rozwiń zwiń

Bizancjum

Okładka książki Bizancjum
Judith Herrin Wydawnictwo: Rebis Seria: Historia historia
452 str. 7 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historia
Tytuł oryginału:
Byzantium: The suprising life of a medieval empire
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
452
Czas czytania
7 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375102277
Tłumacz:
Norbert Radomski
Tagi:
Bizancjum historia Bizancjum starożytność średniowiecze bizantynologia
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
183 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
199
196

Na półkach:

Historia Bizancjum jest dla mnie opowieścią pisaną przez życie wielkich postaci, które tworzyły to długowieczne Imperium. Do moich ulubionych „dramatis personæ” należy niezwykły duet Justyniana Wielkiego i Teodory, Bazylego II Bułgarobójcy oraz Manuela I Komnena. Poznając czyny i motywacje tych ciekawych ludzi, łatwiej jest zrozumieć fenomen tej niezwykłej cywilizacji. Cywilizacji pełnej niesłychanej żywotności, ale także ogromnych sprzeczności.

Historia powstania tej książki jest dosyć nietypowa. Pewnego popołudnia dwóch robotników zapukało do uczelnianego gabinetu Judith Herrin z zapytaniem czym się zajmuje oraz prośbą o krótkie przedstawienie historii Bizancjum. Historyczka z niemałym trudem musiała streści tysiącletnią historię tego Imperium w kilkunastominutowej rozmowie. Spotkanie z tymi osobami, stało się dla niej impulsem do napisania niniejszej książki. Publikacja składa się z 28 rozdziałów podzielonych na cztery części. Na kartach swojej pracy angielska bizantynolog przedstawiła najważniejsze i najbardziej charakterystyczne wydarzenia, postacie, zwyczaje czy obrzędy związane z tym średniowiecznym imperium.

Nie chciałbym w tym miejscu omawiać wszystkich zagadnień, które poruszyła w swojej książce Judith Herrin. Skupię się na dwóch wątkach, które szczególnie mnie poruszyły. Pierwszym z nich jest przedstawienie postaci Anny Komneny (1083-1153/55), której dziedzictwem jest jedna z najlepszych średniowiecznych biografii łączących w sobie cechy pamiętnika, kroniki oraz dzieła literackiego. Mowa tutaj oczywiście o „Aleksjadzie”, która jest poświęcona postaci ojca Anny – Aleksemu I Komnenowi. Dzieło, które oczywiście jest bardzo mocno subiektywne wobec głównego bohatera, zawiera w sobie bardzo ciekawy opis ludzi, z którymi spotykał się Aleksy. Pióro Anny, niekiedy ostre jak brzytwa, interesująco przedstawia portrety charakterologiczne i wygląd fizyczny wielu bohaterów „Aleksjady”. To niezwykłe, że mimo upływu tysiąca lat, praca Anny Komneny wciąż zachowuje swój niezwykły walor poznawczy oraz pozawala wejść w „duszę” kobiety, która przelała swoje myśli na kartach pergaminu.

Drugim aspektem, który był dla mnie szczególnie ciekawy dotyczy szeroko rozumianej bizantyjskiej kultury, obyczajowości oraz religii. Fascynujące są te fragmenty książki, które dotyczą nazwijmy to bizantyjskiego „systemu edukacji”, gdzie wyższe wykształcenie przy odrobinie szczęścia i samozaparcia mógł zdobyć każdy uzdolniony chłopiec. Inwestycja Bizantyjczyków w edukacje pokoleń, dawała wymierny efekty, choćby w aspekcie prowadzania cesarskiej kancelarii, archiwum czy przepisywania antycznych dzieł. Bizantyjska administracja pozwalała przetrwać zawieruchy dynastyczne, wojny czy klęski żywiołowe. Można napisać, że pokolenia przemijały, ale bizantyjskie instytucje wciąż trwały aż do pamiętnego 1453 roku …

Książka Judith Herrin jest ciekawą opowieścią. Napisana przystępnym językiem, skierowana jest do osób, które chcą rozpocząć przygodę z poznawaniem dziejów tej niezwykłej cywilizacji. Powszechne skojarzenia słów „Bizancjum” lub „bizantyjski” mają pejoratywne znaczenia. Oznaczają ogromny przepych, wyniosłość czy bezwzględność. Po uważnej lekturze angielskiej historyk, każdy z pewnością zastanowi się dwa razy zanim użyje tych sformułowań jako synonimy czegoś negatywnego.

Imperium Bizantyjskie odcisnęło ogromny wpływ na dzieje naszej cywilizacji. Stanowi na pewno jednej z fundamentów europejskiej kultury oraz tożsamości. Czy zdajemy sobie sprawę, że tak proste, a jednocześnie niezbędne narzędzie jakim jest widelec zawdzięczamy właśnie Bizantyjczykom? Tym podobnych i innych ciekawych zaskoczeń jest całe mnóstwo w książce Judith Herrin, z którą na pewno warto się zapoznać.

Historia Bizancjum jest dla mnie opowieścią pisaną przez życie wielkich postaci, które tworzyły to długowieczne Imperium. Do moich ulubionych „dramatis personæ” należy niezwykły duet Justyniana Wielkiego i Teodory, Bazylego II Bułgarobójcy oraz Manuela I Komnena. Poznając czyny i motywacje tych ciekawych ludzi, łatwiej jest zrozumieć fenomen tej niezwykłej cywilizacji....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    378
  • Przeczytane
    236
  • Posiadam
    118
  • Historia
    41
  • Teraz czytam
    18
  • Średniowiecze
    9
  • Bizancjum
    5
  • Historyczne
    5
  • Starożytność
    4
  • Chcę w prezencie
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bizancjum


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne