rozwiń zwiń

Zjedz tę żabę! 21 metod podnoszenia wydajności w pracy i zwalczania skłonności do zwlekania

Okładka książki Zjedz tę żabę! 21 metod podnoszenia wydajności w pracy i zwalczania skłonności do zwlekania
Brian Tracy Wydawnictwo: MT Biznes poradniki
132 str. 2 godz. 12 min.
Kategoria:
poradniki
Tytuł oryginału:
EAT THAT FROG! 21 Great Ways to Stop Procrastinating and Get More Done in Less Time
Wydawnictwo:
MT Biznes
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Data 1. wydania:
2007-01-01
Liczba stron:
132
Czas czytania
2 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380872516

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
1642 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
50
49

Na półkach:

Autor przedstawia 21 metod, które zwiększą naszą efektywność pracy i ułatwią zarządzanie czasem.
1. Nakrycie stołu- każdy z nas powinien mieć jasność, co tak naprawdę chcemy osiągnąć. Zapisujmy cele, co sprawia, że możemy zrealizować większą liczbę zadań. Aby tego dokonać, warto pochylić się nad poniższymi 7 krokami:
1) Konkretna decyzja, co chcemy osiągnąć
2) Zapisanie jej na papierze
3) Ustalenie terminu realizacji
4) Wypisz niezbędne narzędzia do osiągnięcia celu
5) Podział na poszczególna zadania według priorytetów i kolejności
6) Natychmiastowe działanie
7) Regularność działania
2. Planowanie dnia z wyprzedzeniem- zasada 10/90 głosi, że pierwsze 10% czasu, które poświęcamy na planowanie może oszczędzić 90% na wykonanie czegoś. Poświęcając zatem 10 minut możemy zaoszczędzić 2 godziny.
Autor zaleca, aby wieczorami spisywać to, co mamy do wykonania następnego dnia. Korzystajmy z różnych list, np. miesięcznych, tygodniowych, dziennych, a następnie odhaczajmy elementy, które zostaną wykonane, co dodatkowo nas zmotywuje.
3. Reguła 80/20- głosi, że 20 procent wykonywanych zadań składa się na 80% wartości tego, co chcemy zrobić. Oznacza to, że niekiedy jedno zadanie z listy jest bardziej wartościowe, niż wszystkie pozostałe. Nie zaleca się zatem zajmować na początku sprawami drobnymi.
4. Rozważanie konsekwencji- spójrzmy w przyszłość za 10 lat i odpowiedzmy sobie, czy podejmowana dzisiaj decyzja będzie wiązała się z długoterminowymi profitami. Zadajmy sobie pytania, które działania mają największą wartość, jak najcenniej wykorzystać czas i jaka czynność przyniesie największą różnice i przybliży nas do końcowego celu.
5. Stosowanie odkładania czegoś na później- nie na wszystko mamy czas, dlatego też świadomie należy decydować, co odłożymy na później, ze względu na niską wartość. Zamiast zwlekać z wykonaniem dużych obowiązków, przekładajmy te mniej istotne i skupmy się na tych najważniejszych.
6. Metoda ABCDE- polega na ustalaniu codziennych priorytetów. Wypiszmy wszystko, a następnie uszeregujmy według powyższych liter.
A- zadania mające najpoważniejsze konsekwencje, tylko my możemy je wykonać
B- należy je wykonać, ale nie wiążą się z wielkimi konsekwencjami
C- są przyjemne, nie pociągają za sobą żadnych konsekwencji
D- mogą zostać przekazane innym
E- należy je całkowicie wyeliminować.
7. Koncentracja na kluczowych obszarach wyników- ustalmy z przełożonymi, jakie są kluczowe obszary wyników i które obowiązki są najważniejsze. Oceńmy własne kompetencje i pracujmy nad tymi obszarami, które wymagają rozwoju. Możemy je zdiagnozować zadając sobie pytanie „która umiejętność będzie miała największy wpływ na naszą karierę?”.
8. Prawo trzech zadań- praca w firmie często wiąże się z trzema kluczowymi zadaniami i to one stanowią największą wartość dla firmy. Skoncentrujmy się na nich i osiągajmy w nich najlepsze wyniki. Pamiętajmy o tym, że głównym celem zarządzania czasem jest to, aby uwolnić sobie więcej czasu na to, co faktycznie jest najważniejsze.
9. Przygotowanie przed rozpoczęciem pracy- posprzątajmy biuro, zgromadźmy niezbędne informacje potrzebne do rozpoczęcia działań i przygotujmy sobie wygodne stanowisko.
10. Metoda krok po kroku- pamiętajmy o tym, by w jednym momencie wykonywać jedno zadanie, a potem przechodzić do następnego.
11. Poprawianie najważniejszych umiejętności- często przyczyną zwlekania jest brak kwalifikacji, wiedzy i wiary w siebie. Z tegoż powodu warto stale podnosić swoje umiejętności w obszarach, które są naszym zdaniem kluczowe. W tym celu zaleca się czytanie literatury dotyczącej naszej dziedziny, uczestniczenie w kursach i seminariach, jak również słuchanie nagrań podczas jazdy samochodem lub komunikacją miejską.
12. Wykorzystywanie szczególnych talentów- każdy ma jakiś talent, powinniśmy dowiedzieć się, jaki jest on w naszym przypadku i doskonalić go. Zastanówmy się, co lubimy robić, a także co powoduje, że otrzymujemy najwięcej pochwał i rozwijajmy się w tym obszarze.
13. Identyfikacja kluczowych ograniczeń- występowanie czynników ograniczających jest czymś zupełnie naturalnym. Pamiętajmy jednak, że 20% z nich ma charakter zewnętrzny, a aż 80% wewnętrzny, co jest związane z naszymi przekonaniami, nawykami, umiejętnościami, dyscypliną. Zadajmy sobie pytanie, co nas powstrzymuje przed realizacją zadania i wyeliminujmy to.
14. Stosowanie presji na sobie- jedynie 2% ludzi może uznać się za liderów, którzy nie czekają, aż zadania zostaną wykonane przez kogoś innego i sami podejmują się ich realizacji. Warto wyznaczać sobie sztuczne terminy, aby zwiększyć własną efektywność.
15. Maksymalizacja mocy osobistych- Tracy odradza pracy, gdy jesteśmy zmęczeni, bowiem zwiększa to prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Będąc dobrze wypoczętym możemy robić coś bardziej efektywnie i mieć odpowiedni poziom energii. Warto zadbać o odpoczynek- położyć się wcześniej spać, mieć przynajmniej 1 dzień wolny w tygodniu, korzystać z urlopów, zadbać o zdrowie fizyczne poprzez ćwiczenia i zdrowe odżywianie. Niemniej istotne jest analizowanie swojego poziomu energii, a mianowicie kiedy jest on najwyższy i właśnie w tym czasie zajmować się zadaniami, które mają dla nas największe znaczenie.
16. Motywacja do działania- emocje zależą od tego, jak je analizujemy w naszej wewnętrznej konwersacji. Innymi słowy, odczucia determinowane są w taki sposób, jak je sami interpretujemy. W związku z tym powinniśmy skupić się na kontroli swojego wewnętrznego dialogu- powtarzajmy sobie, że wykonamy to zadanie, unikajmy narzekania i nie dzielmy się problemami z innymi osobami. Ważną funkcję pełni również optymizm. Optymiści to ludzie, którzy ciągle myślą o zamierzeniach, szukają pozytywów, uczą się na błędach i starają się rozwiązać każdy problem, wierząc że jest możliwe.
17. Zwodnicza technologia- technologia to świetne narzędzia służące do efektywnej komunikacji. Niekiedy jednak wcześniej wspomniana komunikacja nie jest tak ważna, jak nam się wydaje, w konsekwencji na większość maili możemy odpowiedzieć z opóźnieniem. Jeśli komuś naprawdę na czymś zależy, skontaktuje się ponownie. Starajmy się regularnie odłączać od technologii, co pozwala zwiększyć skupienie.
18. Dzielenie zadań na mniejsze części- część zadań wydaje się zbyt dużych, dlatego są odkładane na później. Łatwiej jest nam zacząć od małych zadań- ich ukończenie daje poczucie satysfakcji i dodaje energii. Istnieją dwie metody, aby dokonywać podziału zadań:
Metoda plasterków salami- dzielenie dużych, złożonych zadań na mniejsze, a następnie zajmować się poszczególnymi częściami jedna po drugiej
Metoda sera szwajcarskiego- wyznaczanie odcinków czasu, kiedy będziemy zajmować się danym zadaniem.
19. Tworzenie bloków czasowych- autor zaleca korzystanie z terminarza i wcześniejsze zaplanowanie dnia. Twórzmy dłuższe bloki czasowe, bowiem wtedy łatwiej realizować dane zadanie i wniknąć głęboko w czynności.
20. Rozwijanie poczucia pilności- w celu utrzymania ponadprzeciętnej produktywności warto rezerwować regularnie czas na myślenie, ustalanie priorytetów i planowanie. Podczas najważniejszych zadań warto poszukać głębokiej strefy, która sprawia, że wpadamy w rytm wykonywania czynności i jesteśmy bardziej efektywni.
21. Wykonywanie każdego zadania za jednym zamachem- jedno zadanie powinno być tak długo kontynuowane, aż nie zostanie skończone. Przerywanie go i powracanie do niego wydłuża cały proces nawet o 500%.

Autor przedstawia 21 metod, które zwiększą naszą efektywność pracy i ułatwią zarządzanie czasem.
1. Nakrycie stołu- każdy z nas powinien mieć jasność, co tak naprawdę chcemy osiągnąć. Zapisujmy cele, co sprawia, że możemy zrealizować większą liczbę zadań. Aby tego dokonać, warto pochylić się nad poniższymi 7 krokami:
1) Konkretna decyzja, co chcemy osiągnąć
2) Zapisanie jej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 172
  • Chcę przeczytać
    1 864
  • Posiadam
    419
  • Teraz czytam
    148
  • Rozwój osobisty
    42
  • Ulubione
    33
  • Poradniki
    29
  • Chcę w prezencie
    25
  • Audiobook
    24
  • Rozwój
    23

Cytaty

Więcej
Brian Tracy Zjedz tę żabę. 21 metod podnoszenia wydajności w pracy i zwalczania skłonności do zwlekania Zobacz więcej
Brian Tracy Zjedz tę żabę! 21 metod podnoszenia wydajności w pracy i zwalczania skłonności do zwlekania Zobacz więcej
Brian Tracy Zjedz tę żabę! 21 metod podnoszenia wydajności w pracy i zwalczania skłonności do zwlekania Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także