rozwiń zwiń
Artur

Profil użytkownika: Artur

Koło Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 1 rok temu
92
Przeczytanych
książek
94
Książek
w biblioteczce
14
Opinii
29
Polubień
opinii
Koło Mężczyzna
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Recenzja zamieszczona na: http://www.recenzjomat.pl/2013/12/stephen-king-czarna-bezgwiezdna-noc.html

Czarna Bezgwiezdna Noc, zbiór opowiadań opublikowany w 2010 roku, którego autorem jest słynący głównie z genialnych powieści grozy, Stephen King. Jest to trzeci tego typu zbiór tego autora. Poprzednimi są Cztery Pory Roku (recenzja) oraz 4 po Północy. Książka znalazła się na liście najlepszych książek 2010 roku, opublikowanej przez Amazon (25 miejsce ze 100).

Na zbiór składają się cztery opowiadania: 1922, Wielki Kierowca, Dobry Interes oraz Dobrane Małżeństwo. Żadne z nich nie jest do końca horrorem, chociaż oczywiście możemy się w nich doszukać charakterystycznych elementów gatunku.
Pierwsze z opowiadań, 1922 jest spowiedzią, przyznaniem się do morderstwa żony, Wilfreda Jamesa. Bodźcem do popełnienia zbrodni jest silna niechęć do zamiarów żony, która planuje sprzedać ziemię i przeprowadzić się do miasta, na co nie chce zgodzić się Wilfred. Mężczyźnie udaje się nawet tak zmanipulować syna, aby ten uczestniczył w morderstwie własnej matki. Ostatecznie kobietę morduje Wilfred, podcinając jej gardło rzeźnickim nożem, chłopiec natomiast pomaga mu w "pozbyciu się" zwłok. Decydują się na wrzucenie ich do okolicznej studni (próbując zamaskować swój występek decydują się nawet na upozorowanie wypadku, w wyniku którego ich stara krowa wpada do studni. To wydarzenie jest początkiem kłopotów bohaterów, widmo morderstwa będzie prześladować Wilfreda i odbijać się na jego psychice do końca życia.
Opowiadanie być może nie jest najlepszym, jakie dane mi było przeczytać, jednak nie jest też złe. Boli trochę jego przewidywalność. Większość czytelników znających twórczość Stephena Kinga mogłoby z łatwością przewidzieć jego zakończenie.

Drugim opowiadaniem ze zbioru Czarna Bezgwiezdna Noc jest Wielki Kierowca, którego główną bohaterką jest Tess, pisarka, która po spotkaniu z czytelnikami w bibliotece, wraca do domu skrótem, który poleciła jej bibliotekarka. Niestety na kompletnym odludziu przebija opony najeżdżając na naszpikowaną gwoździami deskę. Chwilę później pojawia się tytułowy Wielki Kierowca, który oferuje jej swoją pomoc. Gdy tylko się ściemnia, mężczyzna brutalnie ją gwałci a następnie dusi. Przekonany, że kobieta już nie żyje, odjeżdża. Po jakimś jednak czasie Tess budzi się i odnajduje ciała innych ofiar gwałciciela. Początkowo zamierza zgłosić sprawę, jednak po namyśle stwierdza, że wywoła to skandal a ludzie uznają, że sama się o to prosiła. Dlatego też postanawia użyć swoich detektywistycznych zdolności aby zemścić się na swoim oprawcy.


Dobry Interes ukazuje Dave'a Streetera, mężczyznę umierającego na raka płuc, który napotyka na pewnego człowieka - George'a Elvida, który oferuje mu przedłużenie życia o 15 lat, jeśli ten będzie mu oddawać 15% swojej wypłaty oraz przeniesie swoje nieszczęście na kogoś innego. Po namyśle Streeter wybiera Toma, swojego przyjaciela z dzieciństwa, którego potajemnie od lat nienawidzi (głównie z zazdrości). Jak się wkrótce okazuje, Elvid (anagram od angielskiego słowa devil oznaczającego diabła) dotrzymuje umowy. Streeter zdrowieje a jego życie staje się pasmem sukcesów, czego nie możemy jednak powiedzieć o życiu jego przyjaciela, Toma.
Stephen King w opowiadaniu ostro i bezpośrednio przedstawił, do czego jest zdolny człowiek, kierując się egoistycznymi pobudkami. Pokazał również do czego prowadzą lata ukrywania urazy i prawdziwych uczuć oraz zazdrości. Dla własnego dobra i wygody jesteśmy w stanie poświęcić szczęście a nawet życie innych. Często nawet i to nam jednak nie wystarcza.

Ostatnim opowiadaniem ze zbioru jest Dobre Małżeństwo, w którym poznamy doświadczone już, zdawać by się mogło, małżeństwo Darcy i Boba. Pewnego dnia, gdy Bob jest na wyjeździe, Darcy poszukując baterii w garażu odkrywa magazyny pornograficzne z sadomasochicznymi fotografiami. Pod wpływem odkrycia, kobieta "obszukuje" dokładniej garaż i znajduje małe pudełko, w którym znajdują się dokumenty ofiar seryjnego mordercy. Wstrząśnięta znaleziskiem Darcy w rozmowie telefonicznej z mężem nie jest w stanie ukryć przerażenia. Ten domyśla się, co żona odkryła i postanawia wrócić do domu. Jak potoczy się spotkanie małżonków? Warto przekonać się samemu czytając to krótkie opowiadanie. King daje czytelnikom jasno do zrozumienia, że czasem tylko wydaje nam się, że dobrze znamy osoby, z którymi spędzamy dużą część życia, a w rzeczywistości mogą mieć kilka różnych twarzy lub być kimś zupełnie innym, niż nam się wydaje.

W Polsce Czarna Bezgwiezdna Noc ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros i dostępna jest zarówno w wersji "standardowej", jak i kieszonkowej, za naprawdę symboliczną cenę około 15 złotych i pomimo, że pierwsze dwa opowiadania ze zbioru są moim zdaniem dość przeciętne i przewidywalne to pozostałe dwa są na tyle dobre, że Czarna Bezgwiezdna Noc jest pozycją obowiązkową dla fanów twórczości Stephena Kinga.

"To było Mroczniejsze Życie, gdzie każda prawda jest napisana na wspak"

Recenzja zamieszczona na: http://www.recenzjomat.pl/2013/12/stephen-king-czarna-bezgwiezdna-noc.html

Czarna Bezgwiezdna Noc, zbiór opowiadań opublikowany w 2010 roku, którego autorem jest słynący głównie z genialnych powieści grozy, Stephen King. Jest to trzeci tego typu zbiór tego autora. Poprzednimi są Cztery Pory Roku (recenzja) oraz 4 po Północy. Książka znalazła się...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Recenzja zamieszczona również na: http://www.recenzjomat.pl/2013/12/marcin-mortka-dom-pod-peknietym-niebem.html

Dom Pod Pękniętym Niebem jest książką skierowaną dla młodzieży, której autorem jest Marcin Mortka - postać znana w kręgach miłośników fantasy i RPG, z zawodu nauczyciel, lektor języka angielskiego i norweskiego. Zadebiutował powieścią Ostatnia Saga w 2003 roku, a od 2012 roku pisze książki również dla młodszych czytelników.

Dom Pod Pękniętym Niebem jest tytułem wydanym w 2013 roku nakładem wydawnictwa Zielona Sowa a jej odbiorcami ma być młodzież powyżej 16 roku życia (zapewne ze względu na pojawiające się sporadycznie wątki uczuciowe, raz czy dwa wspomniano też o seksie i masturbacji). O ile okładka może być nieco myląca, sprawiająca wrażenie, że będziemy mieć do czynienia ze swego rodzaju romansem dla młodzieży, o tyle krótkie streszczenie fabuły z tylu książki nie pozostawia złudzeń, że jest to survival horror, którego akcja toczy się we współczesnych Stanach Zjednoczonych.

Bohaterami powieści jest grupka siedemnastoletnich przyjaciół, którzy decydują się wybrać się na piknik w górach. W wyprawie towarzyszy im i pełni rolę przewodnika tajemniczy Indianin - Parker. Wszystkie postacie są wyraźnie zarysowane, każda z nich jest inna. Dane nam będzie poznać między innymi Heather - szkolną prymuskę, zabiegającego o jej względy, szkolnego playboya, Ethana, o którego względy z kolei zabiega przyjaciółka Heather - Susan. Na pikniku są też z nimi Wendy, Max i Marcus oraz zamknięty w sobie Nolan.

Pewnego wieczoru przyjaciół niepokoją wstrząsy i zdające się śledzić ich z oddali cienie. Wkrótce zostają zaatakowani przez dziwne stwory, które ranią ich przewodnika. Największym jednak zmartwieniem dla Sally nie jest niebezpieczeństwo, w którym właśnie się znaleźli ale brak zasięgu i niemożliwość skorzystania z twittera (warto zauważyć, że książka naszpikowana jest nazwami marek, nowych technologii i dzieł popkultury a taki język może spodobać się młodzieży, ponieważ pogłębia wrażenie współczesności książki).

Przyjaciele decydują się niezwłocznie udać się do schroniska, z którego mają być odebrani przez rodziców. W tym momencie rozpoczyna się ich przygoda i walka o przetrwanie. Będą musieli stawić czoła nie tylko dziwnym stworom, które do niedawna jeszcze byli ludźmi, ale także swoim emocjom i charakterom. Jak się szybko okaże, ich wrogami nie będą tylko mutanty ale również gang motocyklowy a po dotarciu do miasta przekonają się, że świat, który znali do tej pory już tak właściwie nie istnieje. Bohaterowie przekonują się również, że są obdarzeni nadprzyrodzonymi umiejętnościami, każdy z nich otrzymał taki dar, o którym marzył.

Jak bohaterowie Domu Pod Pękniętym Niebem poradzą sobie z nowym światem, czy zdołają przetrwać, czy przetrwa ich przyjaźń, czy też przeciwnie, każdy pójdzie w swoją stronę, jak wykorzystają swoje umiejętności? Warto przekonać się o tym samemu, książka jest dość krótka ale za to pełna akcji, nie ma w niej miejsca na nudę. Mogę jednak wyjawić, że zakończenie było dla mnie zupełnym zakończeniem, podczas lektury ani przez chwilę nie przyszedł mi do głowy taki scenariusz. Polecam lekturę.

Recenzja zamieszczona również na: http://www.recenzjomat.pl/2013/12/marcin-mortka-dom-pod-peknietym-niebem.html

Dom Pod Pękniętym Niebem jest książką skierowaną dla młodzieży, której autorem jest Marcin Mortka - postać znana w kręgach miłośników fantasy i RPG, z zawodu nauczyciel, lektor języka angielskiego i norweskiego. Zadebiutował powieścią Ostatnia Saga w 2003 roku, a...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Tomek Łebski Fantastyczne wymówki (i inne pomysły) jest już kolejnym (po Fantastyczny świat Tomka Łebskiego) tomem opowiadającym o przygodach niesfornego chłopca - Tomka. Za stworzenie tytułu odpowiada brytyjska autorka książek dla dzieci, Liz Pichon, która jest silnie związana z tworzeniem grafiki, co również odbija się na jej twórczości.

Tomek Łebski Fantastyczne wymówki (i inne pomysły) ma ponad 300 stron objętości, jednak nie są to strony wypełnione tekstem. Wręcz przeciwnie, większość stanowią ilustracje przeplatane tekstem. Taka konstrukcja książki może pomagać w nauce czytania, ponieważ ilustracje zawsze związane są ściśle z tekstem. Rozwiązanie to sprawia również, że tytuł skierowany jest raczej do samodzielnej lektury przez dzieci a niżeli do czytania przez rodzica.

Jeśli chodzi o fabułę, tytułowy bohater, jedenastoletni Tomek, stara się zająć pierwsze miejsce na liście wzorowych uczniów, gromadząc gwiazdki. Nie jest to jednak dla niego łatwe zadanie ponieważ przeszkadza mu w tym kolega Marek, ból zęba a także olbrzymie trudności z koncentracją. Chłopak nie byłby sobą, gdyby nie spróbował ułatwić sobie życia, a to poprzez splagiatowanie pracy domowej, a to przez samodzielną modyfikację zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego.
Oprócz gromadzenia złotych gwiazdek, dla Tomka ważny jest również rozwój jego (i jego przyjaciela Darka) rockowego zespołu, Pzombie. Przyjaciele prowadzą rekrutację nowego członka grupy oraz przygotowują się do pierwszego w karierze koncertu, przy czym stara się im pomóc tata Darka wraz z dziadkiem Tomka, który obiecuje im zorganizować miejsce i publiczność na debiutancki występ.

Tomek Łebski Fantastyczne wymówki (i inne pomysły) jest całkowicie "bezpiecznym" tytułem dla dzieci. Nie znajdziemy w nim ani trochę przemocy i innych niepoprawnych zachowań. Główny bohater nie jest za to przesadnie grzecznym chłopcem, dzięki czemu tytuł spodoba się chłopcom.

Tomek Łebski Fantastyczne wymówki (i inne pomysły) jest już kolejnym (po Fantastyczny świat Tomka Łebskiego) tomem opowiadającym o przygodach niesfornego chłopca - Tomka. Za stworzenie tytułu odpowiada brytyjska autorka książek dla dzieci, Liz Pichon, która jest silnie związana z tworzeniem grafiki, co również odbija się na jej twórczości.

Tomek Łebski Fantastyczne wymówki...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Artur Banasiak

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [1]

Stephen King
Ocena książek:
7,0 / 10
169 książek
14 cykli
15892 fanów

Ulubione

Stephen King Ręka mistrza Zobacz więcej
Stephen King To Zobacz więcej
Stephen King Ręka mistrza Zobacz więcej
Stephen King Joyland Zobacz więcej
Stephen King Joyland Zobacz więcej
Stephen King To Zobacz więcej
Stephen King Ręka mistrza Zobacz więcej
Stephen King Ręka mistrza Zobacz więcej
Stephen King Doktor Sen Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
92
książki
Średnio w roku
przeczytane
4
książki
Opinie były
pomocne
29
razy
W sumie
wystawione
88
ocen ze średnią 7,7

Spędzone
na czytaniu
670
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
5
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]