rozwiń zwiń

Dzielne Polki

Okładka książki Dzielne Polki
Ewa LiszewskaBogumił Liszewski Wydawnictwo: Fronda biografia, autobiografia, pamiętnik
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Fronda
Data wydania:
2013-10-03
Data 1. wyd. pol.:
2013-10-03
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362268993
Tagi:
Polki historia biografie
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Córki Spartakusa Ewa Liszewska, Bogumił Liszewski
Ocena 2,0
Córki Spartakusa Ewa Liszewska, Bogu...
Okładka książki Viva la Polonia. Cudzoziemcy w Powstaniu Styczniowym 1863 r. Ewa Liszewska, Bogumił Liszewski
Ocena 4,6
Viva la Poloni... Ewa Liszewska, Bogu...
Okładka książki Piękne Polki. Opowieść o lwowskich klaudynkach Ewa Liszewska, Bogumił Liszewski
Ocena 5,8
Piękne Polki. ... Ewa Liszewska, Bogu...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Rozmowy bez retuszu Artur Barciś, Marzanna Graff
Ocena 7,3
Rozmowy bez re... Artur Barciś, Marza...
Okładka książki Moi Rodzice Marta Kaczyńska, Dorota Łosiewicz
Ocena 6,7
Moi Rodzice Marta Kaczyńska, Do...
Okładka książki Ludzkie gadanie. Życie, rock and roll i inne nałogi Maria Szabłowska, Krzysztof Szewczyk
Ocena 6,5
Ludzkie gadani... Maria Szabłowska, K...

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
713
694

Na półkach:

Wydawnictwo Fronda uraczyło nas właśnie świetnie napisaną historyczną publikacją Bogumiła i Ewy Liszewskich, zatytułowaną „Dzielne Polki”. Jak można wywnioskować z tytułu autorzy prezentują nam sylwetki kilkunastu niezwykłych i nietuzinkowych kobiet ( mniej lub bardziej znanych) które za sprawą swojej burzliwej działalności na zawsze stały się symbolami polskości, patriotyzmu, heroizmu i poświęcenia: Emilia Plater, Joanna Żubr, Barbara Czarnowska, Maria Raszanowicz, Antonina Tomaszewska, Maria Piotrowiczowa, Henryka Postowójtówna, Maria Antonina Lix, Maria Bohuszewiczówna, Marianna Cel, Elzbieta Zawadzka, Danuta Siedzik, Anna Walentynowicz.

Ich nierzadko dramatyczne i tragiczne, a w niektórych wypadkach nadal niewyjaśnione losy, są odbiciem czasów w których przystało im żyć i walczyć, bezpośrednio wpisane w dzieje państwa i narodu polskiego. Nie są to szerokie, analityczne i wnikliwe opracowania biograficzne (do tych zawsze możemy sięgnąć sami, chcąc wzbogacić swoja wiedzę) a raczej krótkie i rzeczowe noty zawierające najważniejsze wydarzenie, postacie, daty i ciekawostki dotyczące ich życia. Pochodzą z rożnych epok, obracają się niekiedy w odległych czasowych ramach (okres napoleoński, powstanie listopadowe, powstanie styczniowe, II wojna światowa, czasy współczesne), są z różnych środowisk, grupo społecznych i kulturowych kręgów. Ich bezprzykładna odwaga, upór, bohaterstwo i zaangażowanie w sprawę niepodległości naszego kraju spowodowało iż na zawsze weszły do kanonów naszej historii. Są żywym przykładem tego że wbrew obiegowej opinii kobiety nie zawsze czekały na swych walczących mężczyzn drżąc ze strachu w domach lub płaczem żegnały ich na kolejowych peronach. To aktywne uczestniczki politycznych wydarzeń, żołnierki, konspiratorki, sanitariuszki i współtwórczynie czynu zbrojnego. Są symbolem tysięcy bezimiennych polskich patriotek które na przestrzeni wieków własna krwią spłacały rachunek polskich krzywd, na wszelkich możliwych teatrach wojen. To również złożony hołd i próba (wielki ukłon w stronę autorów i wydawnictwa) przywrócenia ich pamięci i należnego im miejsc w narodowym panteonie.

Na mnie osobiście największe wrażenie zrobiły historie Danuty Siedzik „Inki”, młodziutkiej siedemnastoletniej sanitariuszki V Wileńskiej Brygady AK legendarnego majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, skazanej na śmierć w sfingowanym procesie, „Danusie wykazała w procesie ogromny hart ducha. Przed salwą krzyknęła „Niech żyje Polska!!!”. Pod wrażeniem takiej postawy dziesięciu żołnierzy KBW uczestniczących w egzekucji posłało kule obok. Nikt z członków plutonu egzekucyjnego nie chciał mieć na sumieniu śmierci bezbronnej i niewinnej dziewczyny. Zabił ja oficer strzałem z pistoletu w czoło” oraz Anny Walentynowicz wybitnej działaczki politycznej i społecznej, współtwórczyni „Solidarności”, która śmierć znalazła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Są przykładem różnych dróg do wolności, również tej osobistej która tkwi w każdym z nas.
Książka jest bardzo dobrze wydana (pod względem edytorskim bez zarzutu) i wzbogacona dodatkowo serią licznych, często niepublikowanych i odnoszących się do treści zdjęć. Znakomita i bardzo pożądana pozycja dla wszystkich interesujących się historią naszego kraju, zwłaszcza rozpatrywaną przez pryzmat dokonań wielkich i wspaniałych Polek.

Wydawnictwo Fronda uraczyło nas właśnie świetnie napisaną historyczną publikacją Bogumiła i Ewy Liszewskich, zatytułowaną „Dzielne Polki”. Jak można wywnioskować z tytułu autorzy prezentują nam sylwetki kilkunastu niezwykłych i nietuzinkowych kobiet ( mniej lub bardziej znanych) które za sprawą swojej burzliwej działalności na zawsze stały się symbolami polskości,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    34
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    6
  • Chcę w prezencie
    2
  • Wymienię
    1
  • Biografie kobiet
    1
  • *Historia
    1
  • 2020
    1
  • Od wydawnictw
    1
  • Z polecenia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzielne Polki


Podobne książki

Przeczytaj także