Życie codzienne w Baku

Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Ból emocjonalny. Strategie i ćwiczenia, dzięki którym przezwyciężysz cierpienie psychiczne Patrick Fanning, Matthew McKay, Patricia Zurita Ona, Erica Pool
Ocena 10,0
Ból emocjonaln... Patrick Fanning, Ma...
Okładka książki Konceptualizacja w terapii poznawczo-behawioralnej Małgorzata Łysiak, Wojciech Stefaniak
Ocena 9,0
Konceptualizac... Małgorzata Łysiak,&...
Okładka książki Homoseksualność i homoerotyzm w świecie starożytnym Paweł Sawiński, Andrzej Wypustek
Ocena 7,4
Homoseksualnoś... Paweł Sawiński, And...
Okładka książki Kontrola umysłu metodą Silvy. Odkryj niezwykłe możliwości swojego mózgu Philip Miele, José Silva
Ocena 7,9
Kontrola umysł... Philip Miele, José ...
Okładka książki Dlaczego narody przegrywają Daron Acemoglu, James A. Robinson
Ocena 7,5
Dlaczego narod... Daron Acemoglu, Jam...
Okładka książki Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy Ann Frederick, Peter A. Levine
Ocena 7,5
Obudźcie tygry... Ann Frederick, Pete...

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1043
995

Na półkach: , , , , , ,

Pierwsza przeczytana przez mnie pozycja z cyklu „Życie codzienne w miastach Orientu”. Ksiązka jest krótka i napisana prostym, łatwym w czytaniu językiem. Wiadomości ogólne nie przytłaczają reszty.
Autorka spędziła w Baku kilka miesięcy i to widać w jej opisach życia wmieście. Tak samo jak jej młody wiek, który powoduje koncentracje na niektórych sferach (ironiczne uwagi nt. mody męskiej czy też skonstatowanie braku prywatności) z jednoczesnym brakiem rozróżnienia na zachowania i zwyczaje osób z nieco starszych generacji, czyli przede wszystkim sierot po sojuzie.
W książce położony jest duży nacisk na opis muzułmańskich obyczajów religijnych, tu akurat w wersji szyickiej. Np. opis Aszury (święta ku czci imama Husajna, nie czczonego przez sunnitów).
Oczywiście jak zwykle ciekawe są spostrzeżenia na temat roli kobiety, , życia rodzinnego czy komunikacji (te ostatnie mogą być już nieaktualne). Godny polecenia jest rozdział na temat kuchni oraz edukacji. Niewiele osób wie, że po upadku komuny Azerbejdżan odszedł od cyrylicy i wzorem swoich najbliższych krewnych – Turków – przyjął alfabet łaciński. Zdezaktualizowały się także fragmenty o Górskim Karabachu, który został w znacznym stopniu odzyskany z rąk Ormian po krótkiej wojnie jesienią ubiegłego roku.
Ciekawa, ale mocno skrótowa pozycja. Zdecydowanie warto uzupełnić „Toastem za przodków” Góreckiego czy w zakresie historii „Sowieckim Kaukazem” Łepeckiego.

Pierwsza przeczytana przez mnie pozycja z cyklu „Życie codzienne w miastach Orientu”. Ksiązka jest krótka i napisana prostym, łatwym w czytaniu językiem. Wiadomości ogólne nie przytłaczają reszty.
Autorka spędziła w Baku kilka miesięcy i to widać w jej opisach życia wmieście. Tak samo jak jej młody wiek, który powoduje koncentracje na niektórych sferach (ironiczne uwagi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
378
377

Na półkach:

Autorka znalazła się w Baku w 2009, i spędziła tam kilka miesięcy prowadząc badania terenowe do pracy doktorskiej poświęconej islamowi w Azerbejdżanie. Ciężko w tak krótkim czasie wtopić się w tamtejsze społeczeństwo, dodatkowo utrudnia to brak znajomości języka (rosyjski jako lingua franca odchodzi powoli do lamusa),siłą rzeczy nie sprzyja to obserwacjom intymnego życia i dogłębnym analizom socjologicznym, dlatego sama książeczka jest bardzo ogólna i krótka, poza tym bardziej niż o mieszkańcach Baku, traktuje ogólnie o Azerach (dopiero potem precyzuje jak dane zagadnienia ma się do metropolii).

Brakuje informacji o samej tkance miasta, zaledwie to muśnięto. Całe Baku (poza starówką) pochodzi z czasów kolonialnych rządów carskiej Rosji i komunistycznego reżimu. Wiąże się z tym masa ciekawych faktów i historii, o których tutaj nie poczytamy.

Choć książka powstała z informacji pozyskiwanych niejako przy okazji funkcjonowania w Baku i analizie materiałów pisanych, choć nie jest wyczerpującą monografią, to jest bardzo ładnie napisana, bardzo swobodnym (ale nie kolokwialnym) językiem – czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. Świetnie utrwala zasłyszane wcześniej informacje i porządkuje kwestie natury obyczajowej. Przydałoby się ją poszerzyć, dodać więcej szczegółów, anegdot – do tego trzeba jednak dłuższego pobytu albo rozmów z rezydentami (co jednak znakomicie umożliwia internet, nie trzeba się nawet ruszać z fotela).

Błędy do poprawy: na stronie dziesiątej autorka pisze o „chińskim alfabecie” – nie ma czegoś takiego jak chiński alfabet, są tysiące ideogramów które mają zupełnie inną funkcję niż litery. Sensownie tłumaczy to Wikipedia i Peter Hessler w „Kościach Wróżebnych”.
Strona 21 – coś się tu przy pisaniu pomyliło z Rosją. Tym razem błąd techniczny, nie merytoryczny, potem coś podobnego ma miejsce w dalszej partii tekstu... i później już w zasadzie już bez wpadek... jednak... na granicy błędu jest stwierdzenie o preferencjach kawowo-herbacianych. Autorka daje do zrozumienia, że Turcy są kawoszami – tymczasem nic bardziej mylnego, tak się utarło, ale konkretne dane statystyczne wskazują wysokie spożycie herbaty, wyższe niż w UK. Turcy nie odbiegają zatem w tym względzie od reszty muzułmanów.

Autorka znalazła się w Baku w 2009, i spędziła tam kilka miesięcy prowadząc badania terenowe do pracy doktorskiej poświęconej islamowi w Azerbejdżanie. Ciężko w tak krótkim czasie wtopić się w tamtejsze społeczeństwo, dodatkowo utrudnia to brak znajomości języka (rosyjski jako lingua franca odchodzi powoli do lamusa),siłą rzeczy nie sprzyja to obserwacjom intymnego życia i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach: ,

To, co jest napisane w powyższej opinii zdradza w dużej mierze treść książki. Jeżeli ktoś nie wie nic na temat współczesnego Baku, książka może być bardzo użyteczna. Ma jednak swoje minusy - zbyt pesymistyczny klimat, zbyt wiele informacji dt. islamu, który nie determinuje życia w tym mieście tak, jakby to wynikało z książki.

Moją szczegółową opinię zawarłam na moim blogu o podróżach, gdzie recenzuję również książki:

http://queenofthereportage.wordpress.com/2013/08/29/zycie-codzienne-w-tbilisi-i-baku/

Polecam wszystkim zainteresowanym Baku, Kaukazem i Orientem.

To, co jest napisane w powyższej opinii zdradza w dużej mierze treść książki. Jeżeli ktoś nie wie nic na temat współczesnego Baku, książka może być bardzo użyteczna. Ma jednak swoje minusy - zbyt pesymistyczny klimat, zbyt wiele informacji dt. islamu, który nie determinuje życia w tym mieście tak, jakby to wynikało z książki.

Moją szczegółową opinię zawarłam na moim blogu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1093
143

Na półkach: ,

"Życie codzienne w Baku" wydane zostało w serii "Życie codzienne w...", która jest poszerzeniem serii "Życie codzienne w miastach Orientu". Na książkę składają się krótkie rozdziały, będące tylko wprowadzeniem do wiedzy o Baku i Azerbejdżanie. Książka podzielona jest na pięć rozdziałów zwierających krótki rys historyczny, demograficzny i polityczny oraz dwa bardziej rozbudowane rozdziały dotyczące czasu codziennego i świątecznego, w których to autorka zawarła najwięcej informacji etnograficznych dotyczących: życia codziennego, statusu kobiety, etykiety, kuchni, edukacji, pracy, leczenia, ubioru, transportu miejskiego oraz świąt i rytuałów.

Polecam książkę każdemu, kto chce się zapoznać ze współczesnym losem republiki postsowieckiej, jaką jest Azerbejdżan, na której przykładzie widać, że walczy ona z zaszłościami sowieckimi, takimi jak korupcja, niewydolność służby zdrowia i edukacji, dążność do monopolizacji władzy. Jednocześnie jest to społeczeństwo dążące do stabilności społecznej opartej w sumie na sprzecznościach; państwo muzułmańskie, ale nie posiadające ustanowionej państwowej religii; ze społeczeństwem, gdzie starzy bronią laicyzacji, a młodzi biorą udział w odrodzeniu religii islamskiej; gdzie kobiety są wykształcone, ale pozostają w domach i gdzie aborcja jest nadal formą antykoncepcji.

"Życie codzienne w Baku" wydane zostało w serii "Życie codzienne w...", która jest poszerzeniem serii "Życie codzienne w miastach Orientu". Na książkę składają się krótkie rozdziały, będące tylko wprowadzeniem do wiedzy o Baku i Azerbejdżanie. Książka podzielona jest na pięć rozdziałów zwierających krótki rys historyczny, demograficzny i polityczny oraz dwa bardziej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
119
74

Na półkach: ,

czytając książkę miałam wrażenie,że czytam podręcznik szkolny, co nie oznacza,że nie warto po nią sięgnąć. Jeśli kogoś interesuje Azerbejdżan, książka jest w sam raz-dużo informacji na temat Azerbejdżanu.

czytając książkę miałam wrażenie,że czytam podręcznik szkolny, co nie oznacza,że nie warto po nią sięgnąć. Jeśli kogoś interesuje Azerbejdżan, książka jest w sam raz-dużo informacji na temat Azerbejdżanu.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    33
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    5
  • Kaukaz
    3
  • Podróże.2016 Zakaukazie
    1
  • Do kupienia
    1
  • Socjologia
    1
  • Jest
    1
  • 2019
    1
  • Literatura faktu
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Życie codzienne w Baku


Podobne książki

Okładka książki Dlaczego narody przegrywają Daron Acemoglu, James A. Robinson
Ocena 7,5
Dlaczego narod... Daron Acemoglu, Jam...
Okładka książki Aktywizator seniorów. Scenariusze zajęć Małgorzata Brzezińska, Małgorzata Graczkowska, Anna Kwaśniewska
Ocena 6,8
Aktywizator se... Małgorzata Brzezińs...
Okładka książki Ból emocjonalny. Strategie i ćwiczenia, dzięki którym przezwyciężysz cierpienie psychiczne Patrick Fanning, Matthew McKay, Patricia Zurita Ona, Erica Pool
Ocena 10,0
Ból emocjonaln... Patrick Fanning, Ma...

Przeczytaj także