Współczesny Iran. Źródła i konsekwencje rewolucji.

Okładka książki Współczesny Iran. Źródła i konsekwencje rewolucji.
Nikki R. Keddie Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Historiai historia
378 str. 6 godz. 18 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historiai
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
378
Czas czytania
6 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323322672
Tłumacz:
Ivonnna Nowicka
Tagi:
Iran szach Chomeini Persja historia Iranu Pahlavi
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , ,

Zachodni badacze mają skłonność do forsowania koncepcji, że liberalna demokracja jest największym marzeniem ludzi na całym świecie i że tak naprawdę wszyscy jej głęboko pragną. Mieszkańcy Bliskiego Wschdu (i w ogóle Azji, czyli – bądź co bądź – większość ludności świata) mają jednak na ten temat inną opinię. Rewolucja 1979 roku jest dowodem na to, jak pewne siły mogą zostać przez inne wykorzystane, a następnie zmarginalizowane i odsunięte. Wprawdzie moim zdaniem rewolucja ta jest modelowym przykładem na powiedzenie „zamienił stryjek siekierkę na kijek”, to jednak masowe poparcie, jakiego Irańczycy udzielili jej przywódcom świadczy o tym, że przynajmniej wówczas uważali to za dobre rozwiązanie.

Tylko dlaczego?

Autorka tej książki stara się odpowiedzieć na to pytanie: co stało u korzeni rewolucji, co ją wywołało i co pozwoliło jej zwyciężyć. W tym celu sięga bardzo głęboko w dzieje Iranu, bo w pierwszym rozdziale dokonuje skrótu najważniejszych zagadnień aż do roku 1800. Dalej sporo pisze o dziejach XIX i – zwłaszcza – XX wieku, przy czym nie jest to po prostu kolejna praca o historii Iranu, tak jak np. „Historia współczesnego Iranu” E. Abrahamiana. Nacisk położony jest wyraźnie na zagadnienia społeczno-religijne. Jako swoiste preludium do rewolucji, która obaliła szacha, ukazana została tzw. rewolucja konstytucyjna z początku XX stulecia. Najciekawszy jest rozdział o współczesnej irańskiej myśli politycznej (171-210), bo o ile o wydarzeniach politycznych można łatwo przeczytać w innych książkach, to ten temat rzadko jest poruszany w polskojęzycznej literaturze.

„Współczesny Iran” dobrze pokazuje, jakie znaczenie rok 1979 i obalenie szacha miały dla codziennego życia Irańczyków. Jakie miejsce w tym teokratycznym oficjalnie państwie zajmuje religia i jak się to wszystko ma do zmieniających życie ludzi XXI stulecia nowych technologii. Moim zdaniem Autorka zbytnio stara się przeciwstawić rządy ulemów dążeniom warstw wyższych, chyba nazbyt przenosi na realia irańskie zachodnie spory konserwatystów i liberałów. Książka doprowadzona została do 2005 roku, a więc do początków prezydentury Ahmadineżada, gdy ciągle pobrzmiewały słowa o „osi zła” etc. Minęła już ponad dekada, kilka proroctw Keddie kompletnie się nie sprawdziło i Iran jest dziś w globalnej układance interesów politycznych i gospodarczych w zupełnie innym miejscu niż wówczas, gdy kończyła ona swoją pracę.

Tomasz Babnis

Zachodni badacze mają skłonność do forsowania koncepcji, że liberalna demokracja jest największym marzeniem ludzi na całym świecie i że tak naprawdę wszyscy jej głęboko pragną. Mieszkańcy Bliskiego Wschdu (i w ogóle Azji, czyli – bądź co bądź – większość ludności świata) mają jednak na ten temat inną opinię. Rewolucja 1979 roku jest dowodem na to, jak pewne siły mogą zostać...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    52
  • Przeczytane
    18
  • Posiadam
    7
  • Iran
    5
  • Historia
    3
  • Bliski Wschód
    2
  • XX wiek
    2
  • Polityka
    2
  • Upolować na Allegro
    1
  • Iran i świat irański
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Współczesny Iran. Źródła i konsekwencje rewolucji.


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne