Khul-khaal. Bransolety Egipcjanek

Smak Słowa
2008-01-01
2008-01-01
Agnieszka Nowak
Egipt tradycja dziewczynki życie rytuały

Ciekawie posłuchać historii osób żyjących w innych realiach, tak odmiennych od tych "europejskich". Książka wydana w 1981 być może nieco już nieaktualna, wciąż jednak ciekawa.

Wciągająca, pokazuje rzeczywistość przeciętnych egipskich kobiet.

Wciągająca, pokazuje rzeczywistość przeciętnych egipskich kobiet.

Fantastyczna podróż w krainy egipskiej tradycji. Historie opowiedziane przez same zainteresowane - kobiety - które zdają się nie ubolewać nad swoim losem (tak jak to czynią ludzie nie bezpośrednio związani z problemem kobiet w krajach muzułmańskich). One zdają się być przyzwyczajone o tego stanu rzeczy. Tak mocno te dziwne dla mnie tradycje, podszyte zabobonami są mocno zakorzenione w myśleniu. I uważam, że to jest straszne, bo przez to tak mało i tak pomału tam się coś zmienia (o ile w ogóle). Przeczytałam w kilka chwil.Polecam, ponieważ tutaj widzi się tę kulturę z innego punktu widzenia. Poszerza wąski horyzont myślowy zachodniej kultury na tematy związane z kobietami i ich muzułmaństwem.

Niezwykłe-zwykle opowieści kobiet, które żyły na Bliskim Wschodzie. Różnica kulturowa, dramatyczne dzieje, wzruszające wyrzeczenia, bulwersujący status niektórych z nich. Polecam prosto z Egiptu.

Recenzja pochodzi z portalu kulturaonline.pl

Kobieta istnieje dopiero wtedy kiedy zostaje matką, kiedy spełni podstawową funkcję społeczną – jedyną jakiej się od niej oczekuje. Taki obraz życia kobiet w Egipcie pokazuje książka "Khul-Khaal. Bransolety Egipcjanek", która ukazała się nakładem wydawnictwa Smak Słowa. Nie jest to kolejna historia pisana przez Europejkę zauroczoną arabskim chłopcem, która wpada w wir kultury, której nie zna i nie rozumie, a następnie dziwi się, że przeżywa największy dramat życia. Nie jest to też książka pisana z pozycji feministek, które koniecznie chcą pokazać jak źle mają kobiety w Egipcie.

Autorka Nayra Atiya prezentuje pięć historii opowiedzianych przez Egipcjanki. Bohaterki – autentyczne postaci mieszkające w Egipcie – opowiadają o swoim życiu codziennym, swoich dziewczęcych marzeniach i oczekiwaniach, które skonfrontowały z twardą i często brutalna rzeczywistością. Opowieści te przypominają momentami sceny z filmów sensacyjnych, w których bohaterka ucieka przed śmiercią, przed tyranią, przed oczekiwaniami innych. Jednak to nie amerykański film i zdarza się, że finałem jest przysłowiowe "z deszczu pod rynnę".

Zwolennicy "zostawienia w spokoju" kobiet, które nie cieszą się pełnią praw powinni zdecydowanie przeczytać tę książkę. Bohaterki rezygnują z marzeń lub już jako dzieci są ich pozbawiane (np. jednak z kobiet zostaje wydana za maż w wieku 13 lat za 25-latka i praktycznie zgwałcona w noc poślubną),są bite wykorzystywane i nie maja prawa głosu. Przyznają same, że często szczytem szczęścia jest dla nich to, że nie są nieszczęśliwe. Niektóre z nich bardzo zdecydowanie mówią o tym, że chciałyby mieć więcej swobody, że kobieta powinna móc pracować po ślubie i odsłaniają domowe problemy, o których często się nie mówi publicznie.

Całość recenzji przeczytacie na: http://kulturaonline.pl/najwazniejsze,to,wyjsc,za,maz,tytul,artykul,15072.html

Recenzja pochodzi z portalu kulturaonline.pl

Ciekawa, bo pokazuje kompletnie inny świat. Denerwująca, bo pokazująca nam życie innych ludzi tak uwikłanych w tradycję i religię, zwyczaje i obowiązki, że żadna z prezentowanych kobiet nie uważa swojego życia za udane. Smutna.

Moim zdaniem ta książka jest nudna, same historie w niej zawarte są interesujące lecz nudno opisane. Ciężko się ją czyta, gubi w wątkach, imionach. nieudało mi się przeczytać do końca

Zachęciła mnie okładka i wydanie-bardzo ładne z wygodną do czytania czcionką, wizualnie wygląda jak album. Niestety bardzo zraził mnie sposób napisania tej książki. Autorka chciała odzwierciedlić dokładne wypowiedzi swoich bohaterek-kobiet żyjących w Egipcie, jak napisano na okładce " w dzisiejszych czasach"-co wprowadza w błąd. Rozmowa z nimi i zebranie faktów do powieści miało miejsce kilkanaście lat temu. Absolutnie nie przedstawia ona życia dzisiejszych Egipcjanek-a to właśnie interesowało mnie najbardziej przed podróżą do tego kraju. Książkę najzwyczajniej w świecie źle się czyta-bohaterki wypowiadają się zdaniami wielokrotnie złożonymi, jak dzieci, bez ładu i składu. Przeskakują z akcji w akcję, trudno zrozumieć o co chodzi. Prymitywny sposób mówienia kobiet daje wrażenie, że rozmawiamy z kimś w rzeczywistości, ale ta rozmowa nie jest konstruktywna. Co mnie zraziło-każda jedna Egipcjanka w swojej historii w zasadzie traktuje tylko o jednym-seksie, ciążach, rodzeniu dzieci i czasem o pieniądzach. Wydaje się, jakby dla tych kobiet liczyło się tylko życie łóżkowe i nic poza tym. Czasami książka jest niesmaczna wręcz, jeśli na każdym kroku opowiada o inicjacji seksualnej i jej konsekwencjach. Aż zaczęłam się poważnie zastanawiać, czy Arabowie żyją tylko tym tematem? W każdym razie na swoją cenę powieść jest zbyt słaba i napisana w sposób nieprzystępny dla czytelnika.

Bardzo ciekawa książka opisująca losy kobiet żyjących w Egipcie.
5 różnych opowiadań kobiet, które opowiadają o swoim życiu, pracy rodzinie.
Czyta się jednym tchem.
Jeżeli ktoś lubi klimaty Egiptu to tym bardziej musi przeczytać!

Bardzo ciekawa książka opisująca losy kobiet żyjących w Egipcie.
5 różnych opowiadań kobiet, które opowiadają o swoim życiu, pracy rodzinie.
Czyta się jednym tchem.
Jeżeli ktoś lubi klimaty Egiptu to tym bardziej musi przeczytać!

Ta książka to kopalnia wiedzy na temat pozycji kobiety w Egipcie. Została napisana w latach 80, więc nie jest to już dla nas Egipt współczesny. Myślę, że do tej pory obyczaje tam stały się bardziej liberalne, nie mniej jednak są obszary, na których żyją plemiona, które kultywują dawne zwyczaje.
Ta książka to prawdziwe relacje 5 kobiet, które opowiadają o ważnych momentach w swoim życiu - o wychowaniu przez swoich rodziców, narzeczeństwie, obrzezaniu, seksie, podejmowaniu prac zarobkowych, celem utrzymania swoich rodzin - jednym słowem o wszystkich radościach i smutkach, które przynosi nam los.

• Literatura arabska
  • Tematyka arabska