18 brumaire’a Ludwika Bonaparte

Krytyka Polityczna
2011-01-01
1975-01-01
978-83-62467-35-8

Po zaznajomieniu się z kontekstem historycznym (w czym bardzo pomógł wstęp z mojego wydania),naprawdę można docenić myśl, kunszt i charakter Marksa. Jeśli czytelnik jest zainteresowany materialistyczną koncepcją dziejów lub szerzej mówiąc myślą Marksa warto sięgnąć po tę książkę i zagłębić się w krajobraz podzielonej Francji połowy XIX wieku

Bardzo interesująca analiza - szczególnie w kontekście dzisiejszej polityki, która brzydzi się ideologią i w której decydujący głos ma tzw. "radykalne centrum". Tak jak współcześnie owo "radykalne centrum" i "prawdopośrodkizm" doprowadza do erozji demokracji, łamania praw człowieka w imię "racjonalności" czy "bezpieczeństwa", tak podobnie w połowie XIX w. w imię "spokoju" i "dobra ludu" wprowadzono dyktaturę. Książka jasno pokazuje, że demokracja parlamentarna była spektaklem od swego zarania, dzisiejszy stan nie jest żadną aberracją.
Styl Karola Marksa nie należy do najlżejszych. Bardzo kwiecisty język oraz bardzo złożone zdania powodują, że przebrnięcie przez książkę staje się wyzwaniem.
Nie jestem zwolennikiem szukania na siłę aktualności w lekturach sprzed prawie 200 lat, jednakże pewne analogie, jak już wyżej wspomniałem, istnieją. Nie da się ukryć, że pierwsze zdanie XVI Brumaire'a Ludwika Bonaparte jest szczególnie trafne - wszystkie wielkie historyczne fakty i postacie powtarzają się dwukrotnie - za pierwszym razem jako tragedia, za drugim jako farsa. We Francji połowy XIX w. karykaturalnie naśladowano hasła i klimat rewolucji z końca XVIII w. Podobnie w Polsce żyje się aktualnie klimatem dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej i lat bezpośrednio po niej. Stada żołnierzy wyklętych walczą z zalewem urojonych komunistów.

Lektura ciekawa, acz raczej nieobowiązkowa. Myślę że lepiej sięgnąć po współczesnych marksistów analizujących współczesną sytuację.

Wstęp Marka Beylina jest po prostu fantastyczny. Dzięki niemu poznajemy historię, którą analizuje Karol Marks w swoim wspaniałym eseju, dzięki niemu widzimy jak przeszłość (tu zamach Ludwika Bonaparte i wydarzenia go poprzedzające) kształtują współczesność. Polecam tę książkę wszystkim tym, którzy chcą zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość i poznać Karola Marksa.

• Filozofia
  • 1. 8. Filozofia i etyka