Black Box. Wywiad jako instrument transferu technologii i wsparcia decyzji ekonomicznych w PRL 1955-1990

Okładka książki Black Box. Wywiad jako instrument transferu technologii i wsparcia decyzji ekonomicznych w PRL 1955-1990
Mirosław Sikora Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej historia
1040 str. 17 godz. 20 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Instytut Pamięci Narodowej
Data wydania:
2022-03-16
Data 1. wyd. pol.:
2022-03-16
Liczba stron:
1040
Czas czytania
17 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382293579
Tagi:
wywiad prl
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki CzasyPismo nr 2 (22) / 2022 Witold Bagieński, Grzegorz Bębnik, Adam Dziuba, Dawid Keller, Marian Małecki, Aleksandra Namysło, Redakcja półrocznika CzasyPismo, Sebastian Rosenbaum, Mirosław Sikora, Boguslaw Tracz
Ocena 7,0
CzasyPismo nr ... Witold Bagieński, G...
Okładka książki CzasyPismo nr 1 (21) / 2022 Grzegorz Bębnik, Adam Dziuba, Jerzy Eisler, Aly Götz, Konrad Graczyk, Michał Hankus, Mariusz Kowoll, Bernard Linek, Aleksandra Namysło, Jarosław Neja, Redakcja półrocznika CzasyPismo, Sebastian Rosenbaum, Piotr Rygus, Mirosław Sikora, Krzysztof Tarka, Bogusław Tracz, Mirosław Węcki, Dariusz Węgrzyn
Ocena 6,0
CzasyPismo nr ... Grzegorz Bębnik, Ad...
Okładka książki APARAT REPRESJI W POLSCE LUDOWEJ 1944–1989 nr 19(2021) Witold Bagieński, Władysław Bułhak, Henryk Ćwięk, Sławomir Furtak, Mirosław Sikora
Ocena 7,0
APARAT REPRESJ... Witold Bagieński, W...
Okładka książki CzasyPismo nr 2 / 2018 Adam Dziuba, Adam Dziurok, Zbigniew Gołasz, Katarzyna Kuroczka, Tomasz Kurpierz, Bernard Linek, Grzegorz Majchrzak, Aleksandra Namysło, Jarosław Neja, Redakcja półrocznika CzasyPismo, Sebastian Rosenbaum, Mirosław Sikora, Bogusław Tracz, Mirosław Węcki, Radosław Zenderowski
Ocena 0,0
CzasyPismo nr ... Adam Dziuba, Adam D...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
200
197

Na półkach:

🔴 „W tym miejscu można tylko wskazać, że mimo agenturalnego dostępu do tajnych dokumentów zachodnich koncernów polska gospodarka nie była w stanie wchłonąć wszystkich nowinek technologicznych z uwagi na przestrzale linie produkcyjnie i – generalnie – brak zaplecza do wdrażania nowoczesnych rozwiązań na masową skalę” (s.705)

✅ Są książki, które potrafią zmienić postrzeganie pewnych zagadnień lub tematów, które znało się dotychczas wyłącznie z jednej „słusznej” perspektywy. Taką publikacją była dla mnie praca dr Mirosława Sikory, który przez kilka lat rekonstruował dzieje wywiadu PRL, który zajmował się sferą nauki, techniki oraz ekonomii.

✅ Z najlepszymi książkami, które miałem okazję przeczytać w swoim życiu, niemal zawsze wydarza się podobna historia. Kupuję lub otrzymuję publikację, która na pierwszy rzut oka wydaje mi się nudna, za długa, zbyt obszerna. Przeważnie takie tomiszcze leży u mnie na półce przez jakiś czas, do momentu powstania „impulsu”, który powoduje że zabieram się za czytanie takiej książki. I wówczas śmieje się sam do siebie, gdy pochłaniam w bardzo szybkim tempie kolejne strony, nie mogąc się od nich oderwać. Tak też było w przypadku „Black Box”.

✅ Publikacja Mirosława Sikory to praca, której głównym celem jest wytłumaczenie czytelnikowi działania wywiadu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, w zakresie kwestii związanych z postępem naukowo-technicznym oraz wzrostem gospodarczym. Autor skupił się na przedstawieniu najważniejszych operacji oraz ludzi związanych z Departamentem I MSW w zakresie tzw. wywiadu naukowo technologicznego i ekonomicznego (w skrócie WNTiE). Celem dr Sikory była odpowiedź na pytanie jakie procedury, mechanizmy, sposoby, środki i zasoby służyły państwom Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej w przełamywaniu embarga na nowe technologie, które ukazywały się w państwach zachodnich w latach 1955-1990.

🔴„Skoro mowa o branży tak wrażliwie pod względem innowacyjności jak przemysł lotniczy, nasuwa się przypuszczenie, graniczące wprawdzie z tzw. teoriami spiskowymi, że nawet jeżeli nie od razu, to na pewnym etapie strona polska zorientowała się (zwłaszcza po porównaniu swoich obrotów handlowych z Zachodem z analogicznymi kontaktami innych państw RWPG), że cieszy się autentycznymi względami państw zachodnich, zwłaszcza USA. Jeśli do takiej konstatacji doszło w kręgach partyjno-rządowych, to jest całkiem realne, że polska dyplomacja podjęła swoistą grę: starała się pogłębić dostęp do zachodnich technologii, podkreślając – czy wręcz pozorując – swój dystans wobec ZSRS” (s.188).

✅ Trzeba przyznać, że styl prowadzenia narracji przez dr Sikorę jest dosyć specyficzny. Łączy on bowiem w sobie trzy różne narracje i pokazuje główny problem, z którym musiał się zmierzyć autor przygotowują swoje dzieło, o czym od razu informuje swoich czytelników we wstępie. Otóż praca Sikory łączy w sobie elementy pracy naukowej (habilitacyjnej), opracowania popularnonaukowego oraz opowieści szpiegowskiej. To przeplatanie ze sobą tak różnych od siebie narracji było dosyć ryzykownym posunięciem. Czytelnik otrzymuje bowiem książkę, która obok mnóstwa zestawień statystycznych, analiz oraz niekiedy „topornego” języka naukowego, jest zarazem publikacją, która przedstawia agentów pracujących dla WNTiE jako ludzi z krwi i kości, będącymi sprytnymi biznesmenami, karierowiczami, lub oddanymi sercem i duszą ideologii komunistycznej. Dodać należy do tego bardzo zgrabne, popularnonaukowe przedstawienie zagadnień związanych z wyjaśnieniem trudnych dla laika zagadnień naukowo-techniczno-ekonomicznych. W tym gąszczu różnych narracji, pojawiają się także ciekawe, pisane ze swadą, humorem i dystansem, osobiste (czasem zbyt nieco filozoficzne) dygresje i opinie autora na temat badanego przez siebie zagadnienia.

✅ Gdybym miał szczegółowo przedstawić rozdział po rozdziale treści, które zostały opublikowane w książce Sikory, z pewnością zanudziłbym czytelników niniejszego tekstu. Skupię się zatem na jednej refleksji, która towarzyszyła mi po przeczytaniu całości. Przyznaje szczerze, że dotychczas kwestie gospodarcze PRL znałem przede wszystkim z „wielkich zagadnień” takich jak „Plan 6-letni”, budowa Nowej Huty czy okres gierkowskiej „prosperity”. Książka Sikory pozwoliła mi spojrzeć na gospodarkę komunistycznej Polski z innej perspektywy – technologii, patentów, dokumentacji technicznej, rozwoju informatyki oraz medycyny.

✅ Zdobywanie tych wszystkich wymienionych „nowinek” przez WNTiE, może nasuwać skojarzenia, że ta część polskiego wywiadu w latach PRL, działała jak współczesna korporacja. Korporacja, która posiadała odpowiednie środki i możliwości, aby gdy zachodziła potrzeba w bezpardonowy sposób przejąć technologie produkcji czy patenty, które były potrzebne polskiej gospodarce w latach PRL. Tym samym WNTiE, stawał się w jakiś sposób – paradoksalnie – enklawą zachodniego stylu życia i prowadzenia biznesów dla ludzi, którzy współpracowali z tą komórką polskiego wywiadu. Zresztą autor podkreśla ten fakt, pisząc że zatrudnieni w WNTiE, poprzez swój „kapitalistyczny” styl działania byli traktowani z ostrożnością przez PZPR i MSW, ponieważ w każdej chwili mogli zostać „zainfekowani” nieodpowiednią doktryną. Do czego faktycznie często dochodziło. Interesującym zagadnieniem pojawiającym się w „Black-box” było szerokie przedstawienie kwestii powiązań międzynarodowych WNTiE, w celu zdobycia nowych technologii. Miejsca działania polskiego wywiadu gospodarczego były globalne i obejmowały takie egzotyczne miejsca jak Japonia, Chiny, Malezja czy Singapur. Ciekawie została przedstawiona kwestia „braterskiej” pomocy wywiadów gospodarczych państw należących do RWPG, w której dominowała w większości wzajemna nieufność i dbanie o interes swojego państwa, gdzie nie obowiązywały zasady „szlacheckie” lecz kupieckie.

✅ Wojny, polityka czy ludzkie namiętności stanowią często główne tematy opracowań historycznych, które cieszą się największym zainteresowaniem. Tymczasem zagadnienia gospodarcze, które mają tak duży wpływ na standard życia człowieka, są spychane na margines i traktowane jako nieciekawe tematy badawcze. Książka dr Sikory, pokazuje że warto wychodzić poza „klasyczne” tematy i podejmować nowe tematy badawcze, które z pozoru wydając się „nudne”, mogą zmieniać postrzeganie danej epoki czy oceny żyjącej w niej ludzi.

🔴„Lojalność może być wielopłaszczyznowa: różne aspekty osoby mogą podlegać prawu lojalności wobec różnych podmiotów i systemów wartości. Dlatego dochodzi do konfliktu między np. lojalnością wobec małżonka a lojalnością wobec kraju; lojalnością wobec dziecka a lojalnością wobec wyznawanych wartości etycznych; lojalnością wobec jednego a lojalnością wobec innego projektu politycznego. Lojalność można rozpatrywać subiektywnie” (s.438)

🔴 „W tym miejscu można tylko wskazać, że mimo agenturalnego dostępu do tajnych dokumentów zachodnich koncernów polska gospodarka nie była w stanie wchłonąć wszystkich nowinek technologicznych z uwagi na przestrzale linie produkcyjnie i – generalnie – brak zaplecza do wdrażania nowoczesnych rozwiązań na masową skalę” (s.705)

✅ Są książki, które potrafią zmienić...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    13
  • Przeczytane
    6
  • Posiadam
    2
  • Posiadam książka papierowa
    1
  • Posiadam - naukowe
    1
  • Historia
    1
  • Służby
    1
  • Historia służb specjalnych
    1
  • Historia Polski 1944/45-1989
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne