rozwiń zwiń

Dzieje Szwecji

Okładka książki Dzieje Szwecji
Ingvar Andersson Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
366 str. 6 godz. 6 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Sveriges Historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1967-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1967-01-01
Liczba stron:
366
Czas czytania
6 godz. 6 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Stanisław Piekarczyk
Tagi:
historia polityka Szwecja historia Skandynawii
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
331
303

Na półkach: ,

Historia Szwecji opisywana przez Ingvara Anderssona jest stosunkowo mało znaną książką, lecz wynika to z faktu, że ma już swoje lata i o ile poruszana tematyka niezbyt straciła na wartości, tak opis autorowi współczesny (dzieło kończy się na 1958 roku) po ponad półwieku jest inaczej odbierany. Andersson skupia się na wybranych wydarzeniach, poprzez które stara się wskazać ciągi przyczynowo-skutkowe wpływające na późniejsze zdarzenia. Historia rozpoczyna się w zamierzchłej przeszłości: jest opis tworzenia się powierzchni ziemi skandynawskiej i wypiętrzania gór, ruchy lodowca, powstawanie rzek i pofałdowań terenu. Następnie mamy ludy pierwotne, Wikingów, Średniowiecza i kolejne epoki aż do 1958 roku.

Książka zawiera sporo opisów zmagań i walk, gdyż – jak dowodzi - wiele momentów zwrotnych w historii Szwecji wyznaczały wojny. Wiele spornych problemów politycznych rozstrzygnięto na placu boju, począwszy od Asle w 1389, przez Brukenberg w 1471 i Asund w 1520, do Breitenfeld, Lutzen (słynne zmagania Gustawa Adolfa w Wojnie Trzydziestoletniej, która dokonała tak wielkiego spustoszenia w Europie), Narwy i Połtawy. Wszystkie te bitwy przynosiły znamienne i dramatyczne rozstrzygnięcia – nie tylko z militarnego punktu widzenia.

Autor tłumaczy w ten sposób wyeksponowanie spraw politycznych, nawet poprzez dobór urywków źródeł, które nie są przypadkowe. Andersson nie jest jednak zwolennikiem heroicystycznej koncepcji historii. Wielokrotnie daje czytelnikowi do zrozumienia, że granice – wprowadzane z reguły ze względów dydaktycznych, z myślą o przejrzystości tego wykładu – nigdy nie rozdzielają zasadniczych wydarzeń. Najważniejsze sprawy nie ulegają zmianom z powodu przewrotu politycznego lub innego wypadku o powierzchownym znaczeniu.

Okres w książce najnowszy jest współcześnie nieco inaczej postrzegany w historii Szwecji, jednak trudno mieć to za złe autorowi, gdyż nie mając perspektywy czasu pisał niejako „na gorąco”, co spowodowało takie, a nie inne skutki. Zastrzeżenia można mieć jedynie do delikatnego forsowania koncepcji Szwecji jako państwa jednoczącego całą Skandynawię i działającego jako unia państw północnych (i popieranie wszelkich działań idących w tym kierunku) zamiast odrębności poszczególnych krajów oraz rzekomej niechętnej pomocy Niemcom w czasie Drugiej Wojny. Według Anderssona ludność szwedzka i władze były zdecydowanie przeciwko jakiejkolwiek współpracy, lecz okazuje się, że ichni monarcha – to już wynika ze współczesnych badań - stał przed dylematem gdyż sam był przychylnie nastawiony wobec Rzeszy. Pomoc nie ograniczała się do jednego czy dwóch tranzytów wojska (w dodatku z „urlopów”) przez teren Szwecji, ale na regularnym wykorzystaniu przez armię niemiecką infrastruktury kraju szwedzkiego, zarówno przed jak i już po rozpoczęciu operacji Barbarossa. Nie jest to przekłamanie ze strony autora, bo nie tacy historycy przedstawiali fakty w innym świetle niż powinni, ale warto mieć to na uwadze.

Historia Szwecji opisywana przez Ingvara Anderssona jest stosunkowo mało znaną książką, lecz wynika to z faktu, że ma już swoje lata i o ile poruszana tematyka niezbyt straciła na wartości, tak opis autorowi współczesny (dzieło kończy się na 1958 roku) po ponad półwieku jest inaczej odbierany. Andersson skupia się na wybranych wydarzeniach, poprzez które stara się wskazać...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    6
  • Na składzie
    1
  • Moja biblioteka
    1
  • Nordyckie
    1
  • Historia, archeologia
    1
  • Historia powszechna
    1
  • A10 - historyczne
    1
  • Historyczne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieje Szwecji


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne