rozwiń zwiń

Siedemnaście miłych pań

Okładka książki Siedemnaście miłych pań
Patricia Highsmith Wydawnictwo: Noir sur Blanc kryminał, sensacja, thriller
88 str. 1 godz. 28 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Tytuł oryginału:
Little Tales of Misogyny
Wydawnictwo:
Noir sur Blanc
Data wydania:
2023-10-11
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
88
Czas czytania
1 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373928596
Tłumacz:
Krzysztof Obłucki
Tagi:
literatura amerykańska opowiadania
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
47 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
200
200

Na półkach: , , , , , ,

To moje pierwsze i zupełnie przypadkowe spotkanie z prozą tej amerykańskiej autorki.
Książka ukazała się w 1974 roku, a jej punktem odniesienia jest oparty na sztywnych patriarchalnych strukturach ówczesny świat amerykańskiej klasy średniej, w którym kobiety są utrzymywane przez ojców, mężów bądź kochanków. W sferze publicznej kobiet nie ma, są pozbawione jakiejkolwiek sprawczości. Zostały za to obarczone obowiązkami reprodukcyjnymi i reprezentacyjnymi lub co najwyżej wymogiem wspierania kariery męża, czyli występowaniem w roli bezpłatnych sekretarek, zmuszonych do rezygnacji z własnych planów i marzeń o samorealizacji w wybranym obszarze życia.
Podobny obraz Ameryki został opisany w książce Elizabeth Winder: "Sylvia Plath w Nowym Jorku". Jednak u Patrici Highsmith ów obraz jest ukształtowany groteskowo i karykaturalnie, wyposażony w czarny humor, ironię oraz sarkazm. Zwięzłe, jednowątkowe fabuły zatytułowane w oryginale: „Little Tales of Misogyny”, utrzymane są w konwencji groteskowych humoresek ze sporym dodatkiem makabry, co decyduje o ich stylistycznej i etycznej mocy. I według mnie to całkiem dobra strategia. Zamiast narzekać, oskarżać i niepotrzebnie wdrapywać się na kazalnicę moralisty, można ująć ład społeczny oparty na patriarchalnym kontrakcie płci w serię absurdalnych anegdot, podejść doń z czarnym humorem. I w ten sposób pokazać jego dziwaczność, arbitralność, inwazyjność i beznadziejność.
I tak oto rodzice bohaterki jednego z opowiadań spierają się czy dziewczynki rodzą się kobietami, czy stają się nimi przez naśladownictwo. W innym opowiadaniu „żona z klasy średniej” trafia na zebranie „ruchu wyzwolenia kobiet”, gdzie ku jej zdumieniu zgłasza się postulaty bezpłatnych żłobków i alimentów oraz równej płacy za tę samą pracę. W kolejnym córki przyzwoitych rodziców dokonują w życiu rodziny rewolucji seksualnej. W jeszcze innej historii żona, sprowadzona do roli żywego inkubatora rodzi siedemnaste dziecko, co przyprawia męża o szaleństwo i śmierć. Od czasu do czasu z ust bohaterów pada straszne słowo „pigułka”. Generalnie jednak jest to świat nietknięty jeszcze drugą falą feminizmu.
Okazuje się, że pół wieku później w Polsce „Little Tales of Misogyny” można czytać z pełnym zrozumieniem wszystkich niuansów ironii. Patriarchat nadal stawia zażarty opór i bywa, że przybiera w innym miejscu i czasie analogiczne formy.
Patricia Highsmith jest cyniczna, bo trudno nie być cynicznym, widząc przytłaczającą niedorzeczność życia w patriarchacie. Pisarka karykaturuje je, doprowadza do absurdu, redukuje do tego, czym w istocie jest – do prostej amoralnej rozgrywki – kto, kogo. Ciągle ktoś w jej opowiadaniach wpada w obłęd, ginie lub zostaje zamordowany. Mizoginia niepostrzeżenie ulega uwewnętrznieniu i przemienia ludzi w upiorne patriarchalne kukły, które próbują się jakoś ustawić w życiu, ale mogą to uczynić tylko czyimś kosztem. Charakterystyka bohaterów tych opowiadań wyczerpuje się na jednej cesze.
Kiedy kompensują i sublimują swój niski status metafizyką lub religią, są śmieszni. Kiedy coś fetyszyzują – np. czystość przedmałżeńską lub czystość talerzy – stają się żałosnymi tyranami. Postępowanie zgodnie z przyjętymi regułami nie gwarantuje im sukcesu, tak jak nie gwarantuje powodzenia łamanie zasad. Ci nieświadomi sami są sobie winni, podobnie zresztą jak ci świadomi i zbyt przebiegli. W ogóle wszyscy są winni, a przynajmniej naznaczeni i zaprogramowani na odniesienie życiowej porażki. Żadnego bohatera i bohaterki nie da się tutaj chociaż trochę polubić. Na tym polega literacka licencja opowiastek o mizoginii, za pomocą tego konceptu pisarka sprawia czytelnikowi sporo złośliwej uciechy.
Lepiej, żeby takie odpychające, jednowymiarowe, typy pozostawały w świecie literackich kreacji. Niestety zdarza się jednak, że w XXI wieku, w samym sercu Europy, podobne żywe skamieliny pojawiają się dość licznie na przykład w sferze publicznej i usiłują kształtować rzeczywistość według swoich chorych wizji.

Przeczytane w ramach majowego wyzwania czytelniczego: książka należąca do literatury pięknej.

To moje pierwsze i zupełnie przypadkowe spotkanie z prozą tej amerykańskiej autorki.
Książka ukazała się w 1974 roku, a jej punktem odniesienia jest oparty na sztywnych patriarchalnych strukturach ówczesny świat amerykańskiej klasy średniej, w którym kobiety są utrzymywane przez ojców, mężów bądź kochanków. W sferze publicznej kobiet nie ma, są pozbawione jakiejkolwiek...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    74
  • Przeczytane
    59
  • Posiadam
    16
  • 2023
    2
  • Obyczajowe
    1
  • 2012
    1
  • Prowokująca
    1
  • Ulubione
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Noir sur Blanc
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Siedemnaście miłych pań


Podobne książki

Przeczytaj także