rozwiń zwiń

Planeta Kalgar

Okładka książki Planeta Kalgar
Maurice Vauthier Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura młodzieżowa
126 str. 2 godz. 6 min.
Kategoria:
literatura młodzieżowa
Tytuł oryginału:
La Planète Kalgar (1966)
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
1971-07-01
Data 1. wyd. pol.:
1971-07-01
Liczba stron:
126
Czas czytania
2 godz. 6 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Olga Nowakowska
Tagi:
science fiction powieść francuska niebezpieczne eksperymenty przeddzień zagłady kolonizacja planet pozaukładowych
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
611
602

Na półkach: , ,

Bardziej "fantastyka" niż "naukowa" opowiastka z motywem "szlachetnego dzikusa" czy też "powrotu do niewinności". Chociaż napisana w drugiej połowie XX wieku (1966) to widać silne wpływy literackie Juliusza Verne'a co wypada dość dziwnie w zderzeniu z retro sf (pojazdy międzygwiezdne, komory do anabiozy... ale wszystko programowane przy pomocy kart perforowanych). Ciekawostką którą warto odnotować jest wspomnienie "wimana" obiektów interpretowanych jako "pojazdy kosmiczne" ponoć opisywane w Wedach. Erich von Daeniken wydał swoją pierwszą książkę w 1968... i chyba jeszcze w niej nie wspomina o wimana a tutaj już wzmianka, proszę.

Fabuła jest dość naiwna i mocno oparta na emocjach bohaterów, ich charakter jest jednoznaczny i określają go właśnie ekspresyjne emocje. To może być dość dziwne dla współczesnego człowieka bo odbiera się to nie jako książkę dla dorosłych a raczej dla dzieci, gdzie trzeba jasno wskazać kto jest dobry a kto zły. Do tego nieścisłości (ba, błędy!) naukowe. Jeśli Ziemia miała być zniszczona w wyniku wojny nuklearnej to 300 lat nie zmniejszy poziomu promieniowania gdyż połowiczny okres rozpadu Plutonu-240 wynosi 6,5 tysiąca lat a Plutonu-239 aż 24 tysiące lat!

Na uwagę zasługuje ładna szata graficzna, ilustracje pokazujące idylle Kalgaru... tylko jakoś pani Bożenie Truchanowskiej (ilustratorce) umknęło, że to ma być SF więc ilustracje też sugerują, że odbiorcą miało być dziecko. A nie taki chyba był zamysł autora.

Ostatecznie książka jest przeciętna, raczej estetyczna niż literacka ciekawostka w kolekcji sf.

Bardziej "fantastyka" niż "naukowa" opowiastka z motywem "szlachetnego dzikusa" czy też "powrotu do niewinności". Chociaż napisana w drugiej połowie XX wieku (1966) to widać silne wpływy literackie Juliusza Verne'a co wypada dość dziwnie w zderzeniu z retro sf (pojazdy międzygwiezdne, komory do anabiozy... ale wszystko programowane przy pomocy kart perforowanych)....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    22
  • Chcę przeczytać
    16
  • Posiadam
    12
  • Fantastyka
    3
  • Ulubione
    2
  • Science Fiction
    1
  • Sci-fi
    1
  • Posiadam, jeszcze nie przeczytałam
    1
  • 📣 Ach! Moja kolekcja
    1
  • Moje TOP-książki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Planeta Kalgar


Podobne książki

Przeczytaj także