Róg obfitości czy puszka Pandory? Kultura w Drugiej Rzeczypospolitej

Okładka książki Róg obfitości czy puszka Pandory? Kultura w Drugiej Rzeczypospolitej
Anna Małgorzata Pycka Wydawnictwo: Bellona historia
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2016-04-21
Data 1. wyd. pol.:
2016-04-21
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311141612
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Poza horyzont. Polscy podróżnicy Przemysław Barszcz, Joanna Łenyk-Barszcz
Ocena 7,6
Poza horyzont.... Przemysław Barszcz,...
Okładka książki Wielka księga kaca András Cserna-Szabó, Benedek Darida
Ocena 6,5
Wielka księga ... András Cserna-Szabó...
Okładka książki Fabrykanci. Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców Marcin Jakub Szymański, Błażej Torański
Ocena 7,0
Fabrykanci. Bu... Marcin Jakub Szymań...

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1058
1010

Na półkach: , , , ,

W zamierzeniu próba opisu szeroko rozumianej kultury okresu międzywojennego. Zamierzenie ambitne ale nie do końca się powiodło. Po pierwsze przy małej objętości autorka niepotrzebnie poświęciła prawie dwa rozdziały na krótką historię polityczną z elementami ekonomicznej. Po drugie zaś poszczególne rozdziały mają zupełnie inne zakresy i strukturę. Przykładowo omówienie poezji dwudziestolecia w jednym, a w innych np. mody kobiecej czy sportu. Wreszcie brak redakcji książki lub zrobienie tego w sposób wyjątkowo niechlujny. W efekcie spostrzeżenie autorki, w tym cale zdania czy akapity powtarzają się kilkakrotnie nawet w tym samym rozdziale.
Jeśli chodzi o sposób opisu Anna Pycka jest niekonsekwentna. Rozdziały, które jak widać czuła lepiej, np. dot. poezji, kabaretu, teatru czy życia sfer opiniotwórczych, są opisane dokładniej, ze znacznym stopniem szczegółowości i chyba jednak zbędnymi cytatami (powinny znaleźć się w przypisach, to nie praca magisterska). Z kolei np. kwestie sportu zostały potraktowane skrótowo i po łebkach.
Na szczęście książka ma też szereg plusów. Po pierwsze autorka dąży do obiektywizmu, posługując się oficjalnymi danymi, m.in. statystycznymi, pokazującymi chociażby olbrzymi zakres analfabetyzmu u progu niepodległości i ciągle duży w 1939 r. Ciekawe są informacje dotyczące ilości teatrów, kin, ilości wydawnictw, tytułów (chociaż wypadałoby więcej napisać o ich nakładach), pociągów turystycznych etc. Widać, że chociaż Anna Pycka najlepiej czyje się piszą o kulturze wysokiej, nie pominęła popularnej ani spraw związanych z organizacją szeroko rozumianego życia kulturalnego w II Rzeczypospolitej. Nie stroni od ocen wytworów poszczególnych muz (niski poziom przytłaczającej większości produkcji filmowej, tabloidowy charakter większości prasy, przy jednocześnie wysokiej ocenie poezji). Ceny poszczególnych „produktów kultury” odnosi do ówczesnych zarobków poszczególnych grup zawodowych (z wyłączeniem rolników i rzemieślników). Wreszcie bardzo ciekawe są rozdziały na temat rozwoju radia i … telewizji.
I cóż więcej – ani róg obfitości, ani puszka Pandory. Całkiem normalny, biedny kraj, całkiem normalna, ciekawa kultura, z tym, że dostępna nielicznym. W zasadzie tylko mieszkańcom dużych i średnich miast tudzież ziemiańskich dworków. Patrząc z dzisiejszej perspektywy średnia wiedzy i umiejętności kulturalnych poszła w górę, ale ten sam podział w zakresie dostępu do kultury funkcjonuje. I to jest smutne.

W zamierzeniu próba opisu szeroko rozumianej kultury okresu międzywojennego. Zamierzenie ambitne ale nie do końca się powiodło. Po pierwsze przy małej objętości autorka niepotrzebnie poświęciła prawie dwa rozdziały na krótką historię polityczną z elementami ekonomicznej. Po drugie zaś poszczególne rozdziały mają zupełnie inne zakresy i strukturę. Przykładowo omówienie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    33
  • Przeczytane
    27
  • Posiadam
    14
  • Teraz czytam
    2
  • Historia
    1
  • Przeczytane - 2019
    1
  • XX lecie międzywojenne POLSKA
    1
  • "Przeczytam 52 książki w ciągu roku" - 2019
    1
  • 0. Posiadam
    1
  • Ebook
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Róg obfitości czy puszka Pandory? Kultura w Drugiej Rzeczypospolitej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne