Poznaliśmy finalistów tegorocznej nagrody Hugo

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.04.2020

Ogłoszono listę finalistów nagrody Hugo 2020. Zwycięzców tej jednej z najważniejszej nagród literackich w świecie fantastyki poznamy podczas tegorocznego WorldConu. Finałowa gala, z przyczyn związanych z koronawirusem, odbędzie się wirtualnie. 

Poznaliśmy finalistów tegorocznej nagrody Hugo

Nominowani do nagrody Hugo 2020

Aż trzy szanse na sięgnięcie po tegoroczną nagrodę Hugo (za powieść, opowiadanie i dla najlepszej serii) ma Seanan McGuire. Wśród innych wielokrotnie nominowanych twórców znajdują się Alix E. Harrow, Charlie Jean Anders i Ted Chiang

Nominowani w kategorii powieść:

W kategorii najlepszej prezentacji dramatycznej o palmę pierwszeństwa walczą największe studia producenckie. W szranki stanęły między innymi filmy „Avengers: Endgame” i „Kapitan Marvel” (Marvel Studios), „Dobry Omen” (Amazon), „Star Wars: The Rise of Skywalker” (Walt Disney Pictures, Lucasfilm) i serial „Russian Doll” (Netflix).

Nagroda Retrospektywna Hugo

Retro Hugo to nagroda przyznawana na konwencie odbywającym się 50, 75 czy 100 lat po WorldConie, na którym właściwa nagroda Hugo nie była wręczana. W tym roku wśród nominowanych w kategorii najlepsza powieść za 1945 rok znajdziemy:

Hugo Awards to amerykańska nagroda literacka przyznawana corocznie najlepszym dziełom z gatunków science fiction i fantasy. Przyznawana jest w wielu kategoriach, w tym za najlepszą powieść, nowelę, opowiadanie i miniaturę literacką. Liczba kategorii jest systematycznie rozszerzana – podczas tegorocznej edycji doceniane są również formy graficzne, fanziny i fancasty. Począwszy od 1961 przyznawana jest również nagroda za najlepszą prezentację dramatyczną, w 2003 roku rozbita na dwie osobne kategorie: dla krótkich i długich form –  czyli dla filmów oraz seriali. Wśród dotychczasowych laureatów w najważniejszej z kategorii, powieści, znajdziemy nazwiska najważniejszych pisarzy gatunku, takich jak Kurt Vonnegut, Ursula K. Le Guin, Philip K. Dick, George R.R. Martin czy Cixin Liu

Pełna lista nominowanych, w tym finalistów nagrody Retro Hugo za rok 1945, jest dostępna na stronach internetowych thehugoawards.org. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy na tegorocznym WorldConie.

#czytamwdomu #kupujeksiazki


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 09.04.2020 12:12
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post