html

Dom Pod Pękniętym Niebem jest książką skierowaną dla młodzieży, której autorem jest Marcin Mortka - postać znana w kręgach miłośników fantasy i RPG, z zawodu nauczyciel, lektor języka angielskiego i norweskiego. Zadebiutował powieścią Ostatnia Saga w 2003 roku, a...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Tomek Łebski Fantastyczne wymówki (i inne pomysły) jest już kolejnym (po Fantastyczny świat Tomka Łebskiego) tomem opowiadającym o przygodach niesfornego chłopca - Tomka. Za stworzenie tytułu odpowiada brytyjska autorka książek dla dzieci, Liz Pichon, która jest silnie związana z tworzeniem grafiki, co również odbija się na jej twórczości.

Tomek Łebski Fantastyczne wymówki (i inne pomysły) ma ponad 300 stron objętości, jednak nie są to strony wypełnione tekstem. Wręcz przeciwnie, większość stanowią ilustracje przeplatane tekstem. Taka konstrukcja książki może pomagać w nauce czytania, ponieważ ilustracje zawsze związane są ściśle z tekstem. Rozwiązanie to sprawia również, że tytuł skierowany jest raczej do samodzielnej lektury przez dzieci a niżeli do czytania przez rodzica.

Jeśli chodzi o fabułę, tytułowy bohater, jedenastoletni Tomek, stara się zająć pierwsze miejsce na liście wzorowych uczniów, gromadząc gwiazdki. Nie jest to jednak dla niego łatwe zadanie ponieważ przeszkadza mu w tym kolega Marek, ból zęba a także olbrzymie trudności z koncentracją. Chłopak nie byłby sobą, gdyby nie spróbował ułatwić sobie życia, a to poprzez splagiatowanie pracy domowej, a to przez samodzielną modyfikację zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego.
Oprócz gromadzenia złotych gwiazdek, dla Tomka ważny jest również rozwój jego (i jego przyjaciela Darka) rockowego zespołu, Pzombie. Przyjaciele prowadzą rekrutację nowego członka grupy oraz przygotowują się do pierwszego w karierze koncertu, przy czym stara się im pomóc tata Darka wraz z dziadkiem Tomka, który obiecuje im zorganizować miejsce i publiczność na debiutancki występ.

Tomek Łebski Fantastyczne wymówki (i inne pomysły) jest całkowicie "bezpiecznym" tytułem dla dzieci. Nie znajdziemy w nim ani trochę przemocy i innych niepoprawnych zachowań. Główny bohater nie jest za to przesadnie grzecznym chłopcem, dzięki czemu tytuł spodoba się chłopcom.

Tomek Łebski Fantastyczne wymówki (i inne pomysły) jest już kolejnym (po Fantastyczny świat Tomka Łebskiego) tomem opowiadającym o przygodach niesfornego chłopca - Tomka. Za stworzenie tytułu odpowiada brytyjska autorka książek dla dzieci, Liz Pichon, która jest silnie związana z tworzeniem grafiki, co również odbija się na jej twórczości.

Tomek Łebski Fantastyczne wymówki...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Wilki z Calla, piąty tom sagi fantasy Stephena Kinga, Mroczna Wieża jest bezpośrednią kontynuacją tomu czwartego - Czarnoksiężnik i Kryształ.

Książka podzielona jest na trzy części. Część pierwsza, "Trans" ukazuje głównych bohaterów sagi - rewolwerowców: Rolanda, Susannah, Eddiego i Jake'a oraz jego wiernego billy-bumblera, Eja po tym, jak Roland zdążył opowiedzieć pozostałym historię swojej młodości. Szybko orientują się, że są obserwowani, jednak nie reagują na to, czekając na reakcję obserwujących ich ludzi. Okazują się nimi mieszkańcy Calla Bryn Sturgis, którzy zdecydowali się poprosić o pomoc w walce z Wilkami wędrujących rewolwerowców.

W części tej przeniesiemy się również do Nowego Jorku, gdzie zobaczymy niesamowitą różę rosnącą na pustej parceli, której właścicielem jest księgarz, Calvin Tower. Poznamy również kobietę mówiącą o sobie matka - Mia. Jest ona kolejną osobą "drzemiącą w ciele" Susannah. Jak się okazuje później, jest ona w ciąży a jej najważniejszym celem stanie się zapewnienie bezpieczeństwa swojemu dziecku.

W drugiej części, zatytułowanej "Opowieść" posłuchamy tego, co mają do powiedzenia mieszkańcy miasteczka. Najważniejszą z opowieści będzie ta, którą przedstawi księdz Callahan (będący głównym bohaterem powieści Miasteczko Salem). W trzej zaś części, zatytułowanej "Wilki", będziemy świadkiem walki ka-tet i mieszkańców Calla z wrogiem. Wilki z Calla przedstawiają również rodzącą się przyjaźń między rewolwerowcem Jakiem i Bennym, mieszkańcem Calla Bryn Sturgis.

Czy przyjaźń z Bennym uśpi czujność młodego rewolwerowca, Jake'a? Kto z mieszkańców jest zdrajcą donoszącym o wydarzeniach samym Wilkom oraz kim tak właściwie oni są i w jakim calu porywają dzieci? O tym musicie się przekonać sami. Moim zdaniem warto przeczytać Wilki z Calla. Polecam.

Wilki z Calla, piąty tom sagi fantasy Stephena Kinga, Mroczna Wieża jest bezpośrednią kontynuacją tomu czwartego - Czarnoksiężnik i Kryształ.

Książka podzielona jest na trzy części. Część pierwsza, "Trans" ukazuje głównych bohaterów sagi - rewolwerowców: Rolanda, Susannah, Eddiego i Jake'a oraz jego wiernego billy-bumblera, Eja po tym, jak Roland zdążył opowiedzieć...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Recenzja pierwotnie zamieszczona na: http://www.recenzjomat.pl/2013/09/barbara-catchpole-prosiak-zostaje.html

P.Rosiak zostaje bohaterem jest jedną z książeczek Barbary Catchpole o młodym chłopcu - Piotrze Rosiaku. Opowieść prowadzona jest w formie wspomnień głównego bohatera. W tej konkretnej części cyklu chłopiec opowiada o tym, jak pewnego dnia mimo, że nie jest kłótliwy, doszło do kłótni z jego udziałem aż trzykrotnie. Ostatnia z tych kłótni miała miejsce podczas lekcji wychowania fizycznego, kiedy to P.Rosiak nie wypadł najlepiej jako bramkarz.
 
Przez swój słaby występ podczas zajęć, nauczyciel w-fu nie chce, aby chłopiec wziął udział w zawodach sportowych, mimo tego, że go bardzo o to prosi. Z pomocą przychodzi młoda nauczycielka - pani Strzelecka, która wspiera Piotrka a za sprawą kilku niefortunnych zbiegów okoliczności (np. choroba lub kontuzja innego gracza) ostatecznie P.Rosiak bierze udział w zawodach. W pierwszej chwili jest wręcz oczarowany pięknem szkoły, w której toczą się zawody. Co prawda chłopiec miał mecz spędzić na ławce rezerwowych, jednak okazuje się, że jednak zagra i to w decydującym dla wyniku meczu, momencie. Czy tym razem pójdzie mu lepiej niż na lekcji? Warto to sprawdzić samemu, zwłaszcza, że samo zakończenie książki jest zabawne i dość zaskakujące.
 
Jeśli chodzi natomiast o wydanie książeczki, stoi ono na wysokim poziomie. Ciekawą rzeczą jest to, że książeczka stylizowana jest na notatnik/pamiętnik, tekst napisany jest w "liniach", użyta czcionka jest czytelna i wystarczająco duża. Sprawia to, że z samodzielnym przeczytaniem książeczki poradzą sobie również młodsze dzieci. Ciekawym dodatkiem są również znajdujące się na końcu karty do gry z wizerunkiem P.Rosiaka (do wycięcia). W każdej części znajdziemy 4 karty (w tomiku P.Rosiak zostaje bohaterem są to Asy), więc jeśli chcemy zebrać całą talię, musimy kupić wszystkie 6 zeszycików z przygodami chłopca. Warto również odnotować, że seria ma swoją oficjalną stronę internetową (www.prosiak.pro) a nawet aplikację na telefony z Androidem

Recenzja pierwotnie zamieszczona na: http://www.recenzjomat.pl/2013/09/barbara-catchpole-prosiak-zostaje.html

P.Rosiak zostaje bohaterem jest jedną z książeczek Barbary Catchpole o młodym chłopcu - Piotrze Rosiaku. Opowieść prowadzona jest w formie wspomnień głównego bohatera. W tej konkretnej części cyklu chłopiec opowiada o tym, jak pewnego dnia mimo, że nie jest...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Recenzja zamieszczona również na: http://www.recenzjomat.pl/2013/08/stephen-king-komorka-recenzja-powiesci.html

Komórka, powieść mistrza grozy, Stephena Kinga, wydana w Stanach Zjednoczonych w 2006 roku przez wydawnictwo Scribner a rok później w Polsce przez wydawnictwo Albatros. W naszym kraju pozycja ta została wydana zarówno w formie tradycyjnego paperbacka, wersji kieszonkowej jak i książki elektronicznej (epub i mobi) oraz audiobooka (mp3 i audio CD). Dzięki temu z powieścią będą mogli zapoznać się zarówno czytający w podróży, w domu, na czytnikach e-booków jak i ci, którzy lubią słuchać książek na przykład kierując samochodem (co jednak mimo wszystko bym odradzał, skupienie się na drodze to bardzo ważna rzecz).

Powieść przenosi nas do wydarzeń z pierwszego października, bliżej nieokreślonego roku. Na całym świecie tego dnia o godzinie 15:03 rozdzwoniły się telefony komórkowe, przesyłając w ten sposób sygnał zamieniający użytkowników telefonów w coś na kształt bezrozumnych zombie. Wydarzenie to zostaje później nazwane Pulsem.

Głównym bohaterem powieści jest Clayton Riddell, autor komiksów, który w dniu tych dramatycznych wydarzeń zdołał sprzedać swoje dzieło, Dark Wanderer wydawnictwu. Jako, że jest on sceptycznie nastawiony do nowinek technologicznych, a już tym bardziej do telefonów komórkowych, nie jest ich użytkownikiem, dzięki czemu unika on przemiany w telefonicznego szaleńca. Z niepokojem obserwuje chaos wywołany przez Puls, napięcie, agresję i nieprzewidywalne zachowanie przemienionych przez sygnał.

Całe szczęście napotyka na swojej drodze również innych niedotkniętych epidemią. Decydują się oni na wędrówkę do miejsca, które uważają za bezpieczne, z uwagi na to, że jest poza zasięgiem przekaźników telefonii komórkowych. Jest to Kashwak w stanie Maine. (Stephen King jest znany z tego, że większość z jego książek przynajmniej wspomina o jego rodzinnych stronach).

Bohaterowie podczas podróży obserwują zachowanie przemienionych, jednak niestety z czasem okazuje się, że ci, nie są już bezmyślnymi stworzeniami, zaczynają się powoli organizować i komunikować drogą telepatii i psychokinezy. Co gorsza, mają przywódcę, który ich jednoczy. Jest nim Łachmaniarz, potrafiący nawet ingerować w sny głównych bohaterów. To, czym głównie motywuje Claytona podczas podróży jest niepokój o syna, Johna.

Komórkę od większości dzieł Stephena Kinga odróżnia to, że już od samego początku jest nasycona akcją, już od pierwszych stron trzyma w napięciu i jest pełna zagrożeń, niepewności i brutalnych scen. Sprawia to, że wciąga już od samego czasu, czytelnik nie musi spędzać z lekturą dłuższego czasu aby zżyć się z bohaterami i zainteresować ich dalszym losem.

Miłośnicy twórczości Kinga dostrzegą w Komórce kilka nawiązań do cyklu Mroczna Wieża: tytuł komiksu, który sprzedał Clay, Dark Wanderer, obecność atrakcji dla dzieci Charlie the Choo-Choo, co jest odniesieniem do trzeciej i czwartej części cyklu Mroczna Wieża.

Czy Clayton odnajdzie syna? Czy epidemia wywołana przez Puls się zakończy? Warto się o tym przekonać i przeczytać Komórkę, jeszcze przed tym, jak ukaże się film na motywach tej powieści, zwłaszcza, że wiadomo już, że filmowe zakończenie będzie różnić się od tego przedstawionego w książce. Gorąco polecam miłośnikom akcji i zombie.

JUSTITIA COMMODATUM EST

Data I wyd. polskiego: 2007
Pierwszy wydawca polski: Albatros
Przekład: Zbigniew A. Królicki

Recenzja zamieszczona również na: http://www.recenzjomat.pl/2013/08/stephen-king-komorka-recenzja-powiesci.html

Komórka, powieść mistrza grozy, Stephena Kinga, wydana w Stanach Zjednoczonych w 2006 roku przez wydawnictwo Scribner a rok później w Polsce przez wydawnictwo Albatros. W naszym kraju pozycja ta została wydana zarówno w formie tradycyjnego paperbacka, wersji...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Mroczna Wieża: Narodziny rewolwerowca Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Jae Lee
Ocena 7,5
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...

Na półkach: ,

recenzję zamieściłem na swoim blogu: http://www.recenzjomat.pl/2013/07/stephen-king-mroczna-wieza-narodziny.html

recenzję zamieściłem na swoim blogu: http://www.recenzjomat.pl/2013/07/stephen-king-mroczna-wieza-narodziny.html

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

recenzja zamieszczona na: http://www.recenzjomat.pl/2013/06/stephen-king-wiatr-przez-dziurke-od.html

Wiatr Przez Dziurkę od Klucza to najnowsza, jednak fabularnie umiejscowiona pomiędzy czwartym a piątym tomem, część popularnego cyklu powieści fantasy Stephena Kinga - Mroczna Wieża. Jako, że nie wprowadza ona żadnych zmian do rdzenia opowieści, mogą w jej lekturę wgłębić się również osoby, które zdążyły zapoznać się już z historią ostatniego rewolwerowca oraz Świata Pośredniego.

Akcja powieści rozpoczyna się tuż po wydarzeniach z części Czarnoksiężnik i Kryształ. Naszych bohaterów spotyka od dawna nie występujący Lododmuch - niesłychanie groźne zjawisko atmosferyczne, wichura, powodująca, że w bardzo krótkim czasie zarówno drastycznie spada temperatura, jak i wieje bardzo silny wiatr siejący zniszczenie w połączeniu z mrozem. Lododmuch jest pretekstem do zapoznania czytelnika z inną opowieścią, Roland przedstawia swojemu ka-tet historię Skuroczłeka.

Akcja opowieści o Skóroczłeku umiejscowiona jest tuż po wydarzeniach przedstawionych w czwartym tomie cyklu Mroczna Wieża. Roland wraz ze swoim towarzyszem ma za zadanie rozwikłanie zagadki tajemniczych mordów w niewielkiej miejscowości znajdującej się pod zwierzchnictwem Gilead. Młody rewolwerowiec aby uspokoić przestraszonego zamordowaniem jego ojca postanawia opowiedzieć historię, którą wielokrotnie w swoim dzieciństwie słyszał od matki. Historia ta opowiada losy Tima, młodego chłopaka, którego ojciec ginie, pozostawiając rodzinę w dramatycznej sytuacji finansowej. Matka Tima z desperacji decyduje się na małżeństwo z przyjacielem męża. Niestety szczęście długo nie trwa gdyż ten okazuje się być alkoholikiem i damskim bokserem.

Tim musi zmierzyć się z przeciwnościami losu: problemami finansowymi rodziny, groźbą utraty domu, alkoholizmem i skłonnościami do przemocy ojczyma oraz bezradnością matki. W bardzo krótkim czasie chłopak zmuszony będzie dorośleć a także wybrać się w podróż w głąb niebezpiecznego lasu a także w głąb siebie. Historia Tima jest głównym "trzonem" Wiatru Przez Dziurkę od Klucza i zdecydowanie najbardziej wciągającym. Dzięki temu, że nie jest to długa opowieść, już od samego początku trzyma w napięciu i nie pozwala nam się od siebie oderwać.

Autor tworząc z powieści swojego rodzaju story within a story within a story w zręczny sposób sprawił, że czytelnik może powrócić do Świata Pośredniego, Rolanda, ostatniego rewolwerowca oraz jego przyjaciół, nawet wtedy, gdy już zdążył przeczytać całą historię Mrocznej Wieży. Część 4,5 (jak sam ją określa King) stoi na równie wysokim poziomie co reszta sagi. Jest to tytuł obowiązkowy dla wszystkich miłośników fantasy, westernów, klimatów postapokaliptycznych oraz twórczości Stephena Kinga. Warto przekonać się, jak skończy się historia Tima oraz czy Roland rozwikła zagadkę tajemniczych morderstw, którego przyczyną jest prawdopodobnie niebezpieczne stworzenie - skóroczłek. Gorąco polecam.

W Polsce wydawcą powieści jest Albatros a sam tytuł możemy zakupić zarówno oddzielnie, w pakiecie wraz z częściami V-VII, jak i w formie e-booka (mobi i epub)

recenzja zamieszczona na: http://www.recenzjomat.pl/2013/06/stephen-king-wiatr-przez-dziurke-od.html

Wiatr Przez Dziurkę od Klucza to najnowsza, jednak fabularnie umiejscowiona pomiędzy czwartym a piątym tomem, część popularnego cyklu powieści fantasy Stephena Kinga - Mroczna Wieża. Jako, że nie wprowadza ona żadnych zmian do rdzenia opowieści, mogą w jej lekturę wgłębić...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Recenzja zamieszczona również na: http://www.recenzjomat.pl/2013/05/stephen-king-pod-kopua-recenzja-ksiazki.html

Pod Kopułą, powieść Stephena Kinga z 2009 roku, wydana w Polsce rok później przez wydawnictwo Prószyński i S-ka, jest jednym z tych dzieł amerykańskiego mistrza grozy, które już od swojego początku rzuca nas w wir wydarzeń a akcja nie zwalnia choćby na chwilę aż do końca powieści. Pod Kopułą jest powieścią gatunku science-fiction. Jednocześnie możemy ją sklasyfikować jako powieść polityczną. Jej akcja przenosi czytelnika wprost do małego miasteczka Chester's Mill w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy rozdział rozpoczyna się tuż przed tym, jak miasto zostaje odcięte od świata zewnętrznego przez dziwną, przezroczystą kopułę, które przepuszcza jedynie niewielką ilość powietrza i wody, sięga na wysokość (i w głąb również) kilku kilometrów, a jej zniszczenie wydaje się bardzo trudne a być może nawet niemożliwe.

Głównym bohaterami powieści są osoby, które były obecne w miasteczku w dniu, w którym pojawiła się kopuła. Osób tych jest całkiem sporo a każda z nich bardzo wyrazista. Mamy więc Dale'a Barbarę, byłego wojskowego, obecnie kucharza w lokalnej knajpie, Julię Shumway, cyniczną dziennikarkę miejscowej gazety, "Dużego Jima", człowieka niesłychanie zachłannego, żądnego władzy i niecierpiącego sprzeciwu, Erica Everetta, który w tych trudnych czasach zmuszony jest przyjąć rolę lekarza w szpitalu miejskim, a także zdolnego trzynastoletniego Josepha McClatcheya. Również postacie drugoplanowe przedstawione są w taki sposób, że czytelnik może łatwo odczytać, czym kierują się dokonując własnych wyborów, zgodzić się z nimi, zrozumieć, bądź przeciwnie.

Jak nietrudno się domyślić, zamknięcie stosunkowo dużej ilości ludzi na niedużej przestrzeni stwarza wiele problemów, zwłaszcza, że do tego wszystkiego należy dodać intrygi polityczne, próbę przejęcia pełni władzy, znaczne zwiększenie ilości funkcjonariuszy policji (głównie o niedoświadczonych, agresywnych nastolatków, którymi można łatwo manipulować), próbę nastawienia ludności przeciwko wojsku oraz wytwórnię narkotyków skrywaną pod szyldem chrześcijańskiego rozgłośni radiowej, prowadzi do ogromnego zamieszania, w którym każdy kolejny dzień jest walką o propan do zasilania domów, żywność, opiekę lekarską a nawet życie.

King zadbał również o to, aby możliwie dobrze oddać prawdopodobne skutki, jakie spowodowałoby pojawienie się takiej kopuły, na nasze środowisko. Oprócz tego w dziele bardzo uwidoczniona jest reakcja tłumu na nietypowe sytuacje, "zezwierzęcenie" i kierowanie się pierwotnymi instynktami. Wątek polityczny pojawił się w książce głównie z powodu złości autora na niekompetencję administracji prezydenta Busha, która zachowywała się jak "rozzłoszczone dziecko". Wspomniany wcześniej Duży Jim jest uosobieniem tej niekompetencji.

Żadnym zaskoczeniem dla wielbicieli Kinga nie będzie zapewne umieszczanie przez niego licznych odwołań, zarówno do swoich książek, jak i do innych "produktów" kultury. Znajdziemy więc odwołania do Czarnoksiężnika z krainy Oz, wspomnienia na temat seriali Zagubieni, South Park i Doktor House, postaci z kreskówek - SpongeBoba a także wielu innych.

W moim przekonaniu warto sięgnąć po Pod Kopułą jeszcze dziś, aby zdążyć zapoznać się z jej treścią jeszcze przed ukazaniem się jej serialową adaptacją, której premiera zaplanowana jest na czerwiec 2013 roku (w Stanach Zjednoczonych). Jeśli miałbym porównać tę powieść do reszty twórczości autora, mój wybór by padł na równie dynamiczną, lecz zdecydowanie mniej rozbudowaną Komórkę. Obydwie książki są godne polecenia.

Recenzja zamieszczona również na: http://www.recenzjomat.pl/2013/05/stephen-king-pod-kopua-recenzja-ksiazki.html

Pod Kopułą, powieść Stephena Kinga z 2009 roku, wydana w Polsce rok później przez wydawnictwo Prószyński i S-ka, jest jednym z tych dzieł amerykańskiego mistrza grozy, które już od swojego początku rzuca nas w wir wydarzeń a akcja nie zwalnia choćby na chwilę aż...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Recenzja zamieszczona również na: http://www.recenzjomat.pl/2013/04/czarnoksieznikikrysztal.html

Czarnoksiężnik i Kryształ to już czwarty tom sagi fantasy Mroczna Wieża Stephena Kinga. Recenzje poprzednich części: Rolanda, Powołania Trójki oraz Ziemi Jałowych również znajdziecie na blogu. Czwarta część Mrocznej Wieży jest najobszerniejszym do tej pory. W przeciwieństwie do poprzednich tomów, jej główną opowieścią nie jest podróż ka-tet Roland-Susannah-Eddie-Jake, lecz historia młodości Rolanda.

Rewolwerowiec opowiada swoim towarzyszom o tym, w jaki sposób stał się rewolwerowcem, jak wraz z przyjaciółmi odkryli intrygę i zdradę. Mówi również o tym jak spotkał swoją miłość - piękną Susan, która niestety w tym czasie była zobowiązana wyjść za mąż za starego burmistrza. Z opowieści dowiemy się również o istnieniu czarodziejskich kryształów. Jednego z nich pozostawiono na przechowanie wiedźmie imieniem Rhea. Zamieszkiwała ona, wraz ze swoim zmutowanym kotem, podniszczoną chatę w okolicach miasteczka Mejis, do którego udali się młodzi rewolwerowcy. Jak się okazuje, kryształ jest strasznie niebezpieczny, sprawia, że gdy tylko ktoś na niego spojrzy, nie potrafi się od niego oderwać, uznaje go za swoją własność. Pokazuje on wyłącznie straszne występki innych ludzi, nigdy nie pokazuje natomiast dobrych uczynków.

Młodzi przyjaciele podczas pobytu w miasteczku będą musieli być bardzo ostrożni, bo niestety mieszkańcy są jedynie pozornie im przychylni. W rzeczywistości jednak wspierają Dobrego Człowieka, który wbrew swojemu przydomkowi, do dobrych nie należy. Rewolwerowcy decydują się możliwie jak najdłużej udawać, że nie wiedzą nic o spisku, aby zyskać na czasie. Zachowanie to jest porównywane do gry w Zamki, w której lepiej nie być pierwszą osobą, która odsłania swoje figury.

Opowieść Rolanda o jego, i jego przyjaciół, pierwszej prawdziwej misji i przygodzie pokrywa się z wydarzeniami przedstawionymi w powieści graficznej Narodziny Rewolwerowca. Osobiście sugeruję przeczytanie w pierwszej kolejności książki, dopiero następnie komiksu. Opowieść jest na tyle wciągająca i przedstawiona w ciekawy sposób, że z przyjemnością ponownie prześledzimy wydarzenia. Pomimo, że tom ten jest głównie retrospekcją, uważam go za bardzo udane dopełnienie wydarzeń przedstawionych w poprzednich częściach. Polecam wszystkim fanom cyklu Mroczna Wieża oraz fanom Czarnoksiężnika z krainy Oz, do którego pojawia się wiele, bardziej lub mniej, subtelnych odwołań i nawiązań.

Jak zakończy się historia, co stanie się z ukochaną młodego rewolwerowca? Warto przekonać się o tym samemu czytając Czarnoksiężnika i Kryształ, tym bardziej, że za nim Roland zacznie nam te wydarzenia opowiadać, przekonamy się, jak zakończyło się spotkanie z inteligentnym pociągiem - Blainem Mono (z części Ziemie Jałowe)

Podobnie jak w przypadku poprzednich tomów, polskim wydawcą jest Albatros, okładka książki utrzymana jest w charakterystycznej dla serii stylistyce, w wydaniu V (z 2011 roku) użyto moim zdaniem nieco zbyt "grubego" papieru, przez co książka łatwo pęka. Przy najnowszym wydaniu, problem ten poprawiono. Oprócz wersji papierowej, standardowo już, książkę znajdziemy również w formie e-booka.

Recenzja zamieszczona również na: http://www.recenzjomat.pl/2013/04/czarnoksieznikikrysztal.html

Czarnoksiężnik i Kryształ to już czwarty tom sagi fantasy Mroczna Wieża Stephena Kinga. Recenzje poprzednich części: Rolanda, Powołania Trójki oraz Ziemi Jałowych również znajdziecie na blogu. Czwarta część Mrocznej Wieży jest najobszerniejszym do tej pory. W przeciwieństwie do...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

recenzja zamieszczona również na: http://www.recenzjomat.pl/2013/04/stephen-king-ziemie-jaowe-mroczna-wieza.html

Ziemie Jałowe to trzecia część Mrocznej Wieży, sagi fantasy zainspirowanej poematem Browninga i Władcą Pierścieni. Więcej na temat poprzednich części, Rolanda i Powołania Trójki znajdziecie tu i tu.
Jako, że fabuła książki rozgrywa się pięć tygodni po wydarzeniach ze wspomnianego wcześniej Powołania Trójki, na początku znaleźć możemy krótki, czterostronicowe streszczenie poprzednich wydarzeń. Ma to na celu umożliwienie zrozumienia tomu również przez czytelników, którzy nie mieli styczności z początkowymi dwoma tomami. Oczywiście nie polecam takiego rozwiązania gdyż nie czytając Rolanda i Powołania Trójki tracimy naprawdę dużo frajdy.

