rozwiń zwiń

2014-01-17
1996-03-01
Krzysztof Sokołowski
Powieść amerykańska

Konsumpcjonizm pożera ludzkie wartości.

Chyba nikomu nie muszę przedstawiać miasteczka Castle Rock, które znane jest w świecie twórczości Kinga z wielu innych jego powieści. Swoją drogą, niby senna mieścina w stanie Main, gdzie wszyscy mieszkańcy znają się jak łyse konie, lecz pod tą powłoką uprzejmości, uśmiechów i pozdrowień, kryją się wstydliwe sekrety i urazy które zatruwają im umysły, społeczność która na pierwszy rzut oka wygląda całkiem normalnie, jest tak naprawdę zepsuta i egoistyczna, a to postanawia wykorzystać pewien tajemniczy człowiek, który pewnego dnia zjawia się w miasteczku z zamiarem otwarcia sklepu w którym, jak głosiła nazwa, sprzedawał marzenia. Niektórzy mają tendencje destrukcyjne, rzucają zapałkę i obserwują jak cały świat płonie, co z pewnością sprawia im nie małą radość i satysfakcję. Z pewnością taką osobą jest Leland - właściciel rzeczonego sklepu, który z premedytacją wykorzystuje słabości odwiedzających go klientów. Bo czym że jest kwestia ceny, gdy rozmawiamy o marzeniach, o porzadaniu, o pragnieniach? Ile w stanie jesteśmy skłonni zapłacić za te wszystkie rzeczy? Czy czasem w pogodni za obiektami pożądania nie zatracamy po drodze samych siebie? Sprytnie uknuta intryga powoduję że cieńka nić pęka, a całe miasto rzuca się sobie do gardeł powodując chaos nie do opanowania, ktoś na pewno cieszy się z takiego obrotu sytuacji, lecz jest jeszcze ktoś w mieście kto myśli trzeźwo - Szerf Alan Pangborn, leczy czy uda mu się na czas poskładać rozsypane części układanki i rozwiązać sytuację rodem z piekła. Z pewnością ta powieść Kinga w bardzo w wyrafinowany sposób odpowiada na te pytania czytelnikowi. Polecam jako wielki fan Kinga.

Konsumpcjonizm pożera ludzkie wartości.

Mistrz tym razem mnie zawiódł. Sam pomysł interesujący, może się podobać, ale cóż z tego, że jest potencjał, jak całość jest o przynajmniej 150 stron za długa. Początek mi się spodobał, myślałem, że będę w historię bardzo wciągnięty, a tymczasem okazało się, że z książką walczyłem przez kilka tygodni. "To" było jeszcze dłuższe, ale obyło się bez jakiejkolwiek walki. Tu walczyłem sam ze sobą, by dobrnąć do końca, dlatego ocena tylko 5/10. Szkoda.

"Sklepik z marzeniami" to jedna z książek mistrza grozy, którą od dawna chciałam przeczytać. Historia zakreślona w opisie, wydawała mi się fascynująca i z początku tak właśnie było. Z czasem jednak okazało się, że powieść nie zawiera takiej dawki grozy, jak należałoby się tego spodziewać, zaś sama opowieść ciągnie się niemiłosiernie, bohaterowie zaś są przewidywalni jak z resztą i sama historia.
Pomimo całej mojej słabości do twórczości Kinga, muszę przyznać, iż "Sklepik z marzeniami" nie porwał mnie, zaś po przeczytaniu połowy powieści, zwyczajnie zaczęła mnie nudzić z uwagi na jej powtarzalność i schematyczność.
Natomiast za plus uważam świetny pomysł na książkę oraz ciężkawą atmosferę unoszącą się w miasteczku, w którym toczy się akcja powieści. Myślę, że gdyby autor pokusił się o wycięcie części zbędnej i wydłużającej narracji, historia byłaby naprawdę bardzo dobra.

Tajemniczy pan Gaunt, niepokojące miasteczko Castle Rock i te wszystkie pokręcone wydarzenia... coś genialnego! Bawiłam się na niej po prostu wyśmienicie, wskakuje na drugie miejsce wśród moich ulubieńców Kinga i w ogóle na listę ulubionych książek. Świetna!

Książka w miarę rozwijania się fabuły coraz bardziej wciąga. Dużo elementów fantastyki. Fabuła powoli się rozkręca.

Bardzo dobra książka, bohaterowie wykreowani niezwykle ciekawie, fabuła niezwykle wciągająca i zaskakująca.

Rzadko sięgam po taką literaturę. Strach nie zawsze rodzi coś pozytywnego, nie zawsze jest przełamaniem własnych słabości, ale przyznam szczerze, że byłam ciekawa tej historii i jak można się spodziewać nie zawiodłam się, mimo, że nie wszystkie jej elementy wywoływały we mnie pozytywne emocje (przecież to King - czego mogłam się spodziewać). Jednak książka pozytywnie mnie zaskoczyła. Pokazała jak często nasze niektóre marzenia, powinny pozostać marzeniami - bo nie wszystko powinno mieć swoją cenę - w szczególności taką. Nawet, jeżeli na krótką chwilę poczujemy się wspaniale, to co będzie potem, jak żyć ze świadomością błędnych decyzji i kosztów jakie nam przyszło ponieść.

Urocza książka. Dałam 10, bo właściwie niczego mi nie brakowało - bardzo ciekawi bohaterowie, zaskakująca akcja, groza i humor. Przede wszystkim bardzo podobało mi się, że "horrorowatość" nie była związana z duchami czy krwią, a bardziej psychiką ludzką, gotowością do zła, zazdrości, pychy, zemsty, z maniami, sugestią, domysłami. Nawet o morderstwie można pisać tak, że czytelnik czuje satysfakcję, lubi i zabójcę i ofiarę, dobrze się bawi i czeka na więcej :)

Tajemniczy handlarz przybywa do Castle Rock, otwierając w miasteczku "sklepik z marzeniami". Każdy kto do niego wejdzie pozyska to co zawsze w życiu chciał, ale cena towaru nie jest pieniężna, lecz przysługa dla właściciela sklepiku. Kupujący nie wie, że jak kupi towar to sprzedaje swoją duszę potworowi. Tylko Szeryfowi Alanowi udaje się ominąć chciwość w sklepiku z marzeniami. Po czasie okazuje się, że każdy mieszkaniec doprowadza do niewielkim psikusów, które powodują lawinę nieszczęśliwych zdarzeń. W końcu szeryf dochodzi do wyjaśnienia zagadki kto jest winowajcą tej tragedii i postanawia zmierzyć się z rywalem. Czy uda mu się uratować miasteczko Castle Rock ? Sami upewnijcie się.

Moja pierwsza książka Kinga, a zarazem jedna z najdziwniejszych jakie czytałam. King jest strasznym pesymistą: wszystkie małżeństwa się kłócą, zdradzają (nawet zabijają), wszyscy religijni ludzie to fanatycy gotowi rozpętać świętą wojnę o byle pierdołę, a ogólnie każdy staje się maszyną do zabijania, jeśli tylko nie dostanie tego, czego chce.
I kolejna dziwna rzecz: jest wciągająca, chociaż żaden z bohaterów nie wzbudził mojej sympatii, a wręcz kibicowałam panu Gauntowi. Te 600 stron momentami się dłuży i nuży czytelnika powtarzającymi się schematami. Kiedy kolejni klienci kupowali swoje marzenia trudno mi się było połapać kto jest kim i kto komu spłatał figla. Mimo wszystko byłam niezmiernie ciekawa zakończenia, w jaki sposób Mistrz Grozy doprowadzi do końca cały ten cyrk rozpętany przez demonicznego sprzedawcę - i rozczarowałam się. Po prostu (uwaga, spoiler) główny bohater magicznym sposobem odpala god mode'a i nakazuje Gauntowi wynosić się w cholerę. Całość jest niezła i pomimo wad warta przeczytania, ale po "Królu" spodziewałam się więcej.

I kolejna dziwna rzecz: jest...