rozwiń zwiń

Nagroda Conrada 2023. Znamy listę nominowanych młodych talentów

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
18.09.2023

Kapituła Nagrody Conrada wyłoniła 10 książek, które powalczą o tytuł debiutu roku. Po raz pierwszy w historii postanowiono wyłonić długą listę nominowanych. O tym, kto zwycięży, zdecydują nie tylko głosy jury, ale i czytelników i czytelniczek, którzy mogą wybierać swoich faworytów w sieci.

Nagroda Conrada 2023. Znamy listę nominowanych młodych talentów Materiały prasowe

Od początku blisko dziesięcioletniej historii Nagrody Conrada poznawaliśmy pięć książek nominowanych do wyróżnienia dla autorek i autorów, którzy rozpoczynają pisarską karierę. Tym razem kapituła po raz pierwszy postanowiła ogłosić długą listę, na którą trafiło aż dziesięć powieści.

Rok ten był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę zgłoszeń. Jak poinformowali organizatorzy, do Nagrody Conrada 2023 nadesłano 75 książek z 49 wydawnictw z całej Polski.

Nagroda Conrada 2023 – nominowani

Na długiej liście znajdziemy kilka nazwisk, które zdominowały tegoroczne nominacje do wyróżnień literackich.

W tym Mateusza Górniaka, którego „Trash story” powalczy o Nagrodę Literacką Nike, Olgę Górską, którą nominowano do Nagrody Gombrowicza za „Nie wszyscy pójdziemy do raju”, Urszulę Honek i jej „Białe noce” (również nominane do Nagrody Gombrowicza) czy Małgorzatę Żarów, która za swą debiutancką, oniryczną powieść „Zaklinanie węży w gorące wieczory” zgarnęła Nagrodę Literacką Gdynia.

Na tegorocznej długiej liście znalazły się:

Finałową piątkę nominowanych do Nagrody Conrada poznamy 2 października 2023. Warto pamiętać, że zwycięzcę lub zwyciężczynię wyłoni nie tylko jury, ale i grono czytelniczek i czytelników, którzy oddadzą głosy online.

Debiut roku, jak zawsze, poznamy na Festiwalu Conrada. Gala wręczenia Nagrody Conrada odbędzie się 29 października w ICE Kraków Congress Centre.

Nagroda Conrada, czyli debiut roku

W roku 2023 Nagroda Conrada zostanie przyznana już po raz dziewiąty. Prestiżowe wyróżnienie przeznaczone jest dla debiutantów i ma na celu wspieranie autorek i autorów, którzy rozpoczynają pisarską karierę. Równocześnie nagroda zachęca wydawców do ciągłego poszukiwania nowych talentów.

„Miasto Kraków jako fundator tego lauru tworzy przestrzeń dla świeżych, nieoczywistych narracji. I chociaż debiutanci i debiutantki dopiero dają się poznać szerokiej publiczności, to już prezentują twórczość dojrzałą i inspirującą” – mówił na konferencji zapowiadającej poprzedni Festiwal Conrada Robert Piaskowski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. kultury.

Nagroda Conrada jest częścią miejskiego programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i stanowi wspólne przedsięwzięcie Miasta Krakowa, KBF oraz Fundacji Tygodnika Powszechnego. Zwycięzca lub zwyciężczyni konkursu otrzyma statuetkę oraz kwotę trzydziestu tysięcy złotych. Nagroda obejmuje także miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie i kampanię promocyjną wyróżnionej książki na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Polujesz na nominowane książki, ale cena spycha plany zakupowe na dalszy plan? Skorzystaj z Cenowych Alertów LC! Znajdź książkę, która cię interesuje, wybierz format, maksymalną cenę, jaką chcesz zapłacić, i wazność alertu, a my poinformujemy cię, gdy osiągnię wskazaną (lub niższą) cenę w jednej z ponad 40 monitorowanych przez nas księgarni.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
saa-saa- 18.09.2023 14:11
Czytelnik

Cieszy mnie wybór patrona - Conrad to jeden z moich najulubieńszych pisarzy. Cieszy jak i nagroda im. Józefa Mackiewicza - z tych samych powodów. Mniej mnie cieszy nagroda Nike (są takie majtki i buty sportowe). Życzę  wiele dobrego nominowanym.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad Wrzesiński 18.09.2023 12:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post