Z pamiętnika aktora

Okładka książki Z pamiętnika aktora
Jerzy Leszczyński Wydawnictwo: Czytelnik biografia, autobiografia, pamiętnik
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1958-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1958-01-01
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
Średnia ocen

                8,7 8,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Podstawy doktryny prawnej Tomasz Bekrycht, Paweł Łabieniec, Jerzy Leszczyński
Ocena 5,0
Podstawy doktr... Tomasz Bekrycht, Pa...
Okładka książki W poszukiwaniu dobra wspólnego. Księga jubileuszowa Profesora Macieja Zielińskiego Andrzej Bator, Tadeusz Biernat, Olgierd Bogucki, Bogumił Brzeziński, Agnieszka Choduń, Janina Czapska, Stanisław Czepita, Stanisław Gajda, Tomasz Gizbert-Studnicki, Tomasz Grzegorczyk, Roman Hauser, Jolanta Jabłońska-Bonca, Hanna Jadacka, Mikołajewicz Jarosław, Beata Kanarek, Stanisław Kaźmierczyk, Ewa Kołodziejek, Marzena Kordela, Zdzisław Kubot, Zbigniew Kuniewicz, Jerzy Leszczyński, Leszek Leszczyński, Maria Teresa Lizisowa, Pohl Łukasz, Andrzej Markowski, Ryszard Mastalski, Marcin Matczak, Lech Morawski, Andrzej Municzewski, Henryk Olszewski, Lech Paprzycki, Pasquale Policastro, Wojciech Patryas, Maksymilian Pazdan, Marek Piechowiak, Krzysztof Płeszka, Wiesław Przyczyna, Teresa Rabska, Zbigniew Radwański, Władysław Rozwadowski, Marek Safjan, Ryszard Sarkowicz, Marek Smolak, Tadeusz Smoliński, Tadeusz Smyczyński, Remigiusz Sobański, Stanisław Stachowiak, Tomasz Stawecki, Jerzy Stelmach, Stanisław Waltoś, Joanna Wieczorkiewicz-Kita, Piotr Winczorek, Bartosz W. Wojciechowski, Maria Wojtak, Jan Woleński, Włodzimierz Wróbel, Sławomira Wronkowska, Stanisław Zabłocki, Bronisław Ziemianin, Marek Zirk-Sadowski, Andrzej Zoll
Ocena 5,5
W poszukiwaniu... Andrzej Bator, Tade...
Okładka książki Dekada Literacka nr 18 (23)/1991 Tadeusz Chrzanowski, Marcin Cieński, Marcin Ciupek, Anna Czabanowska-Wróbel, Václav Havel, Wacław Iwaniuk, Jiří Kolář, Jerzy Leszczyński, Wojciech Ligęza, Jacek Łukasiewicz, Anna Pachlowska, Redakcja pisma Dekada Literacka, Agnieszka Sabor, Witold Turdza, Ludvík Vaculík, Marta Wyka, Zofia Zarębianka
Ocena 6,0
Dekada Literac... Tadeusz Chrzanowski...
Okładka książki Dekada Literacka nr 15 (20)/1991 Józef Baran, Barbara Czałczyńska, Michał Głowiński, Jerzy Leszczyński, Krzysztof Lisowski, Jan Prokop, Redakcja pisma Dekada Literacka, Małgorzata Ruda, Josef Škvorecký, Florian Śmieja, Leszek Szaruga, Teresa Truszkowska, Marta Wyka, Jean Ziegler
Ocena 6,0
Dekada Literac... Józef Baran, Barbar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1765
891

Na półkach:

Jerzy Leszczyński był synem wspaniałego Bolesława, wnukiem zaś Wincentego Rapackiego - znakomitych, niezapomnianych polskich aktorów. Już na początku książki zaznaczył: Monografie - tak bardzo potrzebne - dawnych, wielkich naszych aktorów napiszą inni, bardziej powołani ode mnie. Wspominki niniejsze to tylko aktorskie "wieczory pod lipą". Ot, dziadunio ględzi sobie....
Ta skromna i powściągliwa wypowiedź nijak się ma do treści pamiętnika, która aż skrzy się od anegdot, barwnych opowieści, ciekawych historii i przybliżeń, które pozwalają współczesnemu czytelnikowi, choć zajrzeć do czasów o niewypowiedzianym uroku, czarze. Ta książka to źródło wiedzy o obyczajach i modach (ach, to całowanie mężczyzn z ramię!), a nawet miastach (wspominki carskiej Warszawy, CK Krakowa, czy Berlina początków XX wieku są bezcenne i niezwykle interesujące!).
Uwielbiam tę książkę, dalsze moje słowa poświęcę więc kilku wątkom wybranym z książki, tym, które najbardziej zapadły mi w pamięci.
W końcu XIX wieku w Warszawie (i nie tylko) wielką popularnością cieszył się jubiler Mankielewicz, który znany był z gustu, wytworności oraz umiłowania teatru i aktorów, których ochoczo zasypywał podarkami. Zdarzyło się, że ofiarował biednemu wówczas Ignacemu Paderewskiemu Bechsteina, by mógł on ćwiczyć w domu, bo skromna pensja nauczyciela w szkole Towarzystwa Muzycznego nie pozwalała na kupno fortepianu.
Pisze Leszczyński o dziadku swym, Wincentym Rapackim: jako dwunastolatek został on wygnany z domu przez macochę, trafił do Warszawy, gdzie zajął się nim poznany na ulicy aptekarz Rutkowski. Chce on zrobić karierę aktorską, przekrada się do Krakowa, dzięki przyjaźni z Michałem Bałuckim dostaje angaż, a nawet pozuje Matejce do obrazu Rejtan, gdzie użycza swą twarz Szczęsnemu Potockiemu.
O ojcu swym, Bolesławie Leszczyńskim zamieszcza takie oto wspomnienie: podczas premiery Złotego runa Stanisława Przybyszewskiego, sam autor tekstu kląkł przed Bolesławem i rzekł: Klatkę cię kupię złotą, przysięgam, szczerozłotą, i będę cię w niej woził po całej Polsce (...), ty Belzebubie sceny.
Autor sięga pamięcią do pogrzebu Stanisława Moniuszki, kiedy to za trumną szła w orszaku cała orkiestra Teatru Wielkiego, w marszowym rytmie grając Gdyby rannym słonkiem..., czy (dla kontrastu) pogrzeb Bolesława Prusa, który odbył się w kompletnej ciszy, z tłumem pochylonych głów.
Jest też miejsce dla Wyspiańskiego, który malując matkę autora, Honoratę Leszczyńską, był młody, początkujący i bardzo biedny. W trakcie pracy padł zemdlony (z głodu, jak sam wreszcie przyznał, będący dwa dni bez jedzenia).
Dostało się we wspomnieniach Modrzejewskiej, której prawdziwe łzy nie poruszyły publiczności, dostało się Ludwikowi Solskiemu, który zmuszał aktorów do gry i mówienia tylko według własnego kamertonu.
Cudowne są wspomnienia dawnych ról, technik aktorskich, wracanie wspomnieniami do początków karier wielkich malarzy, dramatopisarzy, aktorów.
Urocza, pełna humoru książka, do której chcę wracać.


Więcej na: buchbuchbicher.blogspot.com

Jerzy Leszczyński był synem wspaniałego Bolesława, wnukiem zaś Wincentego Rapackiego - znakomitych, niezapomnianych polskich aktorów. Już na początku książki zaznaczył: Monografie - tak bardzo potrzebne - dawnych, wielkich naszych aktorów napiszą inni, bardziej powołani ode mnie. Wspominki niniejsze to tylko aktorskie "wieczory pod lipą". Ot, dziadunio ględzi sobie....
Ta...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Przeczytane
    3
  • Ulubione
    1
  • 000 Nie chcę czytać, ale mam (miałam)
    1
  • Teatralne inspiracje
    1
  • Z polecenia
    1
  • Autobiografie , Wspomnienia
    1
  • Valore mobiliare - beletrystyka
    1
  • Gdzie ci mężczyźni: biografie / wsp / listy / świad
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Z pamiętnika aktora


Podobne książki

Przeczytaj także