rozwiń zwiń

Nowa Fantastyka 329 (2/2010)

Okładka książki Nowa Fantastyka 329 (2/2010)
Przemysław GulFrank Hebben Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nowa Fantastyka czasopisma
80 str. 1 godz. 20 min.
Kategoria:
czasopisma
Seria:
Nowa Fantastyka
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2010-02-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-02-01
Liczba stron:
80
Czas czytania
1 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
0867132X
Tagi:
opowiadania miesięcznik science fiction fantasy horror
Średnia ocen

                5,4 5,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,4 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1953
1384

Na półkach: ,

Proza polska

„Siedem butelek perfum” Joanna Skalska

Uwięziony w mieście plagi. W pewnym bliżej niesprecyzowanym mieście wybucha zaraza. Cała miejscowość zostaje odizolowana przez wojsko od reszty świata, a mieszkańców z dnia na dzień jest coraz mniej. Początkowo bardzo emocjonujące było obserwowanie jak główny bohater traci kolejnych najbliższych, a sytuacja coraz bardziej się pogarsza. Jednakże w pewnym momencie akcja przestaje iść do przodu i ukazane zostaje głównie smętne dreptanie po opustoszałym mieście. Moim zdaniem niewykorzystany potencjał.

„Pantomima starego niedołęgi” Jakub Małecki

Widma przeszłości. Pewnego starszego człowieka odwiedza dwóch osiłków, którzy jednak są kimś innym niż można się wydawać. Kiedy w opowiadaniu zostają wyłożone wszystkie karty na stół, okazuje się, że nie jest to zbyt oryginalna opowieść – kolejna historia o tym jak grzesznika spotyka kara. Całość jest jednak bardzo sprawnie opowiedziana, ale nie za bardzo rozumiem czemu miało służyć nagłe wprowadzenie formy dramatu. Ogólnie jest całkiem dobry tekst.

„Ryza” Przemysław Gul

Zmagania z niemocą twórczą. Głównym bohaterem jest pisarz, który wyjeżdża na wieś, żeby w spokoju dokończyć pisanie książki. Jednakże na miejscu zaczyna go prześladować tajemniczy mężczyzna. Bardzo dobrze wypadają tu wątki obyczajowe ukazując protagonistę w jak najgorszym świetle, który nie szanuje swoich czytelników i obowiązki odkłada zawsze na później. Niestety wraz z wprowadzeniem elementów sugerujących fantastykę całość staje się bardzo mętna, a ostateczna odpowiedź rozczarowuje. Raczej nie polecam.

Proza zagraniczna

„Noware” Uwe Post

Kolejna postapokalipsa. W świecie dotkniętym bliżej niezidentyfikowaną katastrofą główny bohater w poszukiwaniu swojego syna musi udawać informatyka przed samozwańczym królem. Jeśli ktoś zna inne tego typu opowieści nie znajdzie tu dla siebie nic nowego. Na dodatek twórca w pewnym momencie porzuca wiele bardzo obiecujących postaci. Chyba jedynym ciekawszym motywem jest wyjaśnienie skąd król wie jak rządzić swoimi podwładnymi. Za to zakończenie przypomina jakiś kiepski dowcip. Można polecić jedynie najzagorzalszym zwolennikom motywów postapokaliptycznych.

„Paperdoll” Frank Hebben

Problemy z nowym nabytkiem. W tym króciutkim tekście główny bohater kupuje coś w rodzaju dmuchanej lalki z sex-shopu. Problem w tym, że lalka zdaje się mieć własną świadomość. Spodziewałem się przypowieści o wolności i co znaczy być człowiekiem w stylu komiksu „Sky Doll”. Ta historia jest jednak tak naprawdę jednym wielkim żartem i do końca nie wiadomo, jaka część fabuły zdarzyła się naprawdę. Niestety dla mnie lektura była stratą czasu.

„Interes jak każdy inny”. Heidrun Jänchen

Wyrzuty sumienia komiwojażera. Główny bohater jest kimś w rodzaju handlarza skupującego od ludzi ich własne ciała w zamian za pieniądze i obietnice lepszego życia. Pewnego dnia jednak protagonista nawiązuje relację emocjonalną z jedną ze swoich „klientek”. Podobało mi się, że tekst na początku całkiem zgrabnie wprowadza czytelnika w świat przedstawiony. Także rozwój fabuły i rozterki moralne bohatera potrafią być przejmujące. Niestety nie udało się przy tym uniknąć pewnej łopatologii, która sprawia wrażenie jakby autor nie wierzył w swoich czytelników. Całkiem dobry tekst.

Publicystyka

„Science fiction po niemiecku” Katarzyna Sowa

Przegląd niemieckiej literatury fantastycznej. Autorka omawia tu teksty od XVII w. po czasy współczesne. Wiele pozycji jest opisywanych bardzo skrótowo, ale wynikało to najprawdopodobniej z dosyć ograniczonego miejsca na artykuł. Podobało mi się, ze poza samą literaturą osobno przedstawia się historię niemieckich czasopism fantastycznych. Za to za zupełnie niepotrzebne uważam dwa okienka opisujące osobno E.T.A Hoffmana i fenomen Perry’ego Rhodana – wybijało to z lektury i zajmowało miejsce. Ogólnie jednak sporo wyniosłem z lektury.

„Niemcy w kosmosie” Konrad Węgrowski

Omówienie najważniejszych reżyserów filmowych niemieckiego pochodzenia zajmujących się fantastyką. Na pierwszy rzut oka przypomina to skrótowe wpisy rodem z encyklopedii, ale autor przy tym dodaje swoje opinie i ciekawostki na temat poszczególnych pozycji. Przyjemnie się czyta, ale nie jest to nic wybitnego – kojarzył mi się z wydaną później książką „Stephen King – Sprzedawca strachu” Roberta Ziębińskiego.

„Fantastyka alternatywna czyli... Motyl z Nazaretu”. Maciej Parowski

Omówienie motywu historii alternatywnych w fantastyce. Autor skupia się tu zarówno na pozycjach przedstawiających inny przebieg historii, jak i tych które przedstawiają bardzo przyziemne wydarzenia, które mogły się potoczyć inaczej (np. „Biegnij Lola, biegnij” czy „Donnie Darko”). Przez to moim zdaniem tekst jest dosyć chaotyczny i można się łatwo pogubić w tym co autor chciał przegapić. W ramach tego artykułu znalazłem jednak parę pozycji, których nie znałem wcześniej. Uważam, że można było lepiej omówić tego typu motyw.

„Niebezpieczne przygody Gwendoline w krainie Yik Yak”. Arkadiusz Grzegorzak

Kolejne omówienie absurdalnego filmu sprzed lat. Jest to w większości streszczenie z ironicznym komentarzem. Jednakże taka forma omawiania filmu jeszcze bardziej zachęciła mnie do seansu. Szkoda tylko, że samych ciekawostek nie udało się umieścić w tekście i zamiast tego są w polach tekstu poza głównym artykułem. Tekst głównie dla osób, które tak jak ja nie znają jeszcze omawianego filmu.

Proza polska

„Siedem butelek perfum” Joanna Skalska

Uwięziony w mieście plagi. W pewnym bliżej niesprecyzowanym mieście wybucha zaraza. Cała miejscowość zostaje odizolowana przez wojsko od reszty świata, a mieszkańców z dnia na dzień jest coraz mniej. Początkowo bardzo emocjonujące było obserwowanie jak główny bohater traci kolejnych najbliższych, a sytuacja coraz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    3
  • Czasopisma
    3
  • Chcę przeczytać
    3
  • Magazyny
    1
  • Nowa Fantastyka 2010
    1
  • Chcę posiadać
    1
  • Posiadam - gazeta
    1
  • Inne pieśni
    1
  • Na skróty
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 329 (2/2010)


Podobne książki

Okładka książki Nowa Fantastyka 500 (05/2024) Adrianna Filimonowicz, José Pablo Iriarte, Fonda Lee, Ray Nayler, Valentino Poppi, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Szymon Stoczek, Lavie Tidhar, Istvan Vizvary
Ocena 7,5
Nowa Fantastyk... Adrianna Filimonowi...
Okładka książki Kaczor Donald 03/2024 + Kaczor Donald 01/1994 Tello -Team, Marçal Abella Bresco, Maximino Tortajada Aguilar, Francesco Artibani, Carl Barks, Sergi Cardó, Flor Collins, Miguel Fernandez Martinez, Andrea Ferraris, Janet Gilbert, Sander Gulien, John Kane, Bob Karp, Kari Korhonen, Jan Kruse, John Lustig, Miguel, Hanne Guldberg Mikkelsen, Paul Murry, Hjemmet Oslo, Stefan Petrucha, Redakcja magazynu Kaczor Donald, Francisco Rodriguez Peinado, Rodriques, Maria José Sánchez Núñez, Hugo Sauer, Al Taliaferro, William Van Horn
Ocena 7,4
Kaczor Donald ... Tello -Team, Marçal...
Okładka książki Nowa Fantastyka 499 (04/2024) Wołodymyr Arieniew, Marta Bonaventura, Michał Brzozowski, Daniel Kordowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Eric M. Witchey
Ocena 6,9
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 3 (75) / 2024 Anna Alboth, Jon Lee Anderson, Wiktoria Bieżuńska, Darko Cvijetić, Marcin Czajkowski, Mireła Iwanowa, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Magdalena Nowicka-Franczak, Cathy Park Hong, Redakcja magazynu Pismo, Ali Smith, Filip Zawada
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Jon Le...

Przeczytaj także