rozwińzwiń

Fantastyczne laboratorium doktora Weigla. Lwowscy uczeni, tyfus i walka z Niemcami

Okładka książki Fantastyczne laboratorium doktora Weigla. Lwowscy uczeni, tyfus i walka z Niemcami Arthur Allen
Okładka książki Fantastyczne laboratorium doktora Weigla. Lwowscy uczeni, tyfus i walka z Niemcami
Arthur Allen Wydawnictwo: Czarne Seria: Historia [Czarne] historia
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historia [Czarne]
Tytuł oryginału:
The Fantastic Laboratory of Dr. Weigl: How Two Brave Scientists Battled Typhus and Sabotaged the Nazis
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2016-03-02
Data 1. wyd. pol.:
2016-03-02
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380492417
Tłumacz:
Barbara Gadomska
Tagi:
Barbara Gadomska
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
87 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
305
271

Na półkach:

Książka ważna i potrzebna, bo przybliża polski wkład w walkę z Tyfusem i niezwykłe dokonania doktora Weigla. Jest to postać niezwykle ciekawa, jej dorobek jest warty uznania i poznania przez szersze grono współczesnych.

Cieszę się więc, że zapoznałam się z historią fantastycznego laboratorium, ale sposób przekazania treści nie bardzo do mnie przemawia. Akapity są bardzo długie i wg mnie przesycone datami i nazwiskami, które dość szybko wylatują z pamięci. Przez to mogłam przyswoić tylko kilka stron książki na raz i lektura trwała długie tygodnie. Mimo wszystko polecam.

Książka ważna i potrzebna, bo przybliża polski wkład w walkę z Tyfusem i niezwykłe dokonania doktora Weigla. Jest to postać niezwykle ciekawa, jej dorobek jest warty uznania i poznania przez szersze grono współczesnych.

Cieszę się więc, że zapoznałam się z historią fantastycznego laboratorium, ale sposób przekazania treści nie bardzo do mnie przemawia. Akapity są bardzo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
417
314

Na półkach: ,

Interesująca książka, której osią jest walka z tyfusem. Autor przedstawia zarówno aspekty biologiczne, naukowe, historyczne i społeczne, co czyni tę pozycję bardzo ważnym źródłem informacji dla laika. Bardzo istotnym aspektem jest przypomnienie, a chyba dla wielu czytelników zapoznanie w ogóle, z postacią Rudolfa Weigla. Ciekawym wątkiem jest aspekt moralny i etyczny prowadzenia badań medycznych na ludziach. Polecam wszystkim, którzy poszukują pozycji ogólnorozwojowej napisanej lekkim i przystępnym językiem.

Interesująca książka, której osią jest walka z tyfusem. Autor przedstawia zarówno aspekty biologiczne, naukowe, historyczne i społeczne, co czyni tę pozycję bardzo ważnym źródłem informacji dla laika. Bardzo istotnym aspektem jest przypomnienie, a chyba dla wielu czytelników zapoznanie w ogóle, z postacią Rudolfa Weigla. Ciekawym wątkiem jest aspekt moralny i etyczny...

więcej Pokaż mimo to

avatar
555
408

Na półkach: , ,

Interesujący miks wiedzy biologicznej i historycznej, napisany w bardzo przystępny dla laika i ciekawy sposób. Historie osób przedstawionych wciągnęły mnie niesamowicie, nie mogę jednak napisać, że czytało mi się miło i przyjemnie, ponieważ mamy tutaj sytuację ludzi uwiezionych w gettach czy obozach koncentracyjnych. Mimo wszystko polecam lekturę, skłania do refleksji i pozwala spojrzeć na historię od innej od tej "szkolnej" strony.

Interesujący miks wiedzy biologicznej i historycznej, napisany w bardzo przystępny dla laika i ciekawy sposób. Historie osób przedstawionych wciągnęły mnie niesamowicie, nie mogę jednak napisać, że czytało mi się miło i przyjemnie, ponieważ mamy tutaj sytuację ludzi uwiezionych w gettach czy obozach koncentracyjnych. Mimo wszystko polecam lekturę, skłania do refleksji i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
815
802

Na półkach: , ,

Doprawdy niezwykła opowieść, opowieść o historii zupełnie szerzej nieznanej gdzie wolność spłata się z niewolą, a bohaterstwo z bestialstwem. Opowieść której kanwą jest laboratorium stworzone przez prof. Weigla we Lwowie. Tytuł nazwał go fantastycznym – bo i takie było, szczegółów nie chcę pisać – warto samemu po nie sięgnąć. Co innego jednak sprawiło, że lektura była dla mnie ciekawym doświadczeniem. Charakterystyki głównych bohaterów, jak Weigl, Fleck, Szabłowski, Ding i wielu innych. Postacie tak różne jak różni jesteśmy, dodatkowo postawieni w granicznych sytuacjach wywołanych przez konflikt wojenny. Książka o tyfusie, o pracy nad szczepionką prowadzonej w różnych miejscach, o poświęceniu, wierze, odwadze ale również o bestialstwie, egoizmie i cynizmie. Gorąco polecam!

Doprawdy niezwykła opowieść, opowieść o historii zupełnie szerzej nieznanej gdzie wolność spłata się z niewolą, a bohaterstwo z bestialstwem. Opowieść której kanwą jest laboratorium stworzone przez prof. Weigla we Lwowie. Tytuł nazwał go fantastycznym – bo i takie było, szczegółów nie chcę pisać – warto samemu po nie sięgnąć. Co innego jednak sprawiło, że lektura była dla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
5
4

Na półkach:

Wkład w szczepionkę przeciwko tyfusowi odegrał istotną rolę w trakcie II wojny światowej. Auto przedstawia w sposób komunikatywny historie doktora Weigla, jego upór i dążenie do celu. Możemy poznać go jako perfekcjonistę dla którego nie liczą się tytuły naukowe i sława. Praca dla ZSSR i Nazistów może się wydawać niebezpieczna ale każde z tych mocarstw obawiało się tej choroby jak ognia. Książka przedstawia również problem antysemityzmu we Lwowie, eksperymenty na ludziach w obozach koncentracyjnych oraz próbę rozliczenia zbrodniarzy wojenny. "Rudolf Weigl przekształcił wesz, symbol brudu, nieszczęścia i wstrętu w przydatny obiekt badań naukowych i ratujących życie narzędzie". "Niemcy oferowali mu katedrę w Berlinie, Rosjanie instytut w Moskwie. Polacy (...) małe mieszkanko (..) i dużo politycznych kłopotów".

Wkład w szczepionkę przeciwko tyfusowi odegrał istotną rolę w trakcie II wojny światowej. Auto przedstawia w sposób komunikatywny historie doktora Weigla, jego upór i dążenie do celu. Możemy poznać go jako perfekcjonistę dla którego nie liczą się tytuły naukowe i sława. Praca dla ZSSR i Nazistów może się wydawać niebezpieczna ale każde z tych mocarstw obawiało się tej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
83
83

Na półkach: ,

Kilka faktów dotyczących tej książki zasługuje na wyróżnienie. Po pierwsze, autor nie tylko opowiada ciekawą historię, ale robi to w nienudzący, przystępny sposób, czego nie można powiedzieć o każdej książce historycznej. Po drugie, zaskakujące wydaje się być zainteresowanie amerykańskiego autora życiem polskiego naukowca nieznanego nawet w Polsce. Chapeau bas! Aż w końcu, na półkach księgarni ujrzeć można nazwisko wybitnego uczonego i jego współpracowników, których osiągnięcia zasługują na honorowe miejsce w podręcznikach biologii, a nie tylko na pobieżną znajomość w środowiskach zainteresowanych historią medycyny.

Kilka faktów dotyczących tej książki zasługuje na wyróżnienie. Po pierwsze, autor nie tylko opowiada ciekawą historię, ale robi to w nienudzący, przystępny sposób, czego nie można powiedzieć o każdej książce historycznej. Po drugie, zaskakujące wydaje się być zainteresowanie amerykańskiego autora życiem polskiego naukowca nieznanego nawet w Polsce. Chapeau bas! Aż w końcu,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
70
6

Na półkach:

Jakoś z rezerwą podchodziłam do tej książki napisanej przez amerykańskiego dziennikarza ale szanuję za rzetelność i ilość wykonanej pracy w szukaniu źródeł i żyjących świadków. Pięknie ukazana historia dwóch polskich naukowców, którzy zasłużyli na godne upamiętnienie swoją postawą moralną i czystym, nieskażonym pychą podejściem do nauki, mimo jej wielokrotnych prób upolitycznienia. Pełna cytatów, dalej aktualnych: "Polska to kraj dotknięty nieszczęściem trudnej przeszłości, w którym postacie historyczne albo obrzuca się błotem, oskarżając o zdradę, albo, gdy umierają, ozdabia nadmiernie złocista aureolą" -trudno się nie zgodzić.

Jakoś z rezerwą podchodziłam do tej książki napisanej przez amerykańskiego dziennikarza ale szanuję za rzetelność i ilość wykonanej pracy w szukaniu źródeł i żyjących świadków. Pięknie ukazana historia dwóch polskich naukowców, którzy zasłużyli na godne upamiętnienie swoją postawą moralną i czystym, nieskażonym pychą podejściem do nauki, mimo jej wielokrotnych prób...

więcej Pokaż mimo to

avatar
753
169

Na półkach: ,

Warto się dowiedzieć, dlatego trzeba przeczytać...

Warto się dowiedzieć, dlatego trzeba przeczytać...

Pokaż mimo to

avatar
39
36

Na półkach:

Niezła książka na temat niezwykle barwnego wycinka historii Polski. Nieco nijaka pod kątem stylu (w ogóle po przeczytaniu nie pamiętamy, czy miała jakiś styl),natomiast zdecydowanie wartościowa ze względu na temat. Napisałbym, że za to właśnie powinni się brać patriotycznie nastawieni pisarze i filmowcy, ale patrząc na efekty ich działań podejrzewam, że autorowi dobrze zrobił emocjonalny dystans do opisywanych zagadnień.
Książka łączy prawdę historyczną i ciekawe anegdoty, przybliża bohaterów bez stawiania im pomnika, nie jest baśnią o dobrych nas i złych innych, czyli jest w sam raz dla ludzi, którzy lubią dobrą rozrywkę połączyć z przyswajaniem wiedzy.
Warto, naprawdę!

Niezła książka na temat niezwykle barwnego wycinka historii Polski. Nieco nijaka pod kątem stylu (w ogóle po przeczytaniu nie pamiętamy, czy miała jakiś styl),natomiast zdecydowanie wartościowa ze względu na temat. Napisałbym, że za to właśnie powinni się brać patriotycznie nastawieni pisarze i filmowcy, ale patrząc na efekty ich działań podejrzewam, że autorowi dobrze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
206
84

Na półkach:

Bardzo ciekawa, broni się historią. Kilka nieścisłości, czasem stylistycznie niezbyt. Ale warta uwagi.

Bardzo ciekawa, broni się historią. Kilka nieścisłości, czasem stylistycznie niezbyt. Ale warta uwagi.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  244
 • Przeczytane
  113
 • Posiadam
  46
 • Historia
  9
 • 2018
  4
 • Do kupienia
  4
 • Teraz czytam
  4
 • Reportaż
  3
 • 2021
  3
 • Ebook
  2

Cytaty

Więcej
Arthur Allen Fantastyczne laboratorium doktora Weigla. Lwowscy uczeni, tyfus i walka z Niemcami Zobacz więcej
Arthur Allen Fantastyczne laboratorium doktora Weigla. Lwowscy uczeni, tyfus i walka z Niemcami Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne