Paulina

Profil użytkownika: Paulina

Lublin Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 6 dni temu
761
Przeczytanych
książek
866
Książek
w biblioteczce
16
Opinii
87
Polubień
opinii
Lublin Kobieta
Dodane| 72 cytaty
Miłośniczka psów wszelkiego rodzaju i maści, uzależniona od fantastyki, reportaży i historii, niepoprawna sentymentalistka, zielarko-herbaciarka, entuzjastka języka angielskiego i adeptka języka rosyjskiego. Miłuję dobre jedzenie, gorącą czekoladę oraz ludzi z poczuciem humoru. Uznaję tylko jedną QUEEN w muzycznym światku i śmiech na horrorach klasy B. Jeżeli po przejrzeniu mojej biblioteczki, posiadasz dla mnie jakieś rekomendacje książkowe (najlepiej grube tomiszcza), jesteś jak najmilej widziany/a w skrzynce odbiorczej. :P

Opinie


Na półkach:

bCzuję lekki niedosyt po lekturze tej pozycji.Brakuje mi trochę spójności. Rozumiem zamysł autora, w końcu alkohol zazwyczaj odgrywa drugorzędną rolę w narracji historycznej. Jednakże doceniam próbę zarysowania zjawiska. Być może moja subiektywa reakcja była zamiarem autora, bowiem jak sam wspomina pragnie by jego praca była wstępem do rozważań i liczy na to, że któryś z badaczy rozwinie kiedyś jego króciutką syntezę by dać upust być może lepszemu dziełu. Ogrom wspomnień i pamiętników żołnierskich z okresu II wojny światowej może stanowić problem logistyczny, zwłaszcza w kontekście lingwistycznym. W kontekście treści ubawiła mnie historia o brzydkich Rosjankach służących w szeregach Armii Czerwonej i uosabiających wschodnią kulturę picia, przynajmniej widzianych w taki sposób oczami Brytyjczyków. Ogólnie książka jest lekka, krótka i porusza dość interesujący fragment z życia codziennego żołnierzy służących w różnych armiach podczas II wojny światowej, jednak fanatycy historii nie zadowolą się, zdawkowymi informacjami źródłowymi w niej zawartymi. Wspomnienia żołnierskie zdecydowania bardziej oddadzą ducha czasów wojennych niż sama książka.

bCzuję lekki niedosyt po lekturze tej pozycji.Brakuje mi trochę spójności. Rozumiem zamysł autora, w końcu alkohol zazwyczaj odgrywa drugorzędną rolę w narracji historycznej. Jednakże doceniam próbę zarysowania zjawiska. Być może moja subiektywa reakcja była zamiarem autora, bowiem jak sam wspomina pragnie by jego praca była wstępem do rozważań i liczy na to, że któryś z...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Po lekturze tej pozycji książkowej, dochodzę do konkluzji, że elity międzywojenne posiadły niebywały warsztat intelektualny oraz zmysł polityczny. Trudno dostrzec w dzisiejszej polityce, uprawianej na gruncie polskim, tak wyróżniające się postacie.Dominuje raczej kult nijakości i pompatycznego populizmu. Zdaje się, że niektóre cechy dobrego polityka, zostały dramatycznie zdewaluowane i zdeptane przez reżim komunistyczny oraz niektóre rządy w demokratycznej Polsce. Oczywiście istnieją wyjątki, wielu polityków stara się nawiązywać do idei i koncepcji wypracowanych właśnie w dwudziestoleciu międzywojennym i podczas okupacji niemieckiej. Widać nawet analogie, być może czysto subiektywne w postępowaniu niektórych współczesnych polityków i fascynacji osobą Stanisława Kota. :D Polskie piekiełko mimo różnych stanowisk politycznych odegrało ogromną rolę w życiu narodu polskiego. Chociażby amnestia polityczna ze słynnego porozumienia Sikorski-Majaki, uratowała życie wielu żołnierzom jak i cywilom polskim. Jednocześnie autor skupił się na życiu, atmosferze i mentalności nie tylko administracji publicznej, ale również zwykłych żołnierzy, artystów, szpiegów i innych ciekawych i nieco przemilczanych osobowości żyjących w tych trudnych czasach. Niektóre przytoczone historie mogłyby stanowić świetny scenariusz do filmu jak chociażby wywózka złota z Banku Polskiego, wywózka z okupowanej ojczyzny żon i córek generałów lub działalność "dyplomatyczna" Józefa Retingera czy Krystyny Skarbek. Miłośnik historii znajdzie w tej książce mnóstwo wycinków z pamiętników świadków historii oraz autentyczne fotografie. Jednocześnie autor nie ukrył przed czytelnikami niechlubnych fragmentów z życia niektórych wojennych bohaterów. Wielu przecież z nich powróciło do ojczyzny po zakończeniu działań wojennych. Jednocześnie zasmucają losy powojenne bohaterów, którzy odcięci od zapomóg rządowych, zmuszeni byli do wykonywania zawodów najprostszych lub byli aresztowani i osądzani we własnej ojczyźnie.Amatorzy historii znajdą w tej książce opis życia codziennego oraz nastrojów politycznych, które pozwolą mu w jakimś stopniu zrozumieć złożoność podejmowanych decyzji. Reasumując książka jest warta uwagi i zapada w pamięć, a zwłaszcza rozdział dotyczący polskich lotników z dywizjonu 303.

Po lekturze tej pozycji książkowej, dochodzę do konkluzji, że elity międzywojenne posiadły niebywały warsztat intelektualny oraz zmysł polityczny. Trudno dostrzec w dzisiejszej polityce, uprawianej na gruncie polskim, tak wyróżniające się postacie.Dominuje raczej kult nijakości i pompatycznego populizmu. Zdaje się, że niektóre cechy dobrego polityka, zostały dramatycznie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Abchazja to książka wieńcząca tryptyk kaukaski W. Góreckiego. Jednakże kolejność czytania można wybrać dowolną, ponieważ Górecki wyposaża czytelnika w elementarną wiedzę na temat regionu kaukaskiego, przybliża mentalność dzięki czemu łatwiej można zrozumieć postępowania tych małych na w pół-europejskich i na w pół-azjatyckich państewek.

Jest to zapis burzliwej historii tej nieuznawanej w świecie republiki. Górecki przybliża czytelnikom zapis konfliktu abchasko-gruzińskiego, którego jako reporter wojenny doświadczył. Zbiera świadectwa ludzi, którzy przekazali mu obraz wojny widziany oczami Abchazów, Gruzinów, Ormian, Greków, a przede wszystkim sąsiadów, przyjaciół, rodzin, małżeństw, rodziców, braci i sióstr, wyłaniając w miarę obiektywny obraz sytuacji lokalnej, regionalnej i globalnej dotyczącej konfliktu abchasko-gruzińskiego.

Pozycja znakomicie oddaje ducha ludów kaukaskich, zwłaszcza zarys wierzeń narodowości zamieszkujących teren Abchazji. Zdumiewa fakt zachowania w tych społecznościach kultów pogańskich mimo zadeklarowanej przynależności do prawosławia lub islamu. (według jednego Abchaza- Prawosławie deklaruje 80% wyznawców, islam, buddyzm, judaizm, ormiański kościół, grekokatolicy- 20%; a całe 100% to poganie :P).Brak uczestnictwa w życiu religijnym, poniekąd tłumaczy niniejszy cytat: "Naprawdę, nigdy nie widziałem w Abchazji meczetów – wspomina Iskander. – Nie było ich. Mułłowie byli, ale meczetów nie widziałem. Zachowały się stare świątynie chrześcijańskie i pogańskie swiatiliszcza. Życie religijne toczyło się własnym rytmem." O przywiązaniu do tradycji oraz silnej wierze w jej moc świadczy również historia Ławrika z rodu Achbów i sile rzuconej na jego ród klątwy.

Książka zawiera również wątki biograficzne ścieżki naukowej autora. (współpraca z Hanną Krall, Ryszardem Kapuścińskim) Górecki spotyka się i rozmawia z wysoko postawionymi urzędnikami państwowymi ("samozwańczych" według większości świata, a przede wszystkim Gruzinów) tj: prezydent W. Ardzinba, premier S. Bagapsz, ministrami, naukowcami, literatami, wojskowymi, dziennikarzami, taksówkarzami, najzwyklejszymi ludźmi, mieszkańcami Kaukazu. Z tych spotkań wyłania się usystematyzowana chronologicznie oraz metodologicznie wiedza.

Abchazja to również zapis sztucznie wytworzonej i podsycanej z zewnątrz, żarliwej nienawiści dwóch narodów względem siebie. Nienawiści, która skierowała sąsiadów, przyjaciół, krewnych przeciwko sobie. Jednakże wynika ona również z czystej niewiedzy i wzajemnego niezrozumienia Abchazów i Gruzinów. Cytując Góreckiego: "Obok zrozumiałej po wojnie nieufności odkrywamy całe pokłady ignorancji, stereotypów, zwykłych bujd na resorach. Abchazowie wiedzą o Gruzinach niewiele, Gruzini o Abchazach jeszcze mniej. Ale jednym i drugim wydaje się, że wiedzą wszystko."

Górecki opisuje próby nawiązania przez zwaśnione strony porozumienia, jednakże wszystkie takie akcje były zaprzepaszczane. Wynika to z upartości i coraz większej roszczeniowości zarówno Abchazów jak i Gruzinów oraz z "pomocy" trzeciego aktora- Federacji Rosyjskiej, która "woli konflikty zamrożone, zakonserwowane. Trzyma wtedy w szachu obie strony, korzystając z tego, że wciąż jest silna, że kontroluje szlaki komunikacyjne, że ma w regionie swoje wojska."

Wreszcie książka ukazuje tragiczne losy jednostek, które musiały uciekać przed wojną i zostawiając cały swój dobytek na pastwę wojsk czy to gruzińskich czy abchaskich, czy ochotników z Czeczenii, którzy pojawiali się w każdym miejscu gdzie tylko przeprowadzano operacje zbrojne. Nie dziwi więc fakt, że walcząc w większości współczesnych wojen, naród Wajnachów nabrał doświadczenia niezbędnego w walce o własną suwerenność. Po drugie kierowali się oni czystym idealizmem i wręcz narcystycznym egoizmem: "Któryś pyta mnie, czy przez Polskę można się dostać do Jugosławii – bo chciałby jeszcze powalczyć, a tam wojna trwa w najlepsze."

Reportażysta odnajduje wątki polskie na Kaukazie: nadawanie imion polskich Abchaskim dzieciom, wbrew zaleceniom władz w Moskwie i Tbilisi, opis epizodycznej roli Polaka Janusza Godawy w działaniach wojennych prowadzonych w Abchazji oraz ślady polskich zesłańców i powstałej tutaj emigracji.

Abchazja jest jak psująca się mandarynka, mdląco słodka jak kaukaska gościnność i jednocześnie niezdatna do przełknięcia jak rozwiązanie konfliktu drogą dyplomatyczną.

Abchazja to książka wieńcząca tryptyk kaukaski W. Góreckiego. Jednakże kolejność czytania można wybrać dowolną, ponieważ Górecki wyposaża czytelnika w elementarną wiedzę na temat regionu kaukaskiego, przybliża mentalność dzięki czemu łatwiej można zrozumieć postępowania tych małych na w pół-europejskich i na w pół-azjatyckich państewek.

Jest to zapis burzliwej historii tej...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Paulina

z ostatnich 3 m-cy
Paulina
2024-05-04 23:41:29
Paulina oceniła książkę Zima świata na
8 / 10
2024-05-04 23:41:29
Paulina oceniła książkę Zima świata na
8 / 10
Zima świata Ken Follett
Cykl: Stulecie (tom 2)
Średnia ocena:
8 / 10
2446 ocen
Paulina
2024-04-26 07:28:29
Paulina oceniła książkę Upadek gigantów na
7 / 10
2024-04-26 07:28:29
Paulina oceniła książkę Upadek gigantów na
7 / 10
Upadek gigantów Ken Follett
Cykl: Stulecie (tom 1)
Średnia ocena:
8.1 / 10
3764 ocen

ulubieni autorzy [27]

George R.R. Martin
Ocena książek:
7,2 / 10
96 książek
14 cykli
Pisze książki z:
5853 fanów
Terry Pratchett
Ocena książek:
7,3 / 10
137 książek
8 cykli
Pisze książki z:
5290 fanów
Cezary Łazarewicz
Ocena książek:
6,9 / 10
18 książek
1 cykl
81 fanów

Ulubione

Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
George R.R. Martin Gra o tron Zobacz więcej
Stephen King Carrie Zobacz więcej
Stephen King Stukostrachy Zobacz więcej
Terry Pratchett Bogowie, honor, Ankh-Morpork Zobacz więcej
F. Scott Fitzgerald Wielki Gatsby Zobacz więcej
Terry Pratchett Blask fantastyczny Zobacz więcej
George R.R. Martin Gra o tron Zobacz więcej
Eoin Colfer Artemis Fowl Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Wojciech Górecki Planeta Kaukaz Zobacz więcej
Wojciech Górecki Abchazja Zobacz więcej
Jacek Komuda Hubal Zobacz więcej
Stephen King Sklepik z marzeniami Zobacz więcej
Wojciech Górecki Planeta Kaukaz Zobacz więcej
Wojciech Górecki Abchazja Zobacz więcej
Wojciech Górecki Toast za przodków Zobacz więcej
Jacek Komuda Hubal Zobacz więcej
Wojciech Górecki Planeta Kaukaz Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
761
książek
Średnio w roku
przeczytane
38
książek
Opinie były
pomocne
87
razy
W sumie
wystawione
753
oceny ze średnią 6,0

Spędzone
na czytaniu
4 978
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
42
minuty
W sumie
dodane
72
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]