W Ziemiach Jałowych Roland niemal popada w chorobę psychiczną na skutek wydarzeń opisanych w pierwszym tomie sagi. Wydarzenia te spowodowały coś na kształt rozdzielenia się czasu i powstania dwóch odmiennych wersji rzeczywistości, dwóch wariantów wydarzeń. Z podobnymi problemami, jednak w rzeczywistości dużo bliższej naszej, musi sobie radzić jeszcze jedna osoba. Jest to ktoś, kogo Roland już spotkał w Świecie Pośrednim, jednak dopuścił do jej śmierci. Przez większość pierwszej części (ponad 280 stron) to sylwetce właśnie tej postaci się przyjrzymy z bliska, jej codziennemu życiu, relacjami z innymi ludźmi aż wreszcie jej usiłowaniu powrotu do świata Rolanda, gdyż wszystko na to wskazuje, że tylko to może zapobiec pogorszeniu się stanu psychicznego zarówno Rolanda, jak i jego (mogę zdradzić jedynie, że postać ta nie jest kobietą). Wydaje się również, że osoba ta będzie prawdopodobnie ostatnim członkiem ka-tet, co później okazuje się być nie do końca prawdą, do drużyny dołączy bowiem sympatyczne stworzenie - billy bumbler.

Druga cześć tomu, w przeciwieństwie do części pierwszej, jest wręcz przepełniona akcją i przygodami. Ka-tet Rolanda dociera do wspaniałego, jednak bardzo wyniszczonego miasta Lud, miejsca skrajnie niespokojnego. Ma tam miejsce spór między dwoma frakcjami - Siwi i Młodzi (którzy swoją drogą młodzi wbrew nazwie już nie są). Rewolwerowiec wraz z billy bumblerem, będzie musiał stawić czoła niebezpiecznemu przywódcy Siwych, Tik Takowi, a właściwie Andrew Quickowi, aby ratować pojmanego wcześniej członka ka-tet. Podczas tych wydarzeń pozostała dwójka przyjaciół rusza na poszukiwania stacji kolejowej gdyż wcześniej dowiedzieli się od Młodych, że niegdyś przez miasto przejeżdżały pociągi a przecież ewentualne odnalezienie środa lokomocji znacznie przyspieszyłoby podróż do celu - Mrocznej Wieży.

Finalnie pociąg okazuje się być kierowany przez niesłychanie zaawansowany komputer, który przez długi brak kontaktu z ludźmi nabrał skłonności do autodestrukcji. Przyjaciele będą musieli walczyć z nim o życie podczas turnieju zagadek (Blaine Mono, bo tak nazywa się pociąg, jest wielkim fanem zagadek, zna ich tysiące).

Czy ka-tet ujdzie z tej potyczki cało? Czy Roland zdoła uratować porwanego przyjaciela? Czy poradzi sobie z rozdarciem i problemami natury psychicznej? Warto się przekonać o tym samemu, czytając książkę. Coś dla siebie znajdzie w niej zarówno miłośnik akcji, jak i wielbiciel spokojniejszych opowieści.
Ziemie Jałowe polecam każdemu fanowi fantasy, a tym bardziej tym, którzy przy okazji poprzednich części Mrocznej Wieży zdążyli poznać już Rolanda i Świat Pośredni.

recenzja zamieszczona również na: http://www.recenzjomat.pl/2013/04/stephen-king-ziemie-jaowe-mroczna-wieza.html

Ziemie Jałowe to trzecia część Mrocznej Wieży, sagi fantasy zainspirowanej poematem Browninga i Władcą Pierścieni. Więcej na temat poprzednich części, Rolanda i Powołania Trójki znajdziecie tu i tu.
Jako, że fabuła książki rozgrywa się pięć tygodni po...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Recenzja zamieszczona na: http://www.recenzjomat.pl/2013/04/stephen-king-powoanie-trojki-mroczna.html

Powołanie Trójki jest drugą częścią sagi fantasy, Mroczna Wieża. Informacje na temat pierwszego tomu pt. Roland znajdziesz tutaj. Na początku książki znajdziemy streszczenie, dzięki czemu Powołanie Trójki możemy przeczytać nie znając poprzedniej części (jednak tego nie polecam).

W drugiej części Roland, rewolwerowiec z innego wymiaru, świata, który poszedł na przód odnajduje tajemnicze drzwi, które są jednocześnie portalami do naszego świata. Bohater musi przejść przez nie, aby powołać trójkę jego przyszłych towarzyszy, członków jego nowego ka-tet: więźnia, władczynię mroku oraz popychacza.

Część zatytułowana Więzień jest wręcz przepełniona akcją niczym film sensacyjny z Hollywood, Roland przenosi się do podniebnego powozu - samolotu. Spotyka tam człowieka, który jest więźniem własnego uzależnienia. Musi pomóc mu w uniknięciu kłopotów, aby móc go przenieść do Świata Pośredniego. Jak nietrudno się domyślić, to zadanie nie należy do łatwych, tym bardziej, że rewolwerowiec będzie musiał funkcjonować w świecie, którego nie zna, w świecie obcych zwyczajów.

W części Władczyni Mroku Roland spotyka czarnoskórą kobietę z rozdwojeniem jaźni. Jedna z jej osobowości jest piekielnie niebezpieczna dla niej samej jak i całego otoczenia. Zadanie Rolanda będzie trudne również dlatego, że kobieta (kobiety?) ta porusza się na wózku inwalidzkim. Przyczyną takiego stanu jest wydarzenie, które miało miejsce lata wcześniej na stacji kolei podziemnej.
Trzecia część powieści przenosi nas do świata Popychacza, podobnie jak w przypadku poprzednich bohaterów, jest to to samo miasto, jednak wydarzenia dzieją się w innych czasach. Rewolwerowiec staje przed trudnym wyborem, co zrobić ze wspomnianym wcześniej popychaczem, który okazuje się być człowiekiem, który dokonał wielu złych czynów.
Pomiędzy trzema częściami możemy prześledzić wydarzenia ze Świata Pośredniego, walkę z obrzydliwymi i niebezpiecznymi stworami oraz wycieńczającą chorobą. Dowiemy się również czy i jak nowo powołani poradzą sobie ze swoim nowym życiem, z realiami obcego dla nich świata.

Podobnie jak w przypadku Rolanda i powieści graficznych Mrocznej Wieży, wydawcą polskiego przekładu jest Albatros a sama książka jest dostępna zarówno w wersji tradycyjnej jak i w formie e-booka. Problemem wydania papierowego jest użyty papier, który dla mnie osobiście wydaje się być zbyt ciężki a sposób klejenia książki sprawia, że grzbiet książki może pękać. Za to bardzo podoba mi się okładka ze żłobionymi literami i grafiką.

Czy Rolandowi uda się wypełnić misję powołania trójki? Warto przekonać się o tym samemu, czytając drugi tom Mrocznej Wieży. Jest on dużo bardziej wypełniony akcją niż Roland, dlatego podejrzewam, że spodoba się większej grupie czytelników. Właśnie Powołanie Trójki sprawiło, że wsiąknąłem bez reszty w opowieść o ostatnim rewolwerowcu.

Recenzja zamieszczona na: http://www.recenzjomat.pl/2013/04/stephen-king-powoanie-trojki-mroczna.html

Powołanie Trójki jest drugą częścią sagi fantasy, Mroczna Wieża. Informacje na temat pierwszego tomu pt. Roland znajdziesz tutaj. Na początku książki znajdziemy streszczenie, dzięki czemu Powołanie Trójki możemy przeczytać nie znając poprzedniej części (jednak tego nie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

recenzja zamieszczona również na: http://www.recenzjomat.pl/2013/03/stephen-king-roland-mroczna-wieza-t-1.html

Roland to pierwszy tom wielowątkowej, składającej się z ośmiu części sagi fantasy, często porównywanej do sławnej trylogii Tolkiena. Niestety w Polsce nie jest jeszcze zbyt popularna, co niedługo może ulec zmianie, ponieważ od jakiegoś czas docierają do nas informacje o próbie przeniesienia przygód Rolanda, ostatniego rewolwerowca, na srebrny ekran.

Cała saga ukazała się w latach 1982-2012, czyli trzy dekady. King zdecydował się nanieść pewne poprawki w 2003 roku, aby książka była bardziej spójna z kolejnymi tomami. Inspiracjami autora była wspomniana wcześniej trylogia Tolkiena, którą czytał w młodości a także wiersz Sir Roland Pod Mroczną Wieżą Stanął, Roberta Browninga.

Roland opowiada wędrówkę przez postapokaliptyczny, równoległy do naszego, świat, świat, który poszedł na przód. Tytułowy Roland jest prawdopodobnie ostatnim żyjącym rewolwerowcem (niegdyś klan ten cieszył się ogromnym szacunkiem, sami zaś rewolwerowcy posługiwali się do kontaktów ze sobą wysoką mową, która dla zwykłych ludzi była niezrozumiała). Głównym celem bohatera jest pościg za tajemniczym Człowiekiem w czerni, który dysponuje wiedzą na temat Mrocznej Wieży, mistycznego miejsca, które może pomóc w rozwiązaniu zagadki czasu (od momentu, gdy świat poszedł na przód, czas płynie w bardzo dziwny, nieregularny sposób). Wędrując, Roland musi stawić czoła opętanej kapłance, szalonym osadnikom, spotyka mówiącego kruka, mutanty oraz Jake'a, chłopca z naszego świata, z Nowego Jorku, który zostaje sprowadzony do wymiaru Rolanda. Od tej pory chłopiec towarzyszy rewolwerowcowi w jego pościgu za Człowiekiem w Czerni. Czy temu ka-tet, co w wysokiej mowie oznacza grupę połączoną przez ka, czyli przeznaczenie, uda się doścignąć tajemniczego mężczyznę? Czy pomoże to w rozwiązaniu zagadki wieży? Warto się o tym przekonać samemu, ponieważ saga Kinga jest bardzo klimatyczna a sam Roland, mimo, że jest tylko wstępem do dłuższej serii, potrafi wciągnąć. Gorąco polecam każdemu miłośnikowi fantasy, westernów i światów postapokaliptycznych.

Wydawcą Mrocznej Wieży w Polsce jest Albatros. Wszystkie części wydano zarówno w wersji papierowej jak i w formie e-booka. Jeśli chodzi o wydanie tradycyjne, poszczególne tomy możemy zakupić zarówno pojedynczo jak i w formie boxów (dwa boksy po cztery książki). To drugie rozwiązanie jest oczywiście korzystniejsze pod względem ekonomicznym. Problemem zaś może być sposób klejenia książek i użyty papier (szczególnie pierwsze cztery tomy, w kolejnych nieco poprawiono te błędy). Książki sagi są moim zdaniem nieco za ciężkie a jej grubsze tomy (szczególnie Czarnoksiężnik i Kryształ) łatwo się łamią, nawet podczas zwykłego czytania a jak wiadomo książka z pęknięciami nie wygląda już tak ładnie na półce. Pamiętajmy jednak, że książkę kupuje się dla historii w niej zawartej a nie w celach dekoracyjnych.

Warto również wspomnieć, że wydano również powieści graficzne (komiksy) inspirowane Mroczną Wieżą, które mogą być miłym urozmaiceniem i przy okazji wprowadzić nas w świat, w którym Roland jest prawdopodobnie ostatnim żywym rewolwerowcem. Za tym, aby sięgnąć również po nie, przemawia fakt, że wszystkie je przetłumaczono również na język polski (wydano do tej pory osiem powieści graficznych Mrocznej Wieży). Polskim wydawcą komiksów jest Albatros.

Reasumując, Rolanda mogę polecić każdemu miłośnikowi fantasy i klimatów postapokaliptycznych, tym bardziej, że wyżej opisane problemy z wydaniem drukowanym tej części nie dotyczą (ma 271 stron, nie powinna się więc tak niszczyć podczas czytania).

recenzja zamieszczona również na: http://www.recenzjomat.pl/2013/03/stephen-king-roland-mroczna-wieza-t-1.html

Roland to pierwszy tom wielowątkowej, składającej się z ośmiu części sagi fantasy, często porównywanej do sławnej trylogii Tolkiena. Niestety w Polsce nie jest jeszcze zbyt popularna, co niedługo może ulec zmianie, ponieważ od jakiegoś czas docierają do nas...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Recenzja zamieszczona również na: http://www.recenzjomat.pl/2013/03/stephen-king-dallas-63.html

Dallas '63 to powieść autorstwa Stephena Kinga, przez wielu uważanego za amerykańskiego króla horroru, której premiera miała miejsce w 2011 roku. Pomimo, że autor znany jest głównie z horrorów (poza horrorami napisał również doskonałą sagę fantasty Mroczna Wieża a także, kultowy już, Bastion i wiele scenariuszy filmowych), powieść nie jest horrorem. Tytuł utworu (w oryginale 11/22/63) nawiązuje do zamachu na Kennedy'ego, jednak wbrew pozorom stanowi on tylko tło dla wydarzeń przedstawionych w książce, przez większość czasu jest dość odległym wydarzeniem, któremu główny bohater będzie usiłował zapobiec.

Skoro już jesteśmy przy głównym bohaterze, jest nim nauczyciel angielskiego, Jake Epping, któremu właściciel lokalnego baru, Al, zdradza swoją tajemnicę. Pokazuje mu, znajdujący się w jego spiżarni, portal do roku 1958 roku. Kucharz przekonuje go, aby ten podjął się zadania ocalenia prezydenta Kennedy'ego. Tak właściwie to nie pozostawia nauczycielowi właściwie żadnego wyboru, stawia go przed faktem dokonanym. W ten sposób Jake, już jako George Amberson, zaczyna swoje życie w świecie przeszłości, gdzie poznaje piękną szkolną bibliotekarkę.

Tak jak wspomniałem już wcześniej, zamach stanowi tylko tło i odległy cel protagonisty. Książka zmusza do rozważań na temat tego, jak pozornie małe i nieistotne decyzje są w stanie wpłynąć na przyszłość wielu ludzi lub nawet całego świata. Pokazuje również, paradoksy, które niosą ze sobą podróże w czasie oraz różnice w mentalności ludzi żyjących w latach 50. i 60. oraz tych żyjących współcześnie.

Rzeczą, do której Stephen King zdążył nas już przyzwyczaić są liczne nawiązania do popkultury oraz do innych swoich dzieł. Nie wyjawiając szczegółów, chciałbym polecić przeczytanie horroru To przed omawianym Dallas '63 abyśmy mogli zobaczyć dość wyraźne nawiązania do dzieła sprzed lat.

Jeżeli zaś chodzi o polskie wydanie książki, podjęło się go wydawnictwo Prószyński i S-ka, które jak zwykle stanęło na wysokości zadania. Projekt okładki jest klimatyczny i estetyczny, papier lekki i przyjemny w dotyku a sama książka się nie łamie, nie rozkleja i nie pęka.

Czy Jake spełni powierzone mu przez Ala zadanie zapobiegnięcia zamachowi i ewentualnie, jakie to będzie miało skutki dla świata? Przekonasz się o tym po przeczytaniu powieści, bo to, że przeczytania jest warta jest pewne.

Recenzja zamieszczona również na: http://www.recenzjomat.pl/2013/03/stephen-king-dallas-63.html

Dallas '63 to powieść autorstwa Stephena Kinga, przez wielu uważanego za amerykańskiego króla horroru, której premiera miała miejsce w 2011 roku. Pomimo, że autor znany jest głównie z horrorów (poza horrorami napisał również doskonałą sagę fantasty Mroczna Wieża a także, kultowy...

więcej Pokaż mimo to