rozwiń zwiń

Nieudane Imperium. Związek Radziecki okresu zimnej wojny, od Stalina do Gorbaczowa

Okładka książki Nieudane Imperium. Związek Radziecki okresu zimnej wojny, od Stalina do Gorbaczowa
Vladislav Zubok Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Historiai historia
452 str. 7 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historiai
Tytuł oryginału:
A Failed Empire: the Soviet Union in the Cold War from Stalin to Gorbachev
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
452
Czas czytania
7 godz. 32 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Aleksandra Czwojdrak
Tagi:
komunizm zimna wojna ZSRR XX wiek
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1853
1505

Na półkach: , , , , ,

Książka opisuje historię zimnej wojny z punktu widzenia sowieckiego, zaczynając od Stalina a kończąc na Gorbaczowie. Autor, historyk rosyjski od wielu lat pracujący w Ameryce, obficie korzystał z nowo otwartych archiwów w Rosji. Powstała b.dobra historia polityczna Związku Sowieckiego po drugiej wojnie światowej, której prawdziwą ozdobą są rozdziały o Gorbaczowie, człowieku, który właściwie w pojedynkę rozmontował imperium sowieckie.

A wszystko zaczyna się od Stalina który po wojnie lubił testować i prowokować Zachód, ale zawsze w ostatniej chwili się wycofywał. I tak wycofał się z Iranu; również nie do końca docisnął Turcję, kontrola cieśnin Dardanelskich była bowiem starym marzeniem Rosji, na szczęście nigdy nie urzeczywistnionym. Poza tym satrapa się starzał, i robił duże błędy. Dwie jego spektakularne klęski to blokada Berlina i wojna koreańska.

Bardzo dobry jest rozdział o nuklearnej polityce Chruszczowa, który najpierw grał ostro, szarżował i blefował grożąc Zachodowi uderzeniem jądrowym, ale w czasie kryzysu kubańskiego, naprawdę się przestraszył; wtedy się uspokoił i poczynił duże ustępstwa Ameryce.

W rozdziale o Breżniewie autor stawia dosyć śmiałą tezę, że przywódcy radzieckiemu bardzo zależało na pokoju na świecie, i czynił wszelkie wysiłki w tym kierunku, zawierając pakty rozbrojeniowe z USA. Wszelako sowieci nigdy nie zrezygnowali ze swojej imperialno-rewolucyjnej ideologii, wystarczy przypomnieć, że za rządów Breżniewa nastąpiła interwencja w Czechosłowacji, polityczna i militarna ekspansja w Afryce i wtargnięcie do Afganistanu. Faktem jest, że Breżniew wynegocjował z Amerykanami redukcję zbrojeń jądrowych, ale na innych polach ZSRR poczynał sobie nader agresywnie.

Autor ujawnia kulisy decyzji o inwazji sowieckiej na Afganistan: podjęła ją trojka Andropow, Ustinow, Gromyko (Breżniew wtedy, w 1979r., słabo kontaktował) impulsywnie, bez pogłębionych studiów i analiz, a gdy wojskowi próbowali oponować, zostali bezlitośnie zrugani. Bardzo to ciekawy przyczynek do tego jak podejmowano tak doniosłe decyzje w ZSRR.

Prawdziwą ozdobą książki są rozdziały o Gorbaczowie, człowieku, który rozwalił w ciągu trzech lat imperium budowane przez dziesięciolecia. Autor przedstawia najważniejsze cechy politycznego charakteru Gorbaczowa: niezachwiany optymizm, wielka naiwność, tendencja do spontanicznego działania i brak strategicznej wizji, zapatrzenie na Zachód i wreszcie awersja do używania siły. Według Zuboka niektóre z tych cech: naiwność, spontaniczność i niezdolność do użycia siły, dyskwalifikują Gorbaczowa jako polityka; dlatego też doprowadził do oderwania Europy Wschodniej nie uzyskawszy niczego w zamian: politycy zachodni ogrywali go jak dziecko. Przyznaję się, że czytając to, zżymałem się, bo dzięki Gorbaczowowi mogliśmy pokojowo zrzucić pęta komunizmu. Niemniej przyznać trzeba, że scenariusz upadku komuny mógł się potoczyć różnie.

Autorowi, który nie ukrywa negatywnego stosunku do Gorbaczowa, marzy się ewolucja ZSRR na kształt chiński, marzy się ktoś jak Deng Siao Ping, ale tamten pan ma ręce unurzane we krwi, przypomnijmy masakrę na placu Tien an Men. Ale zamiast Gorbaczowa mógłby rządzić ktoś inny, na przykład ktoś w rodzaju Milosevica, no i wtedy byłoby ciekawie... Widać, że w historii Rosji przywódca typu Gorbaczowa to ewenement, zdecydowanie bardziej typowy jest Putin.

Bardzo to ciekawa pozycja, niezbędna dla zrozumienia polityki sowieckiej po wojnie.

Książka opisuje historię zimnej wojny z punktu widzenia sowieckiego, zaczynając od Stalina a kończąc na Gorbaczowie. Autor, historyk rosyjski od wielu lat pracujący w Ameryce, obficie korzystał z nowo otwartych archiwów w Rosji. Powstała b.dobra historia polityczna Związku Sowieckiego po drugiej wojnie światowej, której prawdziwą ozdobą są rozdziały o Gorbaczowie,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    67
  • Przeczytane
    11
  • Historia
    7
  • Posiadam
    5
  • Chcę w prezencie
    2
  • Do kupienia
    2
  • Teraz czytam
    1
  • XX wiek
    1
  • Zimna Wojna / Komunizm / ZSRR
    1
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne