Najnowsze artykuły
- ArtykułyDlaczego warto przeczytać książkę „Dżin” Marcina Mortki? Oto 5 powodów!LubimyCzytać2
- ArtykułyPosłuchaj, to do ciebie! „Plac Senacki 6PM” Vincenta V. Severskiego po raz pierwszy jako słuchowiskoBartek Czartoryski1
- ArtykułyJesienne Targi Książki w Warszawie już w ten weekendLubimyCzytać3
- ArtykułyCzas na zmiany: książki o klimacie i przyszłości ZiemiAnna Sierant11
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Huszang Asadi
Źródło: www.flickr.com
1
7,2/10
Pisze książki: historia
Urodzony: 13.01.1950
Najpopularniejsza książka
Listy do mojego oprawcy. Miłość, rewolucja i irańskie więzienie
7,2 z 92 ocen
339 czytelników 10 opinii
Jest dziennikarzem, pisarzem i tłumaczem. Przed rewolucją islamską pracował w największym irańskim dzienniku „Kejhan” oraz najpoczytniejszym magazynie filmowym „GozareszFILM”. Jest autorem powieści, sztuk i scenariuszy filmowych. Przetłumaczył na perski książki Gabriela Garcíi Márqueza, Maria Vargasa Llosy i T.S. Eliota. W 1983 aresztowany i osadzony w więzieniu Mosztarak w Teheranie. Oskarżono go o szpiegostwo na rzecz brytyjskiego i sowieckiego wywiadu i skazano na śmierć przez powieszenie. Karę zamieniono na piętnaście lat więzienia, które ostatecznie opuścił po sześciu latach. W 2003 roku uciekł z Iranu. Mieszka i pracuje w Paryżu. Za "Listy do mojego oprawcy" otrzymał w 2011 roku Międzynarodową Nagrodę Obrońców Praw Człowieka.http://houshangassadi.com
7,2/10średnia ocena książek autora
119 przeczytało książki autora
226 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Listy do mojego oprawcy. Miłość, rewolucja i irańskie więzienie
Huszang Asadi
7,2 z 92 ocen
339 czytelników 10 opinii
2013
Najnowsze opinie o książkach autora
Listy do mojego oprawcy. Miłość, rewolucja i irańskie więzienie Huszang Asadi
7,2
Książkę zakupiłem przed moim wyjazdem do Iranu, z którego wróciłem w ubiegłym tygodniu. W związku, z tym, że temat nie pozostaje mi obcy potrafię spojrzeć na Iran z innej aniżeli Asadi perspektywy.
Po przeczytaniu książki Asadiego śmiem twierdzić, że Asadi wyrządza tą książką wiele krzywdy Irańczykom. Wpisuje się bowiem w propagandę, którą uskuteczniają USA i UE o złych Irańczykach.
Ok, autor porusza bardzo ważny porewulocyjny temat, jednak jedyne o czym piszę przez całą książkę to o torturach, które zastały go w więzieniu. Książka jest aż do bólu monotematyczna a przez to nudna.
Listy do mojego oprawcy. Miłość, rewolucja i irańskie więzienie Huszang Asadi
7,2
Autor książki - jakby nie było, historycznej - buduje koszmar czasów po islamskiej rewolucji w Iranie na podstawie listów słanych do tytułowego swego oprawcy. Z jednej strony wyziera z nich koszmar losu człowieka , który nie zgadza się z władzą, z drugiej dramat człowieka przez tę władzę złamanego. Skąd my to znamy? no i najgorsze. Ci, którzy poniżają, torturują, gardzą człowiekiem z powodu jego ideałów, w ostateczności wspinają się na szczyty władzy. Gorzka to i emocjonalna lektura, aczkolwiek bez emocji napisana. Tym bardziej bolesna, bo uderzajaca w sam rdzeń wyobraźni.