Hegel, Haiti i historia uniwersalna

Okładka książki Hegel, Haiti i historia uniwersalna
Susan Buck-Morss Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Cykl: Seria Krytyki Politycznej (tom 42) filozofia, etyka
188 str. 3 godz. 8 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Cykl:
Seria Krytyki Politycznej (tom 42)
Tytuł oryginału:
Hegel, Haiti, and Universal History
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2014-04-10
Data 1. wyd. pol.:
2014-04-10
Liczba stron:
188
Czas czytania
3 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363855925
Tłumacz:
Katarzyna Bojarska
Tagi:
Filozofia humanistyka Hegel
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
380
196

Na półkach: ,

Hegel, Haiti i historia uniwersalna jest pozycją unikalną na tle innych prac dotyczących myśli oświecenia i Hegla, nawet dwadzieścia jeden lat po publikacji pierwszego z esejów.
Pierwszy tekst można streścić jako bardzo rozbudowaną argumentację dotyczącą podstaw filozoficznych i historycznych dialektyki pana-niewolnika. W przeciwieństwie do dominującego poglądu który doszukuje się źródeł tego abstrakcyjnego modelu świadomości w Arystotelesie lub rzadziej u Goethego, autorka szuka go jeszcze gdzie indziej.
A mianowicie w Haitańskiej rewolucji. Żeby to udowodnić powołuje się na szeroką ilość prac naukowych żeby udowodnić swoją tezę. Pokazuje też że (młody) Hegel był pierwszym myślicielem który poruszał kwestię niewolnictwa, samoświadomości i emancypacji odwołując się do historycznej rzeczywistości. I jednocześnie jak powołując się na współczesnych mu autorów prac ekonomicznych i historycznych stawał się bardziej abstrakcyjnym niż ugruntowanym w rzeczywistości społecznej myślicielem. Drugi esej jest próbą przedstawienia koncepcji historii uniwersalnej. Koncepcja ta po części wywodząca się z myśli dialektycznej Hegla, zrywa z ujmowaniem historii jako dziejów rozwoju ludzkiej wolności. Autorka proponuje podejście opierające się na obserwacji pewnych "pęknięć" w historii ludzkiej, gdy doświadczenie było tak nieludzkie że przekraczało granice racjonalności. Jest to na pewno ciekawa koncepcja, aczkolwiek w mojej opinii przydała by się cała rozbudowana książka dedykowane tylko niej.
Mimo to lektura była świetna i mam nadzieję dorwać się do innych prac autorki.

Hegel, Haiti i historia uniwersalna jest pozycją unikalną na tle innych prac dotyczących myśli oświecenia i Hegla, nawet dwadzieścia jeden lat po publikacji pierwszego z esejów.
Pierwszy tekst można streścić jako bardzo rozbudowaną argumentację dotyczącą podstaw filozoficznych i historycznych dialektyki pana-niewolnika. W przeciwieństwie do dominującego poglądu który...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    41
  • Przeczytane
    22
  • Posiadam
    5
  • Historia
    2
  • 04 Nauki polityczne
    1
  • Teraz czytam
    1
  • 📚 Posiadam - E-booki
    1
  • Hegel
    1
  • "Seria idee" Krytyki Politycznej
    1
  • Filozofia/religie/ekonomia/antropologia/psychologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Hegel, Haiti i historia uniwersalna


Podobne książki

Przeczytaj także