Art Déco. Całość. Szczegółowy przewodnik po sztuce dekoracyjnej lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.

Okładka książki Art Déco. Całość. Szczegółowy przewodnik po sztuce dekoracyjnej lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.
Alastair Duncan Wydawnictwo: Universitas albumy
544 str. 9 godz. 4 min.
Kategoria:
albumy
Tytuł oryginału:
Art Déco. Complete
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
544
Czas czytania
9 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324217373
Tłumacz:
Piotr Nowakowski, Piotr Paliwoda, Andrzej Nowakowski, Jan Sadkiewicz
Tagi:
sztuka art deco
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Dekady w cieniu Krzysztof Biliński, Edward Bulwer-Lytton, Norbert Góra, Wojciech Gunia, Łukasz Gwiżdż, Dawid Kain, Jarosław Klonowski, Tobiasz Kruk, Łukasz Krukowski, Tadeusz Miciński, Anna Musiałowicz, Joanna Pypłacz, Juliusz Wojciechowicz, Marek Zychla
Ocena 8,9
Dekady w cieniu Krzysztof Biliński,...
Okładka książki Secesja w Poznaniu Magdalena Adamczewska, Jan Skuratowicz, Piotr Walichnowski
Ocena 9,2
Secesja w Pozn... Magdalena Adamczews...
Okładka książki Janina Turek. Zapiski codzienne Jolanta Brach-Czaina, Ewa Janeczek, Monika Kozioł, Joanna Kubicka, Dominika Mucha, Anna Pekaniec, Maria Anna Potocka, Mariusz Szczygieł, Janina Turek
Ocena 7,0
Janina Turek. ... Jolanta Brach-Czain...
Okładka książki Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia. Od Brzeźna do Wyspy Sobieszewskiej Konrad Kosycarz, Maciej Kosycarz, Zbigniew Kosycarz
Ocena 7,5
Fot. Kosycarz.... Konrad Kosycarz, Ma...
Okładka książki Opowiesci okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Alison M. Gingeras, Natalia Sielewicz
Ocena 9,3
Opowiesci okru... Alison M. Gingeras,...
Okładka książki Oto sztuka polskiego plakatu Dorota Folga-Januszewska, Lech Majewski
Ocena 8,6
Oto sztuka pol... Dorota Folga-Janusz...
Okładka książki Naturalne kamienie szlachetne i ozdobne Irena V. Żaba, Jerzy Żaba
Ocena 10,0
Naturalne kami... Irena V. Żaba, Jerz...

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1583
1578

Na półkach: ,

Przyznaję: ta książka na pierwszy rzut może oczarować. Można się w niej zakochać, można zacząć jej autentycznie pragnąć, można marzyć o tym tysiącu ilustracji i pięciuset stronach.
Do czasu.
Dawno nie widziałam książki tak pięknej, która byłaby tak fatalnie zaprojektowana. Format skutecznie uniemożliwiający i położenie, i trzymanie na kolanach - a nawet jeśli, to jej ciężar szybko doprowadzi do odcięcia dopływu krwi do kończyn. Papier, oczywiście, lśniący i kredowobiały, idealny do albumów (cena rośnie!), font delikatny, bezszeryfowy, bardzo w stylu epoki. Niestety, efekt łatwo przewidzieć: pół godziny lektury, w jakiej delikatne litery gubią się lśniącym papierze męczy bardziej niż połknięcie powieści liczącej czterysta stron, a wydrukowanej petitem. Do tego powraca kwestia formatu: czytać tę cegłę da się tylko na brzuchu, i to suwając się w górę i w dół względem leżącej nieruchomo książki, bo od lśniącej kredy światło się odbija -a literki, jak pisałam, giną.

Album jest podzielony na dwie części.
Pierwsza w osobnych rozdziałach traktuje o meblach, książkach, szkle, ceramice, etc. - o tych przejawach kultury materialnej, w której estetyka art deco miały się uwidaczniać. Teoretycznie - praktycznie nie sądzę, żeby Mies van der Rohe był dumny z zestawienia go z, dajmy na to, Chiparusem, jako przedstawicieli tego samego prądu czy estetyki. Oczywiście, można się spierać, czym art deco jest, a czym nie jest, ale akurat album Duncana na pewno nie przynosi opowiedz na to pytanie, a już na pewno nie przyczynia się do choćby częściowego wyjaśnienia kwestii. Rozumiem, że autor chciał ukazać również "wydarzenia graniczne", ale ten album składa się z samych "wydarzeń granicznych", niestety.
Druga część to alfabetyczny leksykon twórców, którzy nie znaleźli się w części pierwszej, a składający się z piekielnie nudnych not biograficznych - gwoli ścisłości, część pierwsza nie jest ani trochę bardziej pasjonująca.

To wszystko da się jeszcze jakoś znieść, ale kropla, która przepełnia czarę, to opisy zdjęć. Aż trudno uwierzyć, żeby wydawnictwo o tak profesjonalnym i urzekającym wyglądzie mogło być tak najeżone irytującymi szczegółami dotyczącymi tego, co ma być jego główną zaletą. Dobrze, wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, może się zdarzyć, że raz opisywany artefakt znajdzie się w prawym górnym rogu zamiast w lewym dolnym - ale raz, a nie na taką skalę! To, co kompletnie odebrało mi przyjemność z lektury, to umieszczenie podpisów możliwie jak najbardziej anty-intuicyjnie: jeśli na rozkładówce znajduje się sześć zdjęć, czytelnik zobaczy najpierw te na stronie lewej i w tym wypadku można mieć 90% pewności, że opis zamieszczony na prawej sąsiadujące zdjęcia przedstawi nam na samym końcu napisanej maczkiem kolumny. Przyzwyczajenie się do odwróconej kolejności zajęło mi trzysta stron. Ciekawe, co w tym czasie robił człowiek odpowiedzialny za layout w tej książce?

Piękna. Piękna po prostu. Byle z daleka.

Przyznaję: ta książka na pierwszy rzut może oczarować. Można się w niej zakochać, można zacząć jej autentycznie pragnąć, można marzyć o tym tysiącu ilustracji i pięciuset stronach.
Do czasu.
Dawno nie widziałam książki tak pięknej, która byłaby tak fatalnie zaprojektowana. Format skutecznie uniemożliwiający i położenie, i trzymanie na kolanach - a nawet jeśli, to jej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    17
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    3
  • Sztuka
    2
  • Posiadam (papier)
    1
  • Albumy
    1
  • Nowości roku 2012
    1
  • Lata 20., lata 30. - moda i sztuka
    1
  • Chcę przeczytać (niedomowe)
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także