Powrót

Okładka książki Powrót
Ben Shephard Wydawnictwo: Wielka Litera historia
580 str. 9 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
The Long Road Home: The Aftermath of the Second World War
Wydawnictwo:
Wielka Litera
Data wydania:
2016-02-24
Data 1. wyd. pol.:
2016-02-24
Liczba stron:
580
Czas czytania
9 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380320772
Tłumacz:
Jan Dzierzgowski
Tagi:
Jan Dzierzgowski II wojna światowa przesiedlenia historia
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
921
920

Na półkach:

Koniec wojny nie oznacza końca problemów i kresu gehenny dla wielu milionów ludzi, których dotknęła. Ben Shephard skupia się na problematyce"dipisów" (z angielskiego - displaced persons), ludzi którzy w wyniku emigracji, uchodźstwa, masowych wywozów do obozów koncentracyjnych i obozów pracy, znaleźli się poza granicami swoich miejsc zamieszkania, krajów i ziem ojczystych.

To dokument opisujący nie tylko ludzkie dramaty związane z niespotykanym wcześniej kryzysem humanitarnym tej skali, ale również - głównie z perspektywy osób zaangażowanych w tworzenie UNRRA - ukazujący (w wielu przypadkach) niewłaściwe podejście i nieumiejętność akceptacji różnic kulturowych oraz brak pełnego zrozumienia geopolitycznych, społecznych a nawet psychologicznych następstw wojny. W opisywanym okresie nie dysponowano również pełnymi informacjami związanymi z tragediami rozgrywającymi się w obozach zagłady, co prowadziło też do krzywdzącego a nawet brutalnego traktowania osób, które uprzednio przeszły piekło.

Z drugiej strony jest to też dokument boleśnie szczery, pokazujący ciemne strony życia w obozach przesiedleńczych, bezpardonowo ukazujący hańbiące, najmroczniejsze cechy charakterów i zachowania umieszczonych tam Bałtów, Polaków, Żydów i innych "dipisów". Smutne to, ale prawdziwe - choć sądzę, że wiele poruszonych tu kwestii może wydawać się dziś odwoływaniem do obrażających stereotypów czy wręcz rasistowskimi.

Książka zyskuje na aktualności - wiele opisanych tu zagadnień i problemów może okazać się (a nawet już okazuje) istotnymi i pouczającymi w kontekście trwającej wojny na Ukrainie. I choćby - choć oczywiście nie tylko - z tego powodu gorąco polecam jej lekturę.

Koniec wojny nie oznacza końca problemów i kresu gehenny dla wielu milionów ludzi, których dotknęła. Ben Shephard skupia się na problematyce"dipisów" (z angielskiego - displaced persons), ludzi którzy w wyniku emigracji, uchodźstwa, masowych wywozów do obozów koncentracyjnych i obozów pracy, znaleźli się poza granicami swoich miejsc zamieszkania, krajów i ziem...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    151
  • Przeczytane
    32
  • Posiadam
    26
  • Historia
    9
  • Teraz czytam
    5
  • Kindle
    2
  • Historyczne
    2
  • II wojna światowa 1939-1945
    1
  • Wojenne echa
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Powrót


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne