Seks i cytadela. Życie intymne w arabskim świecie przemian

Okładka książki Seks i cytadela. Życie intymne w arabskim świecie przemian Shereen El Feki
Okładka książki Seks i cytadela. Życie intymne w arabskim świecie przemian
Shereen El Feki Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią reportaż
2015-05-06
2015-05-06
Agnieszka Nowakowska
kraje arabskie Bliski Wschód Arabowie seks seksualność kultura tabu intymność

Warta uwagi, jako pozycja mocno popularnonaukowa, przy zastrzeżeniu, iż słowo "arabskim" w podtytule zamienimy na określenie "egipskim z domieszką tunezyjskiego i libańskiego".

Rzetelna, ciekawa, szczegółowa - mogłaby być krótsza o połowę

Rzetelna, ciekawa, szczegółowa - mogłaby być krótsza o połowę

Dobra książka, dostarcza wielu cennych informacji, można spojrzeć na postrzeganie religii z innego punktu widzenia: islam vs chrześcijaństwo.

Opasłe tomisko na prawie 400 stron pełne jest, miałam wrażenie, powielonych informacji. Co prawda nie wiem, na który rynek powstała ta publikacja pierwotnie (może na egipski właśnie),jednak z powodzeniem można było ilość tych stron okroić. Choć temat jest fascynujący, bo jakże by inaczej, to jednak odpływam w trakcie lektury myślami nie raz.
Trzeba jednak przyznać, że Shereen El Feki porusza tematy ciekawe i naprawdę poświęca każdemu aspektowi seksualności bardzo dużo czasu. Analizuje zarówno kobiety i mężczyzn heteroseksualnych, singli i w związkach (mniej lub bardziej legalnych),problem seksu jako takiego (przed ślubem, po ślubie),pojawiają się wątki LGBT (cały ostatni rozdział). Różnica kulturowa jest oczywiście ogromna, więc książka naprawdę otwiera oczy i pokazuje to inne podejście w sposób maksymalnie obiektywny.
Choć trzeba być zdeterminowanym, by całość przeczytać, lub gotowym na przekartkowanie sporej części, to jednak warto.

Trzeba jednak przyznać, że...

Wymęczyłam się, nie przesadzając. Bardzo nie lubię lania wody, a ta książka jest doskonałym przykładem jak z książki, która spokojnie zmieściłaby się w 40 stronach zrobić 400. Nie, nie zastosowano fosforanów. Chyba, że literackie, to tak, jeszcze do tego wątpliwej jakości. Styl jest marny, to jeden z tych reportaży, który mógłby być w zasadzie napisany anonimowo, nie ma w nim żadnych emocji, autor nie stara się wzbudzić emocji w czytelniku.

Czyta się względnie przyjemnie, bowiem nie potrzeba żadnej wiedzy, zaplecza kulturowego, geograficznego, temat potraktowany jest tak płytko i niezbyt zdaje się intelektualnie wymagający, toteż niewprawiony czytelnik z uśmiechem na ustach da radę. Jako osoba, której raczej szkoda czasu na tego typu publikacje, czuję, że straciłam czas -> nie polecam.

Zarzucam autorce wiele kwestii, przede wszystkim jednak dwie. Pierwsza z nich to podejście do samego seksu jako takiego, przywiązuje ona do niego zbyt wielką wagę, nie odpowiada mi to, że w książce mamy liźniętą politykę, gospodarkę, historię, a kanwą do tego wszystkiego jest współżycie seksualne, moim zdaniem jednak, znikome miało i ma znaczenie, biorąc pod uwagę te wszystkie dziedziny. Dlaczego ja analizuję Koran pod względem seksualnym, dlaczego sytuacja kobiet (zmarginalizowana w tej książce tak jak i w samym Egipcie) bierze swój początek właśnie w seksie? Nielogiczne.
Drugim zarzutem jest jej bierna zgoda na to, co pisze. Autorka jest Egipcjanką, jak na samym początku zaznacza, pół-Egipcjanką, ale dla Egipcjan nie ma czegoś takiego, wszyscy traktują ją więc jak "czystą" Egipcjankę, tak, jak jej ojca. Ewidentnie sama autorka tak też się czuję, co więcej, odczuwa z tego powodu dumę, co niestety wyziera z jej treści. Mówiąc krótko, pięknymi słowami i historią usprawiedliwia zacofanie tego kraju.

Bardzo różnie postrzegamy świat, mnie się chce płakać tam, gdzie autorce śmiać (kiedy to przeczytała historię o szczeniaczku, który po akcie zoofilii umarł, przytrzaśnięty cielskiem beneficjentki),niewzruszenie pisze ona o tym, że molestowanie seksualne spotyka turystki na porządku dziennym, bo tamtejsi mężczyźni wierzą w ich rozwiązłość, kiedy mnie się włos na głowie jeży.

Shereen El Feki pisze, że wiele lat zajęło jej gromadzenie materiału, dużo czasu spędziła nad tą książką. Zabawne, bowiem ja nie dowiedziałam się z niej niczego nowego, wszystko to wiedziałam już z mediów, to jest filmów głównie, bo literatury około-arabskiej nie czytuję. Zwyczajnie szkoda czasu, gloryfikacja jakaś dziwna tego "arabskiego świata przemian" zupełnie mi nie podchodzi.

Interesujący obszerny dokument/raport na temat obyczajowości seksualnej w krajach muzułmańskich Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, głównie jednak w Egipcie.
Wbrew pozorom - można zauważyć pewne podobieństwa do sytuacji w krajach innych. Tzn. tych religijnych, ale zgoła nie muzułmańskich. Oczywiście - są i różnice, wynikające z uwarunkowań geograficznych i historycznych, no i jednak w całej Europie od lat postępuje laicyzacja i sekularyzacja, co na poruszane problemy ma niewątpliwy wpływ.

Plusik za ciekawą okładkę.

Seks i cytadela

Lepszego tytuły bym nie wymyślił. W pełni oddaje on pracę autorki. Jest to znakomita książka dla tych, którzy nie boją się innych. Chcą ich poznać i przeczytać coś co będzie z naszego punktu widzenia rzeczą zdumiewającą. Shereen El Feki podjęła się niełatwego zadania zbadania świata arabskiego od podszewki. Zajrzeć pod kołdrę parom tam mieszkającym jest trudno. Niemniej nie można zapomnieć, że pysznić się nie mamy co. Przywoływane tutaj przez autorkę badanie Kinseya lub Masters and Johnson także w naszej szerokości geograficznej wywoływały spory, opory i oburzenie. Autorka mimo wszystkich możliwych trudności zdobyła informacje o rzeczach bardzo intymnych. Od preferencji seksualnych po sytuację osób homoseksualnych. Patrzy z cierpliwością na ten świat Egiptu, Maroko, Tunezji czy Libanu. Wszędzie jest to temat trudny i wstydliwy. Jeszcze dużo czasu (jeśli w ogóle) musi upłynąć, aby tam zagościła swoista rewolucja seksualna, którą mamy za sobą. Autorka wiąże swoje (nie naiwne) nadzieje z rewolucją egipską. Trudno będzie. Niestety czytając tę książkę, a dokładnie analizę autorki odnośnie społeczeństwa i jego władz o tym jak traktują tę sferę trudno nie bać się powrotu takiej sytuacji w naszej części świata.

Seks i cytadela

Wartościowa lektura. Choć porusza tematy w dość "skandalizujący" sposób opisane w książkach: "Bunt. O potrzebie rewolucji seksualnej na Bliskim Wschodzie" i "Haram, halal", nie odwołuje się do naszego (europejskiego) oburzenia, tylko rzeczowo opisuje zjawiska, dość głęboko tłumacząc ich przyczyny. Niemniej jednak forma, którą autorka wybrała sprawia wrażenie zimnej. Jest czymś między reportażem (bo pojawiają się historie konkretnych osób) a raportem, czy pracą naukową (fantastycznie zdokumentowana biograficznie i bogato opatrzona przypisami). Cenię jej wyważenie.

Szokująca opowieść o życiu seksualnym w świecie arabskim... Ogromne tabu w XXI wieku...

Doskonały raport nie tylko o tym co w głowach, ale i w sercach. Wiele tu prawdziwych historii, ale i rzetelnych badań czy danych, które lepiej pozwalają zrozumieć mentalność ludzi Bliskiego Wschodu. Szczegółowo, ale nie męcząco o rodzajach ślubów w islamie, obrzezaniu kobiet, homoseksualiźmie, samotnym macierzyństwie, antykoncepcji. Polecam!

• Islam
  • Reportaż
  • 2017

Shereen El Feki Seks i cytadela. Życie intymne w arabskim świecie przemian Zobacz więcej