Klęska imperium zła. Rok 1920

Okładka książki Klęska imperium zła. Rok 1920
Andrzej Nowak (historyk) Wydawnictwo: Biały Kruk historia
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Biały Kruk
Data wydania:
2020-04-23
Data 1. wyd. pol.:
2020-04-23
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375532906
Tagi:
Bitwa Warszawska II RP Cud nad Wisłą Bolszewizm 1920
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
53 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
114
114

Na półkach:

48/2023

Dla Andrzeja Nowaka klęska bolszewików z sierpnia 1920 roku jest przyczynkiem do przeanalizowania dziejów polsko-rosyjskich. Sam opis wojny polsko-bolszewickiej stanowi jedną z czterech część książki.

W pierwszej części Nowak opisuje wojnę polsko-bolszewicką. Konflikt jest raczej przedstawione w lakonicznej formie i jest to po prostu solidny opis wydarzeń, ale raczej nic nowego się nie dowiadujemy. Mnie osobiście najbardziej zabolało, że bardzo mocno zmarginalizowana została postać Tadeusza Rozwadowskiego o którym autor wspomina raptem w dwóch akapitach. Całe zaszczyty spadają na konto Józefa Piłsudskiego, co jest mocno niesprawiedliwe.

W drugiej części autor sięga głębiej w przeszłość i analizuje to jak z czasem rozwijała się wzajemna nienawiść dwóch wrogich sobie krajów. Od czasów Polaków na Kremlu, przez rozbiory, tragiczne powstania XIX wieku, aż do paktu Ribbentrop-Mołotow i zbrodni katyńskiej.

Trzecia część opisuje postępowanie naszych sojuszników z Ententy w czasie trwania wojny z bolszewikami. W zasadzie możemy mówić, że sojusznikiem była Francja, ponieważ postawa Wielkiej Brytanii, a przede wszystkim Davida Lloyda George'a była skrajnie wroga wobec Polski. Można odnieść wrażenie, że dla reprezentantów Zjednoczonego Królestwa na rękę byłaby klęska Polski.

Ostatnia część poświęcona jest temu jak w teraźniejszej Rosji ohydnie zakłamana historia służy do indoktrynacji społeczeństwa. Ludność Rosji jest karmiona informacjami, że wojna polsko-bolszewicka była sprowokowana przez Polskę, pakt Ribbentrop-Mołotow był po prostu ratowaniem się przed potencjalnym sojuszem Polski z Niemcami, a zbrodnia w Katyniu była po prostu odwetem za gehennę jeńców Armii Czerwonej w 1920 roku.

„Klęska imperium zła” została wydana w 2020 roku i teraz z perspektywy tych kilku lat widać jak fala wrogości z putinowskiego Kremla coraz mocniej wzbiera. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne nie tylko dla Polski, ale także dla samej Rosji, której społeczeństwo od setek lat żyje w syndromie oblężonej twierdzy i jest przekonane, że cały świat marzy o unicestwieniu Moskwy.

Ja osobiście spodziewałem się, że więcej miejsca zostanie poświęcone bitwie warszawskiej oraz, że będzie ona przedstawiona w bardziej sprawiedliwy sposób. Paradoksalnie najciekawszymi elementami książki są treści uzupełniające główne zagadnienie. Niemniej jednak bardzo dobry warsztat pisarski Andrzeja Nowaka sprawia, że książkę czyta się z dużą przyjemnością.

48/2023

Dla Andrzeja Nowaka klęska bolszewików z sierpnia 1920 roku jest przyczynkiem do przeanalizowania dziejów polsko-rosyjskich. Sam opis wojny polsko-bolszewickiej stanowi jedną z czterech część książki.

W pierwszej części Nowak opisuje wojnę polsko-bolszewicką. Konflikt jest raczej przedstawione w lakonicznej formie i jest to po prostu solidny opis wydarzeń, ale...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    67
  • Przeczytane
    56
  • Posiadam
    21
  • Historia
    8
  • 2023
    2
  • Eikon
    1
  • Teraz czytam
    1
  • 2. Wojny Światowe i pomiędzy
    1
  • Do kupienia
    1
  • I WŚ i międzywojnie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Klęska imperium zła. Rok 1920


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne