Broniłam ofiar. Pamiętnik z Iranu

Okładka książki Broniłam ofiar. Pamiętnik z Iranu
Shirin EbadiAzadeh Moaveni Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
247 str. 4 godz. 7 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Iran Awakening. A Memoir of Revolution and Hope
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
247
Czas czytania
4 godz. 7 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-247-0335-7
Tłumacz:
Małgorzata Szubert
Tagi:
pamiętnik Iran prawa kobiet emigracja prawa człowieka
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
74 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
15434
2030

Na półkach: , ,

Wyznania laureatki pokojowej nagrody Nobla z 2003 r. Pochodzi z Iranu, jest z wykształcenia prawnikiem i opisuje burzliwe losy swojego państwa. Zamach stanu w 1953 r. pozbawił władzy zasłużonego premiera Mosaddegha i jego miejsce zajął szach Reza Pahlavi, niejako z namaszczenia Stanów Zjednoczonych. Matka Shirin nie nosiła chusty, była osobą wykształconą, a Shirin urodziła się w 1947 r. Nierówne traktowanie córki i brata Dżafara, który oczywiście był przyszłością rodziny. W 1965 r. Shirin zaczęła studiować prawo w Teheranie. Był to czas niespokojny, demonstracji studenckich. SAVAK, tajna policja polityczna trzymała więc rękę na pulsie. Wygnano Chomeiniego. W 1970 r. Shirin objęła funkcję sędziego. Niestety dla rodaków była urzędnikiem nielubionego władcy, osobą która sankcjonowała swoją funkcją reżim szacha. Oczywiście autorka piętnuje dyktaturę szacha, z entuzjazmem powitała powracającego ajatollaha, ale nie zdawała sobie sprawy, że tak naprawdę kręci bicz na samą siebie. W końcu po obaleniu szacha zapanował radykalizm religijny i fundamentalizm, a kobietom zakazano piastowania urzędów. Inżynier Dżawad starał się o jej rękę, nawet podjęli się pewnego eksperymentu, oddalenia na miesiąc, by przekonać się, czy łączy ich mocne uczucie. W 1975r pobrali się, a postępowy mąż nie miał nic przeciwko karierze żony. Rewolucyjne nastroje w 1978 r. Wkrótce Shirin poznała gorzkie oblicze zwycięstwa, zredukowano ją, więc nie podejmowała pracy jako stenotypistka gdyż była ona poniżej jej wykształcenia. Zaszła w ciążę, ale nie myślała by dobrowolnie zrzec się stanowiska. Zajęcie ambasady amerykańskiej, wzięcie zakładników oznaczało jawny sprzeciw wobec polityki amerykańskiej i demonstracje siły. Zwolniono ją w 1980 , a atmosfera mizoginii narastała. Znowelizowany kodeks karny otwarcie gwałcił prawa kobiet i w ogóle obywateli. Wtedy Shirin poprzysięgła bronić represjonowanych słabszych, bronić praw maltretowanych dzieci i kobiet, ofiar gwałtów itp. brutalne represje objęły także brata męża Fuada , który za kolportaż ulotek został skazany na 20 lat, a potem w sfingowanym procesie skazany na śmierć za rzekome powiązania z terrorystami. Wojna Iraku z Iranem. Z jednej strony szczęście rodzinne z córkami Nagar i Nargess, z drugiej coraz bardziej absorbująca walka o prawa człowieka. Pójście na emeryturę po 15 letniej karierze sędziego.
Zaczęło się od sprawy zgwałconej i bestialsko zamordowanej jedenastolatki , w której imieniu kary dla morderców domagali się rodzice.
Piękna opowieść o odwadze, bo sama Shirin gdy zyskała renomę była celem ataków, obawiała się o własne życie, ale jej walka z bezdusznością wymiaru sprawiedliwości doczekała się międzynarodowego uznania, w 2003 uhonorowano ją pokojową nagroda Nobla. Jej uczciwość, bezkompromisowość i walka w obronie bezbronnych zjednują nasz szacunek i sympatię. Przekleństwo „obyś żył w ciekawych czasach” z pewnością jej dotyczy. Bardzo poruszająca lektura.

Wyznania laureatki pokojowej nagrody Nobla z 2003 r. Pochodzi z Iranu, jest z wykształcenia prawnikiem i opisuje burzliwe losy swojego państwa. Zamach stanu w 1953 r. pozbawił władzy zasłużonego premiera Mosaddegha i jego miejsce zajął szach Reza Pahlavi, niejako z namaszczenia Stanów Zjednoczonych. Matka Shirin nie nosiła chusty, była osobą wykształconą, a Shirin urodziła...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    147
  • Przeczytane
    94
  • Posiadam
    21
  • Iran
    9
  • Ulubione
    7
  • Literatura faktu
    3
  • Biografie
    3
  • Tematyka arabska
    2
  • Feministyczne
    2
  • Historia
    2

Cytaty

Więcej
Shirin Ebadi Broniłam ofiar. Pamiętnik z Iranu Zobacz więcej
Shirin Ebadi Broniłam ofiar. Pamiętnik z Iranu Zobacz więcej
Shirin Ebadi Broniłam ofiar. Pamiętnik z Iranu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także