Seks i cytadela. Życie intymne w arabskim świecie przemian

Okładka książki Seks i cytadela. Życie intymne w arabskim świecie przemian
Shereen El Feki Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią reportaż
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Poza serią
Tytuł oryginału:
Sex and the Citadel: Intimate Life in a Changing Arab World
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2015-05-06
Data 1. wyd. pol.:
2015-05-06
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380490697
Tłumacz:
Agnieszka Nowakowska
Tagi:
kraje arabskie Bliski Wschód Arabowie seks seksualność kultura tabu intymność
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
121 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
92
89

Na półkach:

Czy seks jest jeszcze tematem tabu? "Seks i cytadela. Życie intymne w arabskim świecie przemian" Shereen El Feki
Seks, prawie na całym świecie, przestał być tematem tabu. Literatura, sztuka, film, media są przesiąknięte seksem i różnie go ukazują, subtelnie albo wulgarnie. Wszystko jest dziś "sexy", a jeśli nie, to jak najszybciej powinno się takie stać. Krótko mówiąc, seks przestał być intymną sferą życia, a stał się produktem, celem sprzedaży i elementem popkultury. Seks po prostu stracił swoje intymne znaczenie. Okazuje się jednak, że są na świecie miejsca, do których rewolucja seksualna nie dotarła albo jest u progu i nijak nie potrafi w pełni przekroczyć magicznej granicy, za którą opada kurtyna wstydu i pojawia się ludzka otwartość na seksualność. Do takich właśnie miejsc wybrała się Shereen El Feki - pół Walijka, pół Egipcjanka. W książce "Seks i cytadela. Życie intymne w arabskim świecie przemian" autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że kiedyś świat arabski był bardzo otwarty na seksualność, nie wstydził się jej i nie próbował jej zaprzeczać, a dziś ten świat przypomina cytadelę, której mury są wyjątkowo odporne na "atak" z zewnątrz i bardzo ciężko będzie je sforsować.
Głównym miejscem badań Shereen El Feki jest Egipt, nie jest to wybór przypadkowy, ale podyktowany egipskimi korzeniami oraz faktem, że Egipt to najludniejsze państwo w arabskim świecie, zatem największe pole do badań. Jednak nie tylko o Egipcie pisze autorka, ponieważ odwiedziła również Maroko, Liban i Tunezję. El Feki spędziła pięć lat w podróży, której głównym tematem był seks. Poznawanie tej sfery nie było łatwe, ale w ostatecznym rozrachunku nie okazało się również niemożliwe, a to dzięki bardzo otwartym kobietom, które Shereen El Feki spotkała na swojej drodze. Dla ludzi Zachodu świat arabski to czysta egzotyka i forteca, która ze względu na obyczaje, tradycje i przede wszystkim religię jest dla nas nie do zdobycia, bo jej po prostu nie rozumiemy.

"Seks jest pryzmatem, przez który patrzę na przeszłość i współczesność regionu, o którym bardzo dużo się pisze, ale który wciąż w znacznej mierze pozostaje niezrozumiany" mówi El Feki i rzeczywiście uczynienie z seksu pola badań, może wiele powiedzieć o ludziach i miejscach, w których żyją.
Bohaterkami książki są kobiety, Egipcjanki o różnym statusie, pozycji i wykształceniu. Jak się okazuje, nasze stereotypowe postrzeganie muzułmanek, jako pokornych, uległych, bez własnego zdania, zależnych od mężczyzn i wreszcie kobiet o wyglądzie, na który składa się między innymi hidżab, nijak ma się do rzeczywistości. Te kobiety również myślą o seksie i, o zgrozo, nawet go uprawiają, a muzułmanka kupująca wymyślną i wyuzdaną bieliznę, wcale nie jest rzadkim widokiem w stolicy tego państwa. El Feki bardzo umiejętnie potrafiła skłonić Egipcjanki do zwierzeń na temat ich doświadczeń seksualnych. Kobiety początkowo niepewne i raczej ostrożne, zaufały w końcu rozmówczyni i szczegółowo, bez zahamowań odkryły przed El Feki tajemnice alkowy.

W świecie arabskim seks to tylko i wyłącznie część życia małżeńskiego, co przede wszystkim związane jest z religią, czyli islamem. Współżycie seksualne ma być zgodne z religią i być jej podporządkowane. Seks pozamałżeński to działanie podłe i haniebne, które jest grzechem i niegodziwością. Oficjalnie seks w krajach arabskich jest tematem tabu, homoseksualizm i prostytucja to największe zło. Jak to się ma zatem do rzeczywistości? Egipt, jak słusznie zauważa El Feki, to kraj wielu sprzeczności. Z jednej strony tradycja i religia, a z drugiej, sex shopy, skąpo ubrane nastolatki i młodzi ludzie, którzy już nie tak radykalnie, jak kiedyś podchodzą do życia i sfery seksualnej. Cóż, skomplikowane to wszystko jest i to bardzo.

W krajach arabskich, jak twierdzi autorka, edukacja seksualna jest na żenującym poziomie, seks jest raczej obowiązkiem niż prawem do przyjemności, a antykoncepcja, choć dostępna, często bywa powodem wstydu, kiedy trzeba udać się po nią do apteki. Ludzie o odmiennej orientacji seksualnej również nie mają łatwo, ale to, moim zdaniem, nie tylko problem krajów arabskich, bo ten w większym lub mniejszym stopniu dotyczy całego świata. Problemem jest również interpretacja zasad islamu, który nie zabrania seksu i rozmów o nim: "islam zachęca do seksu, nakazuje seks... To stanowi o jego sile przyciągania, umacnia w wierze, sprawia, że dzięki religii ludzie kochają bardziej i za tę radość są nagradzani w życiu doczesnym i wiecznym". To słowa najpopularniejszej w świecie arabskim seksuolożki, Hiby Kutb, która jest również bardzo religijną osobą.

"Rewolucjo, przyjdź", taki tytuł ma ostatni rozdział książki Shereen El Feki, ale sama autorka doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że będzie to bardzo trudne zadanie. Seks w krajach arabskich nie jest tak nośnym i popularnym tematem, jak w pozostałych częściach świata. To nie religia stoi na przeszkodzie, ale raczej ludzka mentalność, przyzwyczajenia, kultura i tradycja. I trudno się dziwić, bo to, co my uczyniliśmy z tej sfery życia, nie ma już dawno nic wspólnego z postulatami rewolucji seksualnej, która stała się karykaturą samej siebie. Seks jest dziś towarem, to czysty biznes, w którym człowiek jest już tylko i wyłącznie pionkiem w grze. Gdzie w tym wszystkim wolność? To raczej seksualna nachalność i zniewolenie. Moim zdaniem, tego właśnie obawiają się kraje arabskie. Być może w Egipcie rewolucję seksualną uda się przeprowadzić kiedyś do końca, ale co z innymi krajami arabskimi, zamkniętymi na zachodni sposób myślenia. Obawiam się, że jeszcze wiele lat minie, nim cokolwiek się tam zmieni. Seks oficjalnie dozwolony jest dla osób pozostających w związkach małżeńskich, a nieoficjalnie, to już niestety inna bajka.

"Seks i cytadela. Życie intymne w arabskim świecie przemian" Shereen El Feki to ciekawa i bardzo wnikliwa analiza życia intymnego w tamtej części świata. Jak wynika z lektury, sforsowanie arabskich murów będzie jednak wyjątkowo trudne i wiele pracy trzeba będzie wykonać, by podarować seksualną wolność obywatelom krajów arabskich. Pytanie tylko, czy oni naprawdę tego chcą? Czy zgadzają się na seksualne szaleństwo, które my obserwujemy? I wreszcie, czy narzucanie ludziom określonego stylu życia jest w porządku? Mogłabym pytać w nieskończoność. Jeśli sądzicie, że jest to lektura, którą czyta się z wypiekami na twarzy, to jesteście w błędzie, bo nie taki jest jej cel. To poparta wiedzą i badaniami rozprawa o seksie w tamtej części świata. Przeczytajcie opowieści Egipcjanek, dowiedzcie się czegoś więcej o instytucji małżeńskiej w krajach arabskich, prawie do aborcji, antykoncepcji, samotnym macierzyństwie, poszerzcie swoją wiedzę na temat obyczajów tam panujących, poznajcie tamtejszą kulturę i głęboko zakorzenione tradycje i wreszcie odpowiedzcie sobie na pytanie, czym, tak naprawdę, jest rewolucja seksualna? Polecam tę lekturę czytelnikom, dla których świat arabski stanowi zagadkę, ale polecam ją przede wszystkim kobietom, bo bez względu na religię i kulturę kobiety na całym świecie są do siebie podobne. Chcemy kochać i być kochane, pragniemy szacunku i tego, by liczono się z naszym zdaniem, żądamy równego traktowania. Oprócz obowiązków, mamy też prawa. Wszystkie chcemy być po prostu wolne!

Miłej i poszerzającej horyzonty lektury Wam życzę.
Dominika Ławicka

Czy seks jest jeszcze tematem tabu? "Seks i cytadela. Życie intymne w arabskim świecie przemian" Shereen El Feki
Seks, prawie na całym świecie, przestał być tematem tabu. Literatura, sztuka, film, media są przesiąknięte seksem i różnie go ukazują, subtelnie albo wulgarnie. Wszystko jest dziś "sexy", a jeśli nie, to jak najszybciej powinno się takie stać. Krótko mówiąc,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    354
  • Przeczytane
    184
  • Posiadam
    50
  • Teraz czytam
    14
  • 2019
    4
  • Islam
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Reportaż
    3
  • Ulubione
    3
  • 2017
    3

Cytaty

Więcej
Shereen El Feki Seks i cytadela. Życie intymne w arabskim świecie przemian Zobacz więcej
Shereen El Feki Seks i cytadela. Życie intymne w arabskim świecie przemian Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także