rozwiń zwiń

Krótki podręcznik przekraczania granic

Okładka książki Krótki podręcznik przekraczania granic
Gazmend Kapllani Wydawnictwo: Czarne Seria: Sulina literatura piękna
152 str. 2 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Sulina
Tytuł oryginału:
Μικρό Ημερολόγιο Συνόρων / Mikro Hemegologio Synoron
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
152
Czas czytania
2 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7536-134-6
Tłumacz:
Ewa T. Szyler
Tagi:
imigranci Grecja Albania literatura albańska literatura grecka
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
83 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
383
190

Na półkach:

Króciutka książka o towarzyszącemu każdemu imigrantowi, nielegalnemu w szczególności, syndromie granicy, przeplatana życiową historią autora o jego imigracji do Grecji tuż po otwarciu Albanii na świat. Szokujące są szczegóły dotyczące nielegalnej migracji, jest to coś, o czym człowiek niby gdzieś podświadomie wie, ale nie dopuszcza do siebie, a tu musi zderzyć się z brutalną rzeczywistością. Problemy migranta nie kończą się na przekroczeniu granicy własnego kraju - dopiero się na niej zaczynają. Nie zna języka, nie ma pieniędzy, nie ma pozwolenia na pracę, choć chce pracować. Trafia razem z tłumem ludzi do obozu dla uchodźców, gdzie jest traktowany jak najgorszy wróg. Bo razem z nim przybywają nie tylko krystalicznie czyści ludzie. Są kradzieże, rozboje, gwałty, a nawet morderstwa. Ludność miejscowa chce chronić się przed tą hordą i jest to całkowicie zrozumiałe, jednak w tym wszystkim potrafią ucierpieć uczciwi ludzie, poszukujący lepszego życia z dala od upadłego kraju i jego dogorywającego reżimu. I choć książka jest krótka, niektóre sceny potrafią dobrze wryć się w pamięć. Jak na przykład scena z zagarnięciem przez policjantów niemego Greka do obozu dla uchodźców, bo nie miał przy sobie dokumentów i wyglądał im na Albańczyka, rzucanie przez policjantów chleba do uchodźców, którzy, głodni, biją się o niego, czy gwałt Albańczyków na swojej krajance, która wraz z nimi próbowała przedostać się przez granicę - w czasach chaosu i bezprawia ludziom puszczają hamulce, a samotna kobieta wśród mężczyzn nie ma zbyt wielkich szans, jeśli ci pozbawieni są sumienia.
"Krótki podręcznik przekraczania granic", mimo swojej niewielkiej objętości, wywarł na mnie dobre wrażenie. Jest w nim i trochę omówienia tematu emigracji, i trochę osobistej historii - obie części w zdrowych proporcjach, zgrabnie poprzeplatane ze sobą. Jedyne czego mam niedosyt, to samej Albanii. Książka jest dość uniwersalna, co jest z jednej strony zaletą, a z drugiej wadą - chętnie bowiem dowiedziałabym się o Albanii więcej. Co prawda można wyłowić z niej nieznane wcześniej fakty - dla mnie było to sprawdzanie ustawień anten satelitarnych przez władze (i nadgorliwych obywateli) oraz zsyłki na wieś za nieprawomyślność, ale to wciąż jest mało. Albania jest ciekawym krajem i przez swoją ostatnią historię też tragicznym, a jednocześnie mało znanym. Sięgając po albańskiego pisarza zawsze mam trochę nadziei na to, że uchyli rąbka tajemnicy - o tym jak się żyło w Korei Północnej Europy.

Króciutka książka o towarzyszącemu każdemu imigrantowi, nielegalnemu w szczególności, syndromie granicy, przeplatana życiową historią autora o jego imigracji do Grecji tuż po otwarciu Albanii na świat. Szokujące są szczegóły dotyczące nielegalnej migracji, jest to coś, o czym człowiek niby gdzieś podświadomie wie, ale nie dopuszcza do siebie, a tu musi zderzyć się z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    289
  • Przeczytane
    108
  • Posiadam
    28
  • Bałkany
    11
  • Reportaże
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Ulubione
    4
  • Sulina
    4
  • Czarne
    4
  • Bałkańskie
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Krótki podręcznik przekraczania granic


Podobne książki

Przeczytaj także