Życie codzienne w Baku

Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Psychologia społeczna Tomasz Grzyb, Bogdan Wojciszke
Ocena 7,5
Psychologia sp... Tomasz Grzyb, Bogda...
Okładka książki Aktywizator seniorów. Scenariusze zajęć Małgorzata Brzezińska, Małgorzata Graczkowska, Anna Kwaśniewska
Ocena 6,8
Aktywizator se... Małgorzata Brzezińs...
Okładka książki Dlaczego narody przegrywają Daron Acemoglu, James A. Robinson
Ocena 7,5
Dlaczego narod... Daron Acemoglu, Jam...
Okładka książki Terapia sensem. Znajdź odpowiedzi na najważniejsze pytania Monika Rusin, Roman Solecki
Ocena 7,1
Terapia sensem... Monika Rusin, Roman...
Okładka książki Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy Ann Frederick, Peter A. Levine
Ocena 7,5
Obudźcie tygry... Ann Frederick, Pete...
Okładka książki Niechciane myśli i silne emocje. Jak je zrozumieć i nad nimi zapanować Blaise Aguirre, Jon Hershfield
Ocena 7,7
Niechciane myś... Blaise Aguirre, Jon...

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
381
380

Na półkach:

Autorka znalazła się w Baku w 2009, i spędziła tam kilka miesięcy prowadząc badania terenowe do pracy doktorskiej poświęconej islamowi w Azerbejdżanie. Ciężko w tak krótkim czasie wtopić się w tamtejsze społeczeństwo, dodatkowo utrudnia to brak znajomości języka (rosyjski jako lingua franca odchodzi powoli do lamusa), siłą rzeczy nie sprzyja to obserwacjom intymnego życia i dogłębnym analizom socjologicznym, dlatego sama książeczka jest bardzo ogólna i krótka, poza tym bardziej niż o mieszkańcach Baku, traktuje ogólnie o Azerach (dopiero potem precyzuje jak dane zagadnienia ma się do metropolii).

Brakuje informacji o samej tkance miasta, zaledwie to muśnięto. Całe Baku (poza starówką) pochodzi z czasów kolonialnych rządów carskiej Rosji i komunistycznego reżimu. Wiąże się z tym masa ciekawych faktów i historii, o których tutaj nie poczytamy.

Choć książka powstała z informacji pozyskiwanych niejako przy okazji funkcjonowania w Baku i analizie materiałów pisanych, choć nie jest wyczerpującą monografią, to jest bardzo ładnie napisana, bardzo swobodnym (ale nie kolokwialnym) językiem – czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. Świetnie utrwala zasłyszane wcześniej informacje i porządkuje kwestie natury obyczajowej. Przydałoby się ją poszerzyć, dodać więcej szczegółów, anegdot – do tego trzeba jednak dłuższego pobytu albo rozmów z rezydentami (co jednak znakomicie umożliwia internet, nie trzeba się nawet ruszać z fotela).

Błędy do poprawy: na stronie dziesiątej autorka pisze o „chińskim alfabecie” – nie ma czegoś takiego jak chiński alfabet, są tysiące ideogramów które mają zupełnie inną funkcję niż litery. Sensownie tłumaczy to Wikipedia i Peter Hessler w „Kościach Wróżebnych”.
Strona 21 – coś się tu przy pisaniu pomyliło z Rosją. Tym razem błąd techniczny, nie merytoryczny, potem coś podobnego ma miejsce w dalszej partii tekstu... i później już w zasadzie już bez wpadek... jednak... na granicy błędu jest stwierdzenie o preferencjach kawowo-herbacianych. Autorka daje do zrozumienia, że Turcy są kawoszami – tymczasem nic bardziej mylnego, tak się utarło, ale konkretne dane statystyczne wskazują wysokie spożycie herbaty, wyższe niż w UK. Turcy nie odbiegają zatem w tym względzie od reszty muzułmanów.

Autorka znalazła się w Baku w 2009, i spędziła tam kilka miesięcy prowadząc badania terenowe do pracy doktorskiej poświęconej islamowi w Azerbejdżanie. Ciężko w tak krótkim czasie wtopić się w tamtejsze społeczeństwo, dodatkowo utrudnia to brak znajomości języka (rosyjski jako lingua franca odchodzi powoli do lamusa), siłą rzeczy nie sprzyja to obserwacjom intymnego życia i...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    33
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    5
  • Kaukaz
    3
  • Podróże.2016 Zakaukazie
    1
  • Do kupienia
    1
  • Socjologia
    1
  • Jest
    1
  • 2019
    1
  • Literatura faktu
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Życie codzienne w Baku


Podobne książki

Przeczytaj także