Historia starożytnych Greków. Tom I: Do końca wojen perskich.

Okładka książki Historia starożytnych Greków. Tom I: Do końca wojen perskich.
Benedetto BravoEwa Wipszycka Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Cykl: Historia Starożytnych Greków (tom 1) historia
532 str. 8 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Cykl:
Historia Starożytnych Greków (tom 1)
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1988-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1988-01-01
Liczba stron:
532
Czas czytania
8 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
8301066547
Tagi:
podręcznik akademicki Grecja do wojen perskich
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
69 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1273
1372

Na półkach: , , ,

Wczesne dzieje Grecji stanowią z perspektywy badaczy epokę niezwykle trudną przez wzgląd na bardzo ograniczoną liczbę źródeł. Autorom niniejszego podręcznika udało się jednak dość dobrze przedstawić najważniejsze ustalenia oraz najważniejsze sprawy dyskusyjne. Właśnie ta ostatnia sprawa, a więc obecność w książce podrozdziałów „sprawy dyskusyjne”, zasługuje na uznanie. Tam bowiem Autorzy przedstawiają różne poglądy naukowe dotyczące konkretnych spraw, np. wzajemne stosunki Greków i Fenicjan w epoce wielkiej kolonizacji, czy pochodzenie rytu ofiary greckiej. W pierwszym z trzech tomów (ostatni z nich wyszedł ostatecznie ok. 20 lat po pierwszym!) Bravo i Wipszycka podjęli się przedstawienia całej masy zagadnień związanych z dziejami Grecji przed okresem wojen perskich. Opisują więc nie tylko zarys – tylko zarys jest możliwy przy posiadanych aktualnie źródłach – historii politycznej i społeczno-gospodarczej, ale także wprowadzają w problematykę religii, filozofii, literatury i sztuki tego okresu.

Mankamentem I tomu „Historii starożytnych Greków” jest fakt, że akurat w dziedzinie badań nad Grecją epoki archaicznej i wieków ciemnych dokonał się w ostatnim ćwierćwieczu dość znaczny postęp. Jest to przede wszystkim zasługa archeologów, którzy wydobyli na światło dzienne ogromne ilości pozostałości materialnych umożliwiających nowe ujęcie pewnych zagadnień. Jednak nie tylko pod względem wykorzystania archeologii Autorzy prezentują nieco nieaktualne już dziś poglądy. Dotyczy to np. także kwestii tzw. rewolucji hoplickiej oraz ogólnego podejścia do wojskowości archaicznej. O ile w „Dziejach Grecji” N. G. L. Hammonda narracja opiera się przede wszystkim na komentowanych passusach z Herodota i innych źródeł, to podręcznik Bravo i Wipszyckiej skomponowany jest oryginalniej. Z pewnością książka warta jest lektury, ale najlepiej uzupełnić ją bardzo dobrym opracowaniem, jakim jest tłumaczona z angielskiego „Historia Grecji archaicznej” J. M. Halla (wykorzystanie aktualnych badań, nowe spojrzenie) oraz świetną polską monografią „Sympozjon” M. Węcowskiego. O ile pierwsza z tych prac w dużej mierze pozwala czytelnikowi poznać nowsze ustalenia wynikające z odkryć archeologicznych, to druga znacznie rozszerza spojrzenie na kwestię kultury Grecji archaicznej.

Tomasz Babnis

Wczesne dzieje Grecji stanowią z perspektywy badaczy epokę niezwykle trudną przez wzgląd na bardzo ograniczoną liczbę źródeł. Autorom niniejszego podręcznika udało się jednak dość dobrze przedstawić najważniejsze ustalenia oraz najważniejsze sprawy dyskusyjne. Właśnie ta ostatnia sprawa, a więc obecność w książce podrozdziałów „sprawy dyskusyjne”, zasługuje na uznanie. Tam...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    107
  • Chcę przeczytać
    77
  • Posiadam
    25
  • Historia
    16
  • Studia
    4
  • Starożytność
    4
  • Historia starożytna
    3
  • Starożytność
    2
  • 2015
    2
  • Studia
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia starożytnych Greków. Tom I: Do końca wojen perskich.


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne