rozwiń zwiń

Łacina umarła, niech żyje łacina! Mała historia wielkiego języka

Okładka książki Łacina umarła, niech żyje łacina! Mała historia wielkiego języka
Wilfried Stroh Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk językoznawstwo, nauka o literaturze
325 str. 5 godz. 25 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Tytuł oryginału:
Latein ist tot, es lebe Latein! Kleine Geschichte einer großen Sprache
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
325
Czas czytania
5 godz. 25 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376542669
Tłumacz:
Aleksandra Arndt
Tagi:
Łacina Filologia klasyczna Mediolatynistyka Neolatynistyka Rzym
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , , , ,

Ta niedawno przełożona na polski książka wybitnego niemieckiego latynisty w sposób niezwykle przystępny i miejscami wręcz zabawny przedstawia dzieje języka łacińskiego. Jej rozdziały początkowe są poniekąd bardzo skrótowym ujęciem historii literatury rzymskiej. W moim odczuciu ciekawsza jest dalsza część książki, która ukazuje losy łaciny w średniowiecznej i nowożytnej Europie. Owszem, głównie z perspektywy niemieckiej, ale dobrze nieco i o zachodnich sąsiadach poczytać. Zwłaszcza, że w kwestii nauczania języków klasycznych jesteśmy akurat jakieś sto lat za Niemcami. Ciekawe są liczne uwagi językowe, dotyczące choćby zależności między łaciną a językami romańskimi. Biorąc pod uwagę zły stan znajomości języków klasycznych w naszym kraju dobrze by było, żeby możliwie jak najwięcej osób przeczytało książkę Stroha. Poniekąd jest to jakiś głos w dyskusji dotyczącej przydatności łaciny i dzisiaj (choć bynajmniej nie jest to zasadniczy temat tej publikacji). Szczególnie do gustu przypadła mi teza Autora mówiąca, że w łacinie na przełomie er zerwana została ścisła łączność między językiem mówionym a literackim, gdy to po osiągnięciu mistrzostwa w twórczości Cycerona i Wergiliusza to dzieła tych największych klasyków stały się punktem odniesienia dla języka literackiego, tworząc dlań nowe ramy, w ramach których przetrwać miał on dwa tysiące lat. Umrzeć, by żyć - taką drogę przeszedł język Rzymian przez te wszystkie wieki, co dowodnie świadczy o jego wyjątkowości.

Tomasz Babnis

Ta niedawno przełożona na polski książka wybitnego niemieckiego latynisty w sposób niezwykle przystępny i miejscami wręcz zabawny przedstawia dzieje języka łacińskiego. Jej rozdziały początkowe są poniekąd bardzo skrótowym ujęciem historii literatury rzymskiej. W moim odczuciu ciekawsza jest dalsza część książki, która ukazuje losy łaciny w średniowiecznej i nowożytnej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    29
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    4
  • Filologia
    2
  • 2018
    1
  • Rzym i świat rzymski
    1
  • Starożytność
    1
  • Popularnonaukowe i poradniki
    1
  • Przez wieki i epoki
    1
  • Językoznawstwo
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Łacina umarła, niech żyje łacina! Mała historia wielkiego języka


Podobne książki

Przeczytaj także