Ziemia Elżbiety

Okładka książki Ziemia Elżbiety
Pola Gojawiczyńska Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" literatura piękna
176 str. 2 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo "Śląsk"
Data wydania:
1986-06-01
Data 1. wyd. pol.:
1986-06-01
Liczba stron:
176
Czas czytania
2 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
8321605583
Tagi:
Śląsk przedwojenny Śląsk kobieta pogranicze Szarlej religia wiara
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
34 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
214
163

Na półkach: ,

Zanim zaczęłam czytać "Ziemię Elżbiety", odnalazłam genezę powstania tej książki. Pola Gojawiczyńska przed napisaniem jej zamieszkała przed II wojną światową w Piekarach Śląskich u rodziny Ślązaków - Schaferów, właścicieli zakładu sztuki sakralnej. Obiecywała im, że opisze rodakom o wspaniałym Śląsku i jego mieszkańcach, gdyż była zachwycona przyłączeniem Górnego Sląska do Polski.
Jednak spojrzała zbyt krytycznym okiem na Ślązaków i pokazała ich zycie, takie jakie było naprawdę bez upiększeń i dlatego Ślązakom książka się nie spodobała.
Pokazała w jakiej biedzie żyła na początku bohaterka książki Elżbieta wraz z rodziną czekając, aż ojciec, który zajmował się renowacją obiektów sakralnych dostanie kolejne zlecenie na roboty.
W końcu udało im się przenieść do dalszej rodziny już staruszków na Śląsku. I tam właśnie Agnieszka, matka Elżbiety rozwinęła swój biznes - zakład i sklep z przedmiotami sakralnymi, dając tym samym pracę innym ludziom. Ale obok nich ludzie żyli w biedzie. Dopóki kopalnie prosperowały, to i ludzie nie narzekali. Gdy zaczęło się zamykanie kopalń, już nie było tak wesoło. Elżbieta wyjechała ze Śląska, ale i powróciła do swojej ziemi i jej losy były trochę skomplikowane.
Gojawiczyńska pokazała mieszkańców Śląska jako lud prosty, bogobojny. Bardzo podobał mi się opis obchodzenia świąt, dziś już tego nie czujemy.
Nie czyta się tej książki łatwo, ale warto poznać Śląsk i Ślązaków z czasów międzywojennych wraz z ich codziennością, biedą, zabobonami i problemami.

Zanim zaczęłam czytać "Ziemię Elżbiety", odnalazłam genezę powstania tej książki. Pola Gojawiczyńska przed napisaniem jej zamieszkała przed II wojną światową w Piekarach Śląskich u rodziny Ślązaków - Schaferów, właścicieli zakładu sztuki sakralnej. Obiecywała im, że opisze rodakom o wspaniałym Śląsku i jego mieszkańcach, gdyż była zachwycona przyłączeniem Górnego Sląska do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    47
  • Chcę przeczytać
    40
  • Posiadam
    15
  • Teraz czytam
    4
  • Polska
    3
  • Audiobooki
    3
  • Powieść
    2
  • Audioboo
    1
  • Własne
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Więcej
Pola Gojawiczyńska Ziemia Elżbiety Zobacz więcej
Pola Gojawiczyńska Ziemia Elżbiety Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